7 października na zaproszenie pani Niny Wójcik-Skiba, bibliotekarza szkolnego, po raz kolejny szkołę odwiedziła pani Ewa Tarapata – nauczyciel - bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach w celu przeprowadzenia lekcji bibliotecznych dla uczniów klas: I, II, III, IV i VI.Tematyka zajęć w poszczególnych klasach była następująca: Klasa I - „W świecie bajek i baśni dla dzieci”. Zapoznanie z nowymi i przypomnienie znanych już postaci baśniowych.
Klasa II - „W świecie przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół”. Uczniowie zapoznali się z lekturą Alana Milne’a. Układali puzzle i dopasowywali imiona bohaterów do krótkich opisów.
Klasa III -„Detektyw Pozytywka”. Uczniowie zapoznali się z zawodem detektywa w oparciu o lekturę Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. Układali puzzle, dowiedzieli się jak wygląda praca detektywa i w co najczęściej jest ubrany.
Klasa IV- „Budowa książki i funkcje jej poszczególnych elementów”. W części warsztatowej uczniowie samodzielnie wskazywali poszczególne elementy budowy książki, a następnie w przygotowanych dla nich materiałach, wyszukiwali prawdziwe i nieprawdziwe informacje dotyczące tych elementów.
Klasa VI - „Słowniki - rodzaje i zasady korzystania z nich”. Podczas spotkania, uczniom zostały przekazane informacje dotyczące zasad korzystania ze słowników i ich rodzajów. Uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez panią Ewę.
Wszystkie te lekcje zostały przeprowadzone w ramach wspierania pracy szkół i nauczycieli.Lekcje biblioteczne są jedną z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie biblioteki. Uczą także korzystania ze źródeł oraz pozyskiwania potrzebnych informacji, które mogą być wykorzystane jako pomoc na zajęciach szkolnych z różnych przedmiotów na poszczególnych etapach kształcenia. Rozwijają i utrwalają podstawowe nawyki czytelnicze, kształtują umiejętność rozumienia tekstu, umiejętność pięknego czytania, rozumienia znaczenia mediów jako środków pośredniczących w procesie komunikowania się, a także medialności jako oddziaływania społecznego.
Nina Wójcik-Skiba