Pamięci kapłanów – bohaterów związanych z naszą gminą poświęcona była Msza św. odprawiona przez ks. Krzysztofa Irlę, 15 sierpnia 2020 r. w kościele św. Jana Chrzciciela
w Tuczępach z inicjatywy Jana Jakubika – emerytowanego nauczyciela Szkoły Podstawowej w Nizinach. Msza św. odbyła się z udziałem rodziny ks. Jana Francuza, Wójta Gminy Tuczępy Marka Kaczmarka, przewodniczącej Rady Gminy Tuczępy Klaudią Pałką, pocztami sztandarowymi Rady Gminy Tuczępy oraz Szkoły Podstawowej w Nizinach i dyrektor Bożeny Tałaj, Szkoły Podstawowej w Tuczępach i dyrektor Grażyny Patrzałek, Centrum Kultury w Tuczępach, Stowarzyszenia „Towarzystwo Przyjaciół Gminy Tuczępy”, mieszkańcami. Bohaterami uroczystości byli ks. mjr Jan Francuz i ks. Hipolit Skibiński – obaj uczestniczyli w wojnie polsko bolszewickiej 1920 roku, a uroczystość odbyła się w 100. Rocznicę bitwy warszawskiej.
Ks. mjr Jan Francuz – kapłan, społecznik i patriota. Urodzony w Jarosławicach 26 grudnia 1894 roku. Związany z naszą gminą urodzeniem, nauką na dworze Malewskich
w Jarosławicach, następnie w szkole podstawowej w Tuczępach, rodziną. W 1917 r.
w kieleckiej katedrze otrzymał święcenia kapłańskie. 17 listopada 1919 r. powołano go
do dyspozycji Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i niebawem został kapelanem Kowieńskiego Pułku Strzelców, dzieląc losy żołnierzy, wspierając ich w najtrudniejszych chwilach przeszedł z nimi szlaki wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku. W okresie międzywojennym szczególnie zapisał się w parafii Strożyska, gdzie organizował życie społeczne i kulturalne, zakładał organizacje służące ludziom, m.in. OSP, Kasę Stefczyka, Kółko Rolnicze, Koło Teatralne. Powołany do służby wojskowej w 1939 r., pełnił ją
do momentu przekroczenia granicy rumuńskiej 17 września 1939 r. Więzień obozu jenieckiego na Węgrzech, w Austrii i obozów koncentracyjnych: Buchenwald i Dachau, gdzie zginął śmiercią męczeńską 17 września 1942 roku.
Znamy jego postać, historię jego życia, z pieczołowitością wpisywaną w naszą pamięć przez siostrzeńca i chrześniaka ks. Jana - Pana Jana Jakubika i wyjątkowej dbałości Dyrekcji
i nauczycieli Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jarosławicach. Dziś, kiedy Gimnazjum już nie ma, dbałość o pamięć o ks. Janie przejęła Szkoła Podstawowa w Nizinach. Ale pamiętać winniśmy wszyscy.
Ks. Hipolit Skibiński - proboszcz parafii w Tuczępach w latach 1921-1940, członek honorowy OSP Tuczępy od 1928 r. Kapelan wojsk walczących w obronie Lwowa w 1918 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W 1937 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego. Zmarł 15 maja 1940 r., pochowany na cmentarzu w Tuczępach.
W 100. Rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, wspominamy życie ks. Jana Francuza
i ks. Hipolita Skibińskiego.
Po Mszy św. uczestnicy w uroczystym szyku przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie znajduje się symboliczna mogiła ks. mjr. Jana Francuza i mogiła ks. Hipolita Skibińskiego.
Delegacje szkół i instytucji w asyście Pocztów Sztandarowych złożyły wiązanki kwiatów na mogiłach bohaterów uroczystości. Głos zabrał inicjator uroczystości Jan Jakubik przybliżając postać swojego wuja i dziękując za udział w obchodach. Głos zabrała również Urszula Kutyła – córka Krystyny Majki – ciotecznej siostry Jana Jakubika. Na zakończenie dyrektor Szkoły Podstawowej w Nizinach Bożena Tałaj przedstawiła historię poznania postaci ks. mjr. Jana Francuza. „Był rok 2003, w Gimnazjum w Jarosławicach pojawił się człowiek, który opowiedział historię swojego wuja – kapłana, żołnierza, męczennika. Tym człowiekiem był Jan Jakubik. Rok później w Gimnazjum wmurowano tablicę pamiątkową, poświęconą ks. mjr. J. Francuzowi – to na ziemi jego rodziców stał budynek gimnazjum. Podczas Święta Szkoły w 2005 roku powstała Izba Pamięci i Tradycji, gdzie swoje miejsce znalazły pamiątki przekazane przez Jana Jakubika, przypominające postać ks. Jana. Od 2006 roku w Gimnazjum organizowano konkurs wiedzy na temat tego człowieka – naszego krajana, który zapisał się w historii Polski. Konkurs propagował wiedzę i podtrzymywał pamięć o nieprzeciętnym człowieku. Po likwidacji gimnazjum tradycja i pamięć o ks. mjr. Janie Francuzie jest kontynuowana w Szkole Podstawowej w Nizinach. Mamy tablicę, która przemawia do uczniów swoją treścią i kontynuujemy konkurs wiedzy. Jesteśmy dumni, że to właśnie my podtrzymujemy tę pamięć” – powiedziała pani dyrektor.