#LaboratoriaPrzyszłości
Nasza Szkoła od września rozpoczęła przygodę z programem Laboratoria Przyszłości
Uczniowie zapoznali się ze sprzętem, analizowali instrukcje obsługi zakupionych urządzeń, aby optymalnie i bezpiecznie wykorzystywać je w trakcie zajęć, wielu nauczycieli uatrakcyjniało dzięki niemu zajęcia i integrowało zespoły klasowe.
Wszyscy nauczyciele wykorzystywali podczas swoich zajęć sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. W całym roku szkolnym 2022/2023 odbyło się 119 godzin z użyciem nowoczesnego sprzętu.
Najczęściej użytkowany był sprzęt potrzebny do nagłośnienia ważnych wydarzeń oraz tworzenia fotorelacji.
W ramach zajęć rozwijających uzdolnienia, klasa IV uczęszczała na zajęcia z ,,Kodowania i programowania” , które odbywały się raz w tygodniu. Dzięki zakupionemu sprzętowi uczniowie poznali na czym polega min. kodowanie z matą za pomocą o ordynatów. Wykorzystywali klocki LegoEducation oraz roboty edukacyjne, uczyli się planowania wspólnej pracy oraz cierpliwości. Uczniowie pobudzali swoją wyobraźnię- efektami były wspólnie stworzone ciekawe budowle, które wprawiali w ruch. Na zajęciach programując roboty uczniowie oraz nauczyciele (podczas szkolenia) rozwijali swoją wyobraźnię, kreatywność oraz uczyli się logicznego myślenia i dochodzenia do najbardziej optymalnego rozwiązywania problemu. Nauka poprzez zabawę z robotami CodeyRocky rozwija umiejętności logicznego myślenia, kreatywnego podejścia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy w grupie i podstaw języka angielskiego. Wykorzystane na zajęciach roboty CodeyRocky były dla uczniów świetną zabawą i nauką. Dzięki licznym sensorom uczniowie mogli zaprogramować go na wiele sposobów. Robotem uczniowie oraz nauczycieli kierowali za pomocą intuicyjnych, graficznych aplikacji, które obsługiwali z poziomu telefonu i komputera. CodeyRocky zostały wykorzystywane na zajęciach : Koła z kodowania i programowania, języku niemieckim, na edukacji wczesnoszkolnej,zajęciach świetlicowych , z psychologiem, pedagogiem, na zajęciach z wychowawcą
Na lekcjach z informatyki uczniowie mogli projektować, a następnie drukować swoje modele, zapoznali się z technologią druku 3D, mieli okazję obserwować swoje wydruki.
Na zajęciach świetlicowych oraz korekcyjno-kompensacyjnych dzieci wykazywały się dużą kreatywnością przy tworzeniu konstrukcji z klocków min. Ażurki, mozaika, mogły dzięki nim ćwiczyć sprawność manualną.
Uczniowie wykorzystywali sprzęt AGD. Przygotowywali pyszne i zdrowe soki, sałatki, ciasta, desery korzystając z robota wielofunkcyjnego, gofrownicy, Benderów, noży, desek, garnków.
Na lekcjach uczniowie rozpracowywali sprzęt do fotografowania i nagrywania, aby dzielić się swoimi wrażeniami i upowszechniać dobre praktyki. Było studio nagrań świątecznych życzeń oraz sesja zdjęciowa .
Na zajęciach technicznych wykorzystywana była stacja lutownicza oraz mikrokontrolery Arduino.
Uczniowie naszej placówki mieli również okazję zapoznać się z goglami VR , zajęcia miały na celu zapoznania się ze sprzętem. Każdy miał okazję spróbować obsługiwać się kontrolerami i znaleźć się w tej ,,magicznej” i wirtualnej rzeczywistości. Okulary vr to niesamowite narzędzie interaktywne, które chętnie było wykorzystywane na zajęciach. Dzięki temu nauka w naszej szkole była nie tylko przyjemniejsza, ale także efektywniejsza.
Uczniowie mogli przez cały rok wykorzystywać w praktyce zakupiony sprzęt dzięki, któremu będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie, tworzenie projektów. Program pozwolił na większe zaangażowanie w proces zdobywania wiedzy i doświadczeń, rozwijał i pobudził kreatywność uczniów oraz choć częściowo przyczynił się do rozwijania swoich pasji. Na ten rok nasza przygoda z programem dobiegła końca, ale nasi uczniowie dopiero rozwijają skrzydła. Poniżej zdjęcia z zajęć w miesiącu czerwcu.
Szkolny koordynator programu Ewelina Łukawska