Życzenia wakacyjne
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
- 24
Ogłoszenie
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się 24 czerwca 2022 roku (piątek) o godzinie 8:30 na sali gimnastycznej.
Indywidualne spotkania uczniów z wychowawcami odbędą się w klasach.
Wycieczka na św. Krzyż i do Huty Szklanej
Dnia 13 czerwca 2022 r. uczniowie klas I-IV wraz z opiekunami Iwoną Banasik, Teresą Wójcik i Martą Redką wybrali się na wycieczkę szkolną na św. Krzyż i do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Nowej Słupi, skąd Drogą Królewską doszliśmy na szczyt zwany Świętym Krzyżem, Łysą Górą czy Łyścem (595 m n.p.m.). Najpierw obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zeszliśmy do podziemi, gdzie znajdowało się niegdyś więzienie. Następnie razem z przewodnikiem zwiedziliśmy sanktuarium, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Kaplicę Oleśnickich, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. Był czas na zakup pamiątek i obiad w Izbie Dobrego Smaku, gdzie udaliśmy się meleksem pędząc z Łysej Góry przez Świętokrzyski Park Narodowy.
Ostatnią atrakcją była wędrówka po Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Razem z przewodnikiem zaglądaliśmy do warsztatów kowala, szewca czy garncarza. Mogliśmy obejrzeć gospodarstwo bartnika czy domy zielarki i tkaczki. Dzieci mogły ulepić z gliny i ozdobić kilka talizmanów.
Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i była cenną lekcją przyrody, geografii i historii. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.
Marta Redka
19
Szkolny Mały Turniej Szachowy
Od początku roku szkolnego w naszej szkole działa Koło Szachowe prowadzone przez panią Anitę Machniak. Zajęcia odbywały się w każdą środę, a uczestnikami byli uczniowie klas I - III. Dla wszystkich uczniów było to pierwsze spotkanie z grą w szachy. W ramach Koła Szachowego uczniowie zapoznali się z wyglądem szachownicy, bierek i figur oraz regułami gry, rodzajami bicia i roszadą. Doskonalili swoją grę oraz wzajemnie analizowali rozegrane partie. Zajęcia szachowe wzbogacane były o różne łamigłówki oraz naukę krótkich rymowanek. Udział w Kole Szachowym wpłynął na rozwój koncentracji, pamięci i uwagi, logicznego myślenia oraz zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów, szczególnie w zakresie orientacji przestrzennej, analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Wdrożył również uczestników do systematycznej i wytrwałej pracy, postępowania według zasad fair play, szacunku wobec przeciwnika, odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, tolerancji, właściwej reakcji na niepowodzenia i cierpliwości. Szkolne Koło Szachowe przygotowało również uczniów do udziału w rozgrywkach szachowych, uczniowie bardzo licznie wystartowali w Turnieju Szachowym zorganizowanym przez Centrum Kultury w Tuczępach w ramach zajęć zaplanowanych dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.
Na przełomie maja i czerwca podczas zajęć koła odbył się Szkolny Mały Turniej Szachowy. Do rozgrywek zgłosiło się 11 uczniów z klas I - III: Igor Czereś, Ernest Kaczyński, Oliwier Mysłek, Antoni Wojtycha, Grzegorz Tymiński, Jan Rugała, Jakub Pabian, Oliwia Wieczorek, Nikola Grabka, Lena Zdziebko oraz Gabriela Banasik.
Turniej rozegrano systemem kołowym. Nasi mali szachiści dzielnie walczyli zdobywając za każdą wygraną jeden punkt. Rozegrano 11 rund po 5 pojedynków w każdej, czyli w sumie aż 55 pojedynków szachowych. Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach uczniów radość, pozytywne emocje oraz ogromne skupienie. Wszyscy zawodnicy mogli poczuć prawdziwą atmosferę rywalizacji. Wielkie gratulacje należą się zarówno wygranym, jak i tym, którzy tym razem nie zajęli miejsca na podium.
Po podliczeniu punktacji okazało się, że aż 3 osoby zdobyły taką samą liczbę punktów, wszyscy wygrali 8 partii na 10 rozegranych. W wielkim finale zagrali Lena Zdziebko, Oliwier Mysłek oraz Grzegorz Tymiński. Finał również rozegrano systemem kołowym, a zwycięzcą został Grzegorz Tymiński.
I miejsce - Grzegorz Tymiński - klasa III
II miejsce - Oliwier Mysłek - klasa II
III miejsce - Lena Zdziebko - klasa III
----------------------------------------------------------------
Uczestnikom dziękuję za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy! Szkolny turniej był ciekawym doświadczeniem, które dostarczyło dzieciom wiele emocji i wrażeń.
Mam nadzieję, że to dopiero początek Waszej wielkiej przygody z szachami.
Grajcie w szachy, bo warto!
Anita Machniak
Wykaz podręczników na rok szkolny 2022/2023
Wieczorek pożegnalny klas 8
W piątek, 10 czerwca 2022r., po kilkuletniej przerwie, odbył się "wieczorek klas ósmych". Uczniowie dwóch najstarszych klas dostojnym krokiem poloneza, za którego układ odpowiedzialna była pani Zofia Kańska, rozpoczęli część artystyczną tego wieczoru. 29 przyszłych absolwentów pożegnało się, dziękując za wszystkie wspólne chwile Pani Dyrektor Bożenie Tałaj, wychowawcom: Annie Myśliwiec i Grzegorzowi Kozioł, nauczycielom i pracownikom szkoły. Nie zabrakło podziękowań dla Rodziców, głównych organizatorów tego pięknego przedsięwzięcia, które popłynęły nie tylko z ust uczniów, ale też podczas przemówienia Pani Dyrektor. Cytując słowa polskiej noblistki, W. Szymborskiej, Pani Dyrektor przypomniała, że chociaż nie cofniemy i nie powtórzymy chwil, które już minęły, na długo pozostaną one w pamięci wszystkich. Te wspomnienia zostały częściowo utrwalone w postaci filmików przygotowanych przez uczniów, wywołując ogromne wzruszenie wszystkich obecnych tego wieczoru. Dopełnieniem niepowtarzalnych emocji była wspólna zabawa taneczna uczniów, ich Rodziców i nauczycieli w dalszej części wieczoru. W imieniu wychowawców dziękujemy pani Zofii Kańskiej - za pomoc w przygotowaniu poloneza oraz pani Iwonie Głąb za dekorację, a przede wszystkim Rodzicom, dzięki którym, to pożegnanie miało tak uroczysty charakter.
24
Komunikat
Karty zdrowia uczniów klas ósmych do szkół ponadpodstawowych są do odbioru w Ośrodku Zdrowia w Tuczępach od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00
Klasa 5 Opiekuje się Rysiem
Klasa 5 ponownie zaangażowała się w akcję na rzecz środowiska wspierając fundację WWF Polska. Jak powiedzieli, tak też zrobili. Po dokonaniu wirtualnej adopcji foki szarej w marcu uczniowie zapowiedzieli że do końca roku odłożą do klasowej „Eko-skarbonki” na adopcję jeszcze jednego zwierzątka zagrożonego gatunku.
W związku z tym, że 11 czerwca to wyjątkowy dzień dla wyjątkowych stworzeń czyli „Dzień Rysia” zdecydowaliśmy się na symboliczną adopcję właśnie tego drapieżnika. Rysie są objęte ścisłą ochroną od ponad 20 lat, a mimo to ciężko odbudować liczebność gatunku.
W całej Polsce żyje zaledwie 150 osobników.
Chcemy mieć swój udział w ochronie zwierząt zagrożonego gatunku by zapewnić im bezpieczniejszą przyszłość!
Klasa 5 wraz z wychowawcą.
Turniej Halowej Piłki Nożnej w Solcu-Zdroju
8 czerwca 2022 r. odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej w Solcu-Zdroju.
Drużyna z Nizin zajęła III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów !!!!
Skład: Hubert Tymiński, Michał Pabian, Jakub Borycki, Jakub Pałka, Konrad Bernacki, Gabriel Ołtarzewski, Szymon Mysłek, Eryk Wałaszek, Patryk Wojtyś. Trener pan Michał Kwiatek.
3
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka uważamy za udany! Było sportowo, tanecznie, teatralnie i smacznie.
A to wszystko dzięki fantastycznej pomocy naszych Rodziców, OSP w Nizinach oraz zaangażowaniu pana Zdzisława Perepiczko z buskiego Klubu Sportowego „Słoneczko”. Serdeczne podziękowania składamy również sponsorom:
Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.,
Buskowianka Zdrój,
PSB Mrówka Staszów,
Market „Helena” Staszów,
Piekarnia Bronina,
Zakład Uboju Zwierząt Rzeźnych i Produkcja Wędlin, Barbara Adaś,
Produkcja Wędlin i Wyrobów Wędliniarskich Zaliński Kazimierz i Zaliński Jarosław,
Maciej Radkowski Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski.
35
Konkurs matematyczno - sportowy
- 6
Konkurs Obraz recyklingowy
Sukces ucznia naszej szkoły
Dnia 27 maja 2022 r. w siedzibie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z.o.o w Rzędowie odbyło się uroczyste rozdanie nagród w dwóch konkursach ,,Obraz recyklingowy” i ,,Gra recyklingowa”.
Uczeń klasy I Kacper Musiał zajął III miejsce w konkursie ,,Obraz recyklingowy”. Do udziału w konkursie wpłynęło 189 prac z 23 placówek oświatowych, tak więc konkurencja była ogromna. Kacper otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe.
Prezes ZGOK Sp. z.o.o Zbigniew Snopkiewicz podziękował za przybycie laureatom konkursów, ich nauczycielom i rodzicom. Zachęcał do dalszego uczestnictwa w różnych konkursach, podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałe prace. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Marta Redka
1
Egzamin ósmoklasisty 2022
Drodzy Ósmoklasiści!
Niech w nadchodzących dniach nie zabraknie Wam siły i wiary we własne możliwości. Powodzenia ! 🍀
Kraków – miejscem historii, edukacji i zabawy.
Dnia 23 maja odbyła się wycieczka szkolna do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP, gdzie oprócz zdobycia wiedzy z zakresu bankowości, historii pieniądza i złotego każdy mógł potrzymać w dłoni najprawdziwszą sztabkę złota o wartości 3mln zł.
Zwiedzając Drogę Królewską, Uniwersytet Jagielloński, Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan i mury obronne z Wieżą Floriańską oraz Dom Jana Matejki przeżyliśmy ciekawą lekcję historii. Zobaczyliśmy również Wzgórze Wawelskie a na nim renesansowy dziedziniec zamkowy.
Mieliśmy również przyjemność zobaczyć miejsce nierozerwalnie związane z papieżem Janem Pawłem II - Pałac Biskupi z „oknem papieskim” oraz Kościół św. Franciszka z Asyżu.
Dużej dawki emocji dostarczyła uczniom na koniec zabawa w parku trampolin GoJump
24
VIII Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny „Z Profilaktyką na Ty”
- 10
Komunikat
14 maja 2022 roku Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 31 maja 2022 roku, do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO.
Stopnie alarmowe obowiązują na terytorium całego kraju. Oznacza to kontynuację obowiązującego bezwzględnego zakazu wstępu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych osobom postronnym. Przez osoby postronne należy rozumieć osoby inne niż pracownicy, uczniowie i ich opiekunowie prawni.
Dodatkowo należy zwracać uwagę na: dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki, samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych.
Proszę o potraktowanie sprawy bardzo poważnie oraz zgłaszanie wszelkich incydentów na terenie placówki do Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/rcb/przedluzenie-obowiazywania-stopni-alarmowych-bravo-oraz-charlie-crp—do-31-maja
Podziękowania
Składamy najszczersze podziękowania za udzielone wsparcie finansowe na nagrody i wydatki związane z organizacją Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej oraz Międzyszkolnego Konkursu plastyczno- językowego „Male das Wort”.
- Firmie HMP Strojny Recycling w Jarosławicach Pana Mirosława Strojnego,
- Firmie Środowisko i Innowacje w Dobrowie Pani Iwony Skowrońskiej - Przygodzkiej,
- Firmie Żaklina Beauty w Januszkowicach Pani Żakliny Boryckiej-Złotnik.
Ewelina Majcher
Podsumowanie Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej organizowanego przez ZPO Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach przy współpracy z ZPO Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Tuczępach
Wszyscy wiemy, że słuchanie i śpiewanie utworów w języku obcym wpływa korzystnie na rozwój sprawności językowych. Piosenki zawierają autentyczny język, wywołują w nas emocje, budzą skojarzenia i wspomnienia co ułatwia zapamiętywanie słownictwa. Ważnym aspektem słuchania piosenek obcojęzycznych jest również kształtowanie akcentu, gdyż śpiewając szczególnie równocześnie z oryginałem odtwarzamy konkretny wzorzec. Pamiętajcie więc, że śpiewać każdy może a uczący się języków obcych nawet powinni.
Główne cele naszego konkursu to:
- Prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów,
- Propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę,
- Promowanie aktywności twórczej wśród dzieci i młodzieży,
- Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego i języka niemieckiego w ciekawy i przyjemny sposób,
- Budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań tymi językami,
- Utrwalenie i wzbogacenie leksyki,
- Praca nad poprawną wymową,
- Integracja uczniów szkół z terenu gminy.
Przygotowania do konkusu rozpoczeły się już w lutym i ze względu na czas pandemii zadecydowaliśmy o przesłuchaniach w formie online. Uczestnicy nagrywali swoje występy w wybranym przez siebie języku: angielskim lub niemieckim, po czym przesyłali je do opiekunów.
Wszystkie wykonania zostały wysłuchane i ocenione przez komisję w skłądzie:
- Organizatorów konkursu: p. Katarzyny Sowińskiej - nauczycielki j. angielskiego i p. Eweliny Majcher – nauczycielki j.niemieckiego
oraz
- p. Tomasza Mazura – nauczyciela muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuczępach,
- p. Iwony Głąb – nauczycielki muzyki w Szkole Podstawowej w Nizianch
Komisja dokonując oceny brała pod uwagę:
- walory głosowe,
- interpretacja utworu,
- muzykalność,
-poprawność językowa,
-dykcja,
-ogólny wyraz artystyczny.
Uczestnicy konkursu w kategorii klas 1-4
- Oliwia Wieczorek – uczennica klasy 2 Szkoły Podstawowej w Nizinach,
- Bartosz Jaworski – uczeń klasy 2 Szkoły Podstawowej w Nizinach,
- Igor Czereś – uczeń klasy 2 Szkoły Podstawowej w Nizinach,
- Emilia Maruszewska – uczennica klasy 2 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Lena Grosicka – uczennica klasy 2 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Kamila Abramik – uczennica klasy 2 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Alicja Bławat – uczennica klasy 2 Szkoły Podstawowej w Tuczępach.
Wyniki konkursu w kategorii klas 1-4
1 miejsce: Emilia Maruszewska,
2 miejsce: Lena Grosicka,
3 miejsce: Oliwia Wieczorek.
Uczestnicy konkursu w kategorii klas 5-8
- Wiktoria Bartocha - uczennica klasy 7 Szkoły Podstawowej w Nizinach,
- Magdalena Lech - uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej w Nizinach,
- Maja Stolarek - uczennica klasy 5 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Alicja Haczyk kl - uczennica klasy 5 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Damian Nowak - uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Natalia Boś - uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Natalia Kijanka - uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej w Tuczępach,
- Igor Sawczyszyn - uczeń klasy 8 Szkoły Podstawowej w Tuczępach.
Wyniki konkursu w kategorii klas 5-8
1 miejsce: Magdalena Lech,
2 miejsce: Igor Sawczyszyn,
3 miejsce: Wiktoria Bartocha,
Wyróżnienie otrzymały:
Maja Stolarek,
Natalia Kijanka.
Bardzo dziękujemy wszystkim którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu, zachęcamy wszystkich do szerszego udziału w kolejnych latach.
Ewelina Majcher
10
Gminny Konkurs Recytatorski
- 4
Archiwum Aktualności