Uczniowie naszej szkoły w aktywny sposób świętowali 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości biorąc 11.11.2021r. udział w Gminnych Biegach Przełajowych zorganizowanych przez KS „Słoneczko” Busko-Zdrój.
Uczniowie naszej szkoły w aktywny sposób świętowali 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości biorąc 11.11.2021r. udział w Gminnych Biegach Przełajowych zorganizowanych przez KS „Słoneczko” Busko-Zdrój.
10 listopada br. odbył Finał II Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły - Tadeuszu Kościuszce.
W konkursie swoją wiedzę o patronie szkoły sprawdzili uczniowie klas V-VIII.
Do finału przeszło trzech uczniów z najlepszym wynikiem po 2 etapach. W finale rywalizowali oni o I miejsce odpowiadając na 5 pytań za 3 punkty.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Hubert Tymiński, klasa VIII b
II miejsce - Paweł Janowski, klasa VI
IIII miejsce - Maja Królczyk, klasa VII
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów !!!
Organizatorem konkursu była pani Justyna Kwiecijasz.
11 listopada to niezmiennie data w kalendarzu odwołująca nas do tragicznych momentów naszej historii, które na stałe wyryły się w pamięci przyszłych pokoleń i są z wielką czcią przypominane przez społeczność uczniowską. 10 listopada w naszej szkole, w montażu słowno - muzycznym "Niezwyciężeni 11 listopada 1918r." wybrzmiały piękne słowa miłość do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski, a słowem przewodnim nostalgicznych wierszy, scenek, prezentacji multimedialnej i pieśni patriotycznych było hasło"NIEPODLEGŁOŚĆ". W harcerskich mundurkach uczniowie klas ósmych przepięknie oddali podniosły nastrój tej ważnej narodowej rocznicy, dając doskonały przykład wielowymiarowego patriotyzmu. Wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie pianina oraz akordeonu sprawiały, że każdy miał możliwość włączenia się w tą uroczystość oraz indywidualnego jej uczczenia. Piękne słowa i cytaty padły też z ust pani Dyrektor Bożeny Tałaj oraz zaproszonych gości Sekretarza Gminy Tuczępy pana Artura Kańskiego oraz Przewodniczącej Rady Gminy pani Klaudii Pałki.
Uroczystość przygotowali pani Anna Myśliwiec i pan Grzegorz Kozioł za dekoracje odpowiadała pani Iwona Głąb.
Anna Myśliwiec
Dnia 10 listopada 2021 r. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Nizinach.
Pani dyrektor Bożena Tałaj powitała zaproszonych gości, a szczególne słowa i najlepsze życzenia skierowała do pierwszaków. Uczniowie klasy I przygotowali z tej okazji krótki program artystyczny i zaprezentowali swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki. Złożyli uroczyste ślubowanie, a p. dyr. dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wielkim ołówkiem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, słowniczki ortograficzne oraz słodycze od rodziców. Nie zabrakło upominków od Wójta Gminy Tuczępy Piotra Wilka, pamiątkowych zdjęć i słodkiego poczęstunku.
Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz prezenty, rodzicom za ogromne zaangażowanie w życie szkoły i okazaną pomoc przy organizacji tej imprezy.
Marta Redka
Zbliża się dzień 1 listopada. Dzień, kiedy w szczególny sposób wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólonopolskiej, jak i lokalnej. Dlatego też nasza szkoła i przedszkole przystąpiło po raz kolejny do akcji MEiN „Szkoła Pamięta”, której ideą jest uwrażliwienie na potrzebę pielęgnowania pamięci. W ramach działań odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci, uporządkowaliśmy opuszczony grób, zapaliliśmy znicz i zagłębiliśmy się w wiedzę o wydarzeniach lokalnej historii. Została również przygotowana gazetka dotycząca ks. mjr Jana Francuza, kapelana dwóch wojen, który zginął w obozie Dachau 17.09.1942r. a jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Tuczępach. Bo pamięć o minionych pokoleniach to cenna spuścizna, którą należy pielęgnować.
Dzieci z naszego przedszkola w ramach akcji uczciły minutą ciszy pamięć śp ks. mjr Jana Francuza. Wykonały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych oraz plakat zatytułowany "Pamiętamy".
28 października odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSP w Stopnicy. W rozgrywkach wzięły udział Szkoły Podstawowe z Stopnicy, Solca-Zdroju, Rataj i Nizin. Drużyna z Nizin zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów !!!! Skład: Hubert Tymiński, Patryk Wojtyś, Konrad Bernacki, Eryk Wałaszek, Kuba Stanek, Szymon Mysłek, Adam Macias, Jakub Pałka, Wiktor Wieczorek. Trener pan Michał Kwiatek.
Program_dla_szkol_-_Informacja_dla_rodzicow.pdf
Szanowni Państwo,
dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane działania edukacyjne.
Mając na uwadze, iż dla jak najskuteczniejszej realizacji programu i osiągania jego celów ważne jest zaangażowanie zarówno szkół, w których jest on realizowany, jak również wsparcie rodzin dzieci w nim uczestniczących, przekazujemy Państwu do wykorzystania propozycję informacji – listu Państwa szkoły skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci uczestniczących w programie. W związku z trwającym pierwszym semestrem roku szkolnego 2021/2022 realizacji programu w przygotowanym liście przypominamy rodzicom o zasadach i celach programu, w którym uczestniczą ich dzieci oraz o jego ważnych aspektach, na które powinni zwrócić uwagę. Zachęcamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie załączonego listu rodzicom zgodnie z formą komunikacji z rodzicami przyjętą w Państwa szkole, np. mailowo lub poprzez dziennik elektroniczny, itp., za co z góry serdecznie dziękujemy.
Jednocześnie przypominamy, że w ramach realizacji działań edukacyjnych w Programie dla szkół szkoły mogą korzystać z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej Programu dla szkół https://www.programdlaszkol.org/program/broszury-i-poradniki, takich jak:
1) pakiet materiałów edukacyjnych obejmujący:
· cztery filmy edukacyjne oparte na warsztatach kulinarnych,
· broszurę dla dzieci,
· poradnik dla rodziców,
· poradnik dla nauczycieli,
2) zestaw scenariuszy zajęć edukacyjnych wraz z materiałami pomocniczymi, w tym 2 filmy edukacyjne.
Z poważaniem
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Nasza szkoła i przedszkole po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, której celem jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest jednak działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Akcja będzie trwać od 26.10.2021r. do stycznia 2022r. Gorąco zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce. Pamiętajcie „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”! Koordynatorem akcji w szkole jest pani Nina Wójcik - Skiba, w przedszkolu pani Ewelina Łukawska.
8 października, po bardzo długim okresie ograniczeń, 51 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami G.Kozioł, K.Nowak, J.Kwiecijasz i A . Myśliwiec pojechali do kina Cinema 3D do Mielca na kolejną część przygód agenta 007 "Nie czas umierać". Fabuła pełna zaskakujących scen akcji, fantastyczne efekty specjalne oraz oryginalny brytyjski angielski w tle w połączeniu ze świeżo prażonym popcornem to przepis na udane piątkowe popołudnie.Uczniowie docenili walory ekranizacji, jak również czas wolny spędzony wśród rówieśników.
Anna Myśliwiec
7 października na zaproszenie pani Niny Wójcik-Skiba, bibliotekarza szkolnego, po raz kolejny szkołę odwiedziła pani Ewa Tarapata – nauczyciel - bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach w celu przeprowadzenia lekcji bibliotecznych dla uczniów klas: I, II, III, IV i VI.Tematyka zajęć w poszczególnych klasach była następująca: Klasa I - „W świecie bajek i baśni dla dzieci”. Zapoznanie z nowymi i przypomnienie znanych już postaci baśniowych.
Klasa II - „W świecie przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół”. Uczniowie zapoznali się z lekturą Alana Milne’a. Układali puzzle i dopasowywali imiona bohaterów do krótkich opisów.
Klasa III -„Detektyw Pozytywka”. Uczniowie zapoznali się z zawodem detektywa w oparciu o lekturę Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. Układali puzzle, dowiedzieli się jak wygląda praca detektywa i w co najczęściej jest ubrany.
Klasa IV- „Budowa książki i funkcje jej poszczególnych elementów”. W części warsztatowej uczniowie samodzielnie wskazywali poszczególne elementy budowy książki, a następnie w przygotowanych dla nich materiałach, wyszukiwali prawdziwe i nieprawdziwe informacje dotyczące tych elementów.
Klasa VI - „Słowniki - rodzaje i zasady korzystania z nich”. Podczas spotkania, uczniom zostały przekazane informacje dotyczące zasad korzystania ze słowników i ich rodzajów. Uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez panią Ewę.
Wszystkie te lekcje zostały przeprowadzone w ramach wspierania pracy szkół i nauczycieli.Lekcje biblioteczne są jedną z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Uczą także korzystania ze źródeł oraz pozyskiwania potrzebnych informacji, które mogą być wykorzystane jako pomoc na zajęciach szkolnych z różnych przedmiotów na poszczególnych etapach kształcenia. Rozwijają i utrwalają podstawowe nawyki czytelnicze, kształtują umiejętność rozumienia tekstu, umiejętność pięknego czytania, rozumienia znaczenia mediów jako środków pośredniczących w procesie komunikowania się, a także medialności jako oddziaływania społecznego.
Nina Wójcik-Skiba
W naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja matematyki. Już po raz trzeci prawie cała społeczność szkolna wzięła udział w ŚDTM. Jak co roku główne hasło akcji brzmiało „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie przystąpili do egzaminu ustnego i pisemnego. Każdy uczeń, który odpowiedział poprawnie na 5 pytań otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. ŚDTM to świetna inicjatywa szerząca znajomość tabliczki mnożenia i przy okazji fantastyczna zabawa. Koordynatorkami akcji były nauczycielki matematyki pani Lucyna Kwiatek i pani Dorota Nizioł - Janicka.
Lucyna Kwiatek
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nizinach – Angelika Pabian, Wiktoria Lech, Wiktoria Frelian, Małgorzata Piątkowska i Dominik Wójtowicz uczestniczą w świetlicy środowiskowej organizowanej przez Stowarzyszenie „Ziemia Buska” - „Rodzinne Tuczępy”. W niedzielę 3 października 2021 roku dzieci ze świetlicy pod opieką pana Jacka Strzeleckiego, pani Marty Komorowskiej - Kucharczyk i pani Wioletty Kaczmarek zorganizowały prezentację projektu „Rodzinne Tuczępy” pt. „Wesele w Tuczępach”, w którym zaprezentowały (z przymrużeniem oka), jak dawniej wyglądało wiejskie wesele. Licznie zgromadzeni widzowie, wśród których nie zabrakło Wójta Gminy Tuczępy pana Jacka Wilka, znakomicie bawili się podczas całego występu. Warto również dodać, że wśród chórku wykonującego piosenki ludowe, znajdowały się uczennice naszej szkoły – Magdalena Lech i Wiktoria Bartocha. Projekt znakomicie wpisał się w potrzeby lokalnej społeczności.
Grzegorz Kozioł
Nasza szkoła przystąpiła do kampanii społecznej Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza pod hasłem świętokrzyskie NIE hejtuje. Kampania skierowana jest do dzieci, młodzieży a także dorosłych i ma na celu uświadomienie jakim niebezpiecznym zjawiskiem jest mowa nienawiści, hejt i konsekwencje z nim związane. W ramach kampanii w naszej szkole pojawiły się ścianki z dobrym przekazem, przy których uczniowie mogą zrobić sobie zdjęcie i udostępnić w sieci z hasztagiem #świętokrzyskieNIEhejtuje. W klasach zostaną również przeprowadzone zajęcia na temat hejtu i jego różnych form. Szkolnym koordynatorem kampanii jest pedagog szkolny pani Katarzyna Nowak.
30 września tradycyjnie obchodzono w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczęta stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które uprzyjemniły chłopakom ten dzień. Nie zabrakło życzeń i drobnych upominków, a także śmiechu, wspólnej zabawy i wspaniałej atmosfery.
Katarzyna Nowak
Centrum Logopedii uprzejmie informuje, że w Busku-Zdroju przy ulicy Osiedle Sikorskiego 9 funkcjonuje Poradnia Logopedyczna prowadząca bezpłatną indywidualną terapię dla dorosłych i dzieci w ramach kontraktuz NFZ.
Warunkiem skorzystania jest:
Dostarczenie aktualnego skierowania na leczenie wydanego przez lekarza rodzinnego, pediatrę lub innego specjalistę( neurolog, laryngolog).
Skierowanie może być wydane w postaci e-skierowania uzyskanego w drodze teleporady.
Rejestracja do poradni odbywa się telefonicznie pod nr 538-621-850.
Zapraszamy na indywidualną terapię bez kolejek.
Nasza szkoła wzięła udział w 28. Akcji Sprzątanie świata - Polska. Hasło tegorocznego sprzątania brzmiało „Myślę, więc nie śmiecę”. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas 1 – 8. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. 28 września (pierwotnie akcja miała odbyć się 17 września, ale z racji niesprzyjających warunków pogodowych została przesunięta na później) uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły oraz okoliczne drogi w Nizinach. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.
Grzegorz Kozioł
28 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z sierżantem sztabowym Marcinem Wróblem dzielnicowym Gminy Tuczępy. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki - dla klas I - VII oraz klas VIII. Klasy I - VII miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa do i ze szkoły oraz bezpieczeństwa w sieci. W klasach VIII tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich oraz jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzeganie prawa przez młodych ludzi. Nie zabrakło również informacji dotyczących cyberprzemocy i skutków jakie mogą płynąć z niewłaściwego korzystania z internetu. Mundurowy poruszył także temat używek i ich szkodliwego wypływu na zdrowie. Spotkania z przedstawicielem Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.
„Ile cisza powiedzieć nam może?" - to hasło akademii poświęconej Rocznicom Września 1939r., która odbyła się 27.09.2021r. w naszej szkole. Wrzesień wraca jak co roku, jak co roku wraca wspomnienie II wojny światowej, która była udziałem naszych dziadków i pradziadków. Oblicza współczesnego świata, nie pozostawiają wątpliwości, że problem wojny i walki o wolność i pokój jest wciąż aktualny. Taki wydźwięk miała uroczysta akademia. Pamięć o "Wczoraj" kształtuje nasze "Dziś" i przyszłe "Jutro". Uczniowie z pietyzmem wczuli sie w teksty wierszy i piosenek oddając tym samym hołd tym, którzy wówczas walczyli. Nieodzowną jej częścią był III Konkurs o ks. mjr. Janie Francuzie – kapelanie dwóch wojen. Człowieku, który całe swoje życie poświęcił Bogu i ludziom. Pochodził z Jarosławic, zginął zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau. Uroczystość kończyły slowa piosenki J. Kaczmarskiego (...) "A Ty czcij, co żyje radośnie, a Ty szanuj to, co umiera. I pamiętaj, bo dana Ci pamięć... (...). Panujące obecnie warunki zagrożenia wymusiły zachowanie reżimu sanitarnego. Jesteśmy wdzięczni, że zaproszeni goście swoja obecnościa podkreślili jej wagę. Serdecznie za to dziękujemy. Uroczystość przygotował zespół nauczycieli w składzie: Zofia Kańska, Iwona Głąb, Nina Wójcik – Skiba i Michał Kwiatek.
Zofia Kańska
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. W celu zaakcentowania tego wydarzenia przygotowano tablicę informacyjną dostępną na korytarzu szkolnym. Znalazły się na niej ciekawostki na temat języków obcych, podobne wyrażenia w języku angielskim i niemieckim oraz ciekawe grafiki dotyczące języków. Ponadto wygenerowane zostały kody QR dla uczniów, które po zeskanowaniu na urządzeniach mobilnych przeprowadzą uczniów do ciekawych materiałów edukacyjnych z języka angielskiego i niemieckiego.
Ewelina Majcher Katarzyna Sowińska
Powered by aSc EduPage