• Świetlica szkolna

• Świetlica szkolna jest placówką wychowania pozalekcyjnego, przeznaczoną dla dzieci z ZPO Publicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Nizinach.

Mogą z niej korzystać uczniowie rodziców pracujących, dzieci 6-letnie oczekujące na odebranie przez rodzica, uczniowie dowożeni z  pobliskich miejscowości oraz w szczególnych przypadkach pozostałe.

Podopieczni uczestniczą w zajęciach zorganizowanych przez wychowawców, mogą zjeść posiłek, odrobić lekcje.

Zajęcia świetlicowe mają zapełnić dzieciom czas w sposób interesujący. Poprzez ich organizację pracy pragnie się osiągnąć określone zmiany w zainteresowaniach, postawie i codziennych nawykach wychowanków.

W planie rocznym ujmuje się zadania i cele, które dotyczą najważniejszych dziedzin pracy świetlicy.

CELEM OGÓLNYM  jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości poprzez rozbudzanie zainteresowań, uzdolnień i umiejętności z uwzględnieniem misji szkoły.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Przygotowanie uczniów do aktywnego udziału w życiu społecznym oraz samodzielności i otwartości na wiedzę.

• Propagowanie reguł komunikacji interpersonalnej.

• Kształtowanie wrażliwości uczuciowej uczniów.

• Kształtowanie podstawowych nawyków współżycia w grupie.

• Kształtowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia.

• Propagowanie zasad kultury.

• Budowanie motywacji do zachowań prozdrowotnych.

• Kształtowanie otwartości na problemy innego człowieka.

• Wyrabianie umiejętności odróżniania dobra od zła oraz dialogu i rozumienia innych.

• Budowanie prawidłowych relacji dziecko-rodzice.

• Poznanie siebie i swoich potrzeb.

• Rozwijanie dociekliwości poznawczej w życiu.

ZADANIA:

• Integracja uczniów.

• Zapewnienie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w czasie przebywania w świetlicy.

• Zapoznanie uczniów z zasadami przebywania w świetlicy, na terenie szkoły, poruszania się po drogach, regulaminami dowozów.

• Umożliwianie uczniom uczenia się i odrabiania lekcji.

• Udzielanie podopiecznym pomocy w rozwiązywaniu ich problemów.

• Racjonalne wykorzystanie pobytu w świetlicy na naukę, zabawę oraz rozwijanie swoich zainteresowań i uzdolnień (gry, zabawy, konkursy, wycieczki, imprezy integracyjne, spotkania, czytanie książek, zajęcia plastyczne, teatralne).

• Uwrażliwianie dzieci na wartości uniwersalne(miłość, przyjaźń, dobro, odpowiedzialność) oraz na różnego rodzaju zagrożenia wynikające z życia we współczesnym świecie.

• Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz nabywanie umiejętności spożytkowania czasu wolnego.

• Uczenie podopiecznych zaradności, monitorowanie i wspomaganie ich rozwoju.

• Wspieranie rodziców w procesie wychowania dzieci.

• Przeciwdziałanie przemocy w świetlicy oraz zapobieganie powstawaniu problemów z nią związanych.

• Dbanie o naturalne środowisko człowieka, zbiórka zużytych baterii, makulatury oraz nakrętek.

Opiekę nad dziećmi w świetlicy pełnią:

• Nina  Wójcik - Skiba

• Iwona Głąb

Świetlica szkolna zaprasza od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 - 15:00.