31 marca naszą szkołę odwiedził niezwykły cyrk "Szok", który zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia. Artyści zaprezentowali fascynujący pokaz z gołębiami oraz urocze i zwinne pieski, wywołując zachwyt i gromkie brawa. Ten pełen magii i talentu pokaz na długo pozostanie w naszej pamięci.
Cyrk zawitał do naszej szkoły!
- 1
Zakończenie akcji "Góra Grosza" 💰
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji "Góra Grosza", zebrane monety przekazaliśmy za pośrednictwem poczty organizatorowi Towarzystwu Nasz Dom, które wspiera dzieci i młodzież finansując m.in pomoc specjalistyczna, rehabilitację, rozwój indywidualnych zainteresowań itp.
Nasza szkoła w tym roku zebrała prawie 18 kg monet (1gr, 2gr, 5gr, 10gr i 20gr) co dało kwotę 187zł i 74 gr.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji
Konkurs plastyczny ,,Poszukiwacze Wiosny''.
Szanowni Państwo, w związku z nadejściem wiosny, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach serdecznie zaprasza do udziału w V już edycji konkursu plastycznego pn. „Poszukiwacze Wiosny”. Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat oraz uczniów klas „0” szkoły podstawowej z terenu województwa świętokrzyskiego, trwa do 22.04.2025 r. Konkurs ma na celu skupiać uwagę dzieci na kontakcie z naturą oraz rozwijać ich zainteresowania przyrodnicze oraz kształtować kreatywność i wrażliwość artystyczną.
Na zwycięzców czekają nagrody!
Zachęcamy do zapoznania się z załączonym regulaminem.
Zespół
Świętokrzyskich i Nadnidziańskich
Parków Krajobrazowych w Kielcach
Odział Zespołu Parków w Kielcach
tel. 41 3455880 wew. 26 lub 532-859-161
Bajkowy Dzień Teatru w Pacanowie: "Antygona" w nietuzinkowej odsłonie
27 marca 2025 roku uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły pod opieką pani Doroty Nizioł-Janickiej oraz pana Grzegorza Kozioła uczestniczyli w corocznym Bajkowym Dniu Teatru, który tym razem zawiódł nas do magicznego Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Celem naszej wyprawy był spektakl "Antygona" w inscenizacji Teatru ES.
Teatr ES przygotował dla naszej młodzieży prawdziwą teatralną ucztę. Sięgnięcie po "Antygonę", antyczną tragedię, mogło wydawać się nieoczywistym wyborem na "bajkowy" dzień, jednak artyści udowodnili, że nawet tak poważny temat można przedstawić w sposób fascynujący i skłaniający do refleksji.
"Antygona" to historia bohaterów stojących przed niezwykle trudnymi wyborami, gdzie każda podjęta decyzja niesie za sobą nieuniknione konsekwencje. Przedstawienie Teatru ES nadało tej ponadczasowej opowieści oniryczny charakter. Niczym sen, spektakl ten pozostawiał wiele przestrzeni dla wyobraźni i własnych interpretacji. Niedopowiedzenia i symbolika sceniczna dodatkowo potęgowały wrażenie tajemniczości i głębi dramatu.
Niezwykłym dopełnieniem przedstawienia była przejmująca muzyka, która nadała całości formę musicalu. Melodie i śpiew dodatkowo podkreślały emocje bohaterów i intensywność ich wewnętrznych konfliktów.
Wyjazd do Pacanowa był dla naszych uczniów nie tylko okazją do obcowania ze sztuką teatralną na wysokim poziomie, ale również cenną lekcją o uniwersalnych ludzkich dylematach. Mamy nadzieję, że ten nietuzinkowy spektakl na długo pozostanie w pamięci naszych siódmoklasistów i ósmoklasistów, inspirując ich do dalszych poszukiwań w świecie literatury i teatru.
Serdecznie dziękujemy Teatrowi ES za przygotowanie tak wyjątkowego przedstawienia oraz Europejskiemu Centrum Bajki za gościnę!
3
Wiosna w Nizinach: Plecaki zamienione w kosmiczne statki, a fryzury w dzieła sztuki!
21 marca szkoła podstawowa w Nizinach zamieniła się w prawdziwą arenę wiosennego szaleństwa! Uczniowie, pod wodzą niezastąpionego samorządu uczniowskiego, w składzie Ala Tymińska, Julia Wojtyś, Filip Grosicki i Oliwia Pabian, oraz czujnym okiem opiekunów, Anny Myśliwiec i Małgorzaty Szkwarek, udowodnili, że wiosna to nie tylko topienie Marzanny, ale też doskonała okazja do... zamiany plecaków w kosmiczne statki i uczesania fryzur rodem z "Gwiezdnych Wojen"!
Imprezę rozpoczęli nasi najmłodsi artyści, prezentując symbole wiosny. Trzeba przyznać, że ich interpretacje były tak barwne, że nawet słońce na chwilę zaświeciło jaśniej! Następnie, przedszkolaki swoim śpiewem udowodniły, że "Wiosna, ach to ty!" to hit wszech czasów, a uczniowie klas 1-3 z dumą zaprezentowali swoje Marzanny, które wyglądały tak groźnie, że zima uciekła z Nizin w popłochu.
Występ Krzysia Misterkiewicza z piosenką o wiośnie wprawił wszystkich w dobry humor, a klasa VII przypomniała nam, jak ważna jest woda, zwłaszcza w obliczu wiosennego przebudzenia. Ale to, co działo się później, przeszło najśmielsze oczekiwania! Dzień Bez Plecaka i Szalonej Fryzury zamienił szkołę w istny cyrk osobliwości. Uczniowie przynieśli swoje "plecaki" w wózkach na zakupy i innych dziwnych przedmiotach! Fryzury natomiast przypominały dzieła sztuki nowoczesnej, a niektórzy wyglądali, jakby właśnie wrócili z międzygalaktycznej podróży.
Klasa VI z powagą przybliżyła nam temat autyzmu, przypominając, że wiosna to czas akceptacji i empatii. Następnie klasa VIII, w ramach akcji PCK "Gorączka Złota", rozdała słoiki na datki, udowadniając, że w Nizinach serca są równie gorące, jak wiosenne słońce.
Na koniec, klasy IV i III przeniosły nas do Irlandii, prezentując tradycje związane z Dniem Świętego Patryka, a przedszkolaki zatańczyły "Irish Polka" z taką energią, że parkiet niemal zapłonął! Finałem zabawy w tym dniu były rozgrywki piłki nożnej, w których zwyciężyła klasa 8.
Podsumowując, pierwszy dzień wiosny w Nizinach był istnym festiwalem kreatywności, humoru i dobrej zabawy. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę. Już nie możemy się doczekać kolejnych tak szalonych wydarzeń!
22
Czekoladowy Autobus 🍫
13 marca przyjechał do naszej szkoły "Czekoladowy Autobus" ze Słupska - to jedyny taki autobus w Polsce za sprawą, którego dzieci klas I-IV przeniosły sie do krainy czekolady. Podczas spotkania w Czekoladowym Autobusie uczniowie poznali historię czekolady, techniki jej przygotowania oraz możliwości wykorzystania. Dowiedzieli się jak odróżnić czekoladę od produktów czekoladopodobnych szkodliwych dla zdrowia oraz w jakich ilościach i kiedy można sobie pozwolić na chwilę słodkiego zapomnienia. Każde dziecko mogło się poczuć jak prawdziwy Master Chef - w tym celu wszyscy uczestnicy warsztatów byli ubrani w specjalne czapki i fartuszki. Do zajęć wykorzystano zdrową czekoladę o zawartości 85% kakao. Dzieci degustowały trzy rodzaje czekolady, a przy pomocy wybranej przez siebie silikonowej foremki wykonały swoją czekoladkę. Rysowały własne wzory i ozdabiały je różnymi rodzajami czekolady. Swoje czekoladowe prace spakowały w pudełeczko i zabrały do domu, by poczęstować najbliższych.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplom Mistrza Czekolady. Podczas zajęć było bardzo smacznie, słodko i kreatywnie.
Święto Liczby Pi w naszej szkole!
13 marca 2025 roku w naszej szkole zapanowała prawdziwie matematyczna atmosfera! Uczniowie klas 4-8 obchodzili Światowy Dzień Liczby Pi, a główne skrzypce grała klasa 5, która przygotowała dla nas fascynującą prezentację.
Na początku dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tej niezwykłej liczbie. Poznaliśmy jej historię, zastosowania w różnych dziedzinach nauki i techniki oraz wiele interesujących faktów. Prezentacja multimedialna, którą przygotowała klasa 5, była pełna kolorowych slajdów i angażujących informacji.
Następnie pani Dorota Nizioł-Janicka, nasza nauczycielka matematyki, zaprosiła wszystkich do udziału w niezwykłym eksperymencie. Każda klasa miała za zadanie wyznaczyć wartość liczby Pi, mierząc obwody i średnice różnych okrągłych przedmiotów. Liderzy grup otrzymali tasiemki, linijki i przedmioty w kształcie kół, a następnie, z zapałem godnym prawdziwych naukowców, przystąpili do dzieła.
Największe emocje towarzyszyły uczniom klas 4 i 5, dla których to było zupełnie nowe doświadczenie. Z ogromnym zaangażowaniem mierzyli, obliczali i zapisywali wyniki w tabelach przygotowanych przez panią Nizioł-Janicką. Okazało się, że liderzy grup spisali się na medal, uzyskując wyniki najbardziej zbliżone do prawdziwej wartości liczby Pi.
Całe wydarzenie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie z zapałem wykonywali zadania, a przy tym świetnie się bawili. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia na tle gazetki poświęconej Świętu Liczby Pi.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w tym wyjątkowym dniu! Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom matematyka stanie się dla nas jeszcze bardziej fascynująca.
5
Filip Grosicki - laureatem konkursu!
Z wielką radością pragniemy poinformować, że uczeń naszej szkoły - Filip Grosicki został laureatem IX Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu Filipa. Naszego Mistrza Matematyki do konkursu przygotowywała pani Dorota Nizioł-Janicka. Gratulujemy Filipowi i życzymy mu dalszych wspaniałych sukcesów.
Wielkie podziękowania kierujemy również do Rodziców Filipa, którzy od najmłodszych lat wspierali jego matematyczne zainteresowania.
Kobieta – istota niezwykła, czyli Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Nizinach!
W piątek, 8 marca, w naszej szkole było wesoło, gwarnie i... zielono! A wszystko za sprawą jednego z gości specjalnych – Kosmity z planety Pom-Pon, który postanowił przeprowadzić badania na temat najbardziej tajemniczego stworzenia na Ziemi – KOBIETY!
Ale po kolei! Akademia z okazji Dnia Kobiet, przygotowana przez uczniów klas 4-8 pod czujnym okiem panów Grzegorza Kozioła i Michała Kwiatka oraz pań Iwony Głąb i Agnieszki Król, zgromadziła wielu znamienitych gości. Pani Dyrektor Bożena Tałaj z uśmiechem powitała wszystkich zebranych, a wśród nich Sekretarza Gminy Tuczępy Artura Kańskiego, Przewodniczącą Rady Gminy Tuczępy Klaudię Pałkę, Dyrektor Żłobka Martę Komorowską oraz reprezentantki zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich: „Nizinianki” z Nizin, „Babiniec” z Jarosławic, „Paryżanki” z Nieciesławic i „WJanuszki” z Januszkowic. Nie zabrakło także emerytowanych pracownic naszej szkoły, które z wielkim sentymentem powróciły do swoich dawnych murów.
A potem... zaczęło się! Poetyckie powitanie recytatorów wprowadziło nas w klimat świętowania, a dynamiczne wykonanie „Jej czarne oczy” przez uczniów porwało publiczność. I wtedy na scenę wkroczył ON – Kosmita w zielonym stroju, który niczym naukowiec z przyszłości podjął się analizy fenomenu kobiecości! Z pomocą przebranego w damski strój ucznia przyjrzał się wszystkim tajnikom kobiecego świata – od kosmetyków, przez garderobę, aż po tajemniczą substancję pozostawiającą ślady na policzkach niczego niespodziewających się mężczyzn...
Śmiechom nie było końca, zwłaszcza gdy na scenie pojawiła się „sonda uliczna”, w której przypadkowi przechodnie (czytaj: uczniowie) odpowiadali na pytanie, z czym kojarzy im się kobieta. Odpowiedzi były tak różnorodne, jak i same panie – od Ksantypy po Wenus z Milo! Całość dopełniły humorystyczne scenki o tajemnicach kobiecego świata, utwory muzyczne oraz fantastyczny pokaz tańca w wykonaniu Kacpra ucznia klasy 4, które sprawiły, że serca pań zabiły mocniej.
Na zakończenie chłopcy wręczyli wszystkim paniom kwiaty i złożyli życzenia, które – jak mamy nadzieję – sprawią, że ten uśmiech nie zejdzie im z twarzy przez cały rok.
Drogie Panie – dziękujemy Wam za Waszą mądrość, ciepło i uśmiech. Jesteście niezastąpione!
11
Archiwum Aktualności