Kiermasz dla Stasia
Akcja charytatywna
Od 2 listopada do końca miesiąca na terenie szkoły będzie prowadzona akcja charytatywna dla podopiecznych Domu Dziecka Ojca Gwidona w Pacanowie.
Jak co roku, Samorząd Uczniowski jest inicjatorem zbiórki używanych zabawek, książek oraz odzieży w ramach akcji: „I Ty Możesz Zostać Świętym Mikołajem”. Zainteresowani uczniowie z pomocą rodziców mogą włączyć się do akcji „dzielenia się sercem” i przynieść do szkoły niepotrzebne zabawki, ubranka czy przybory szkolne. W dniu 6 grudnia te prezenty zostaną zawiezione do Domu Dziecka. Opiekunem jest Pani Anna Myśliwiec, a pracownia komputerowa jest miejscem zbiórki.
Nakrętki dla Stasia - akcja charytatywna
Każda nakrętka ma znaczenie, choć nic nas to nie kosztuje!
Masz babcię, dziadka, ciocię, wujka czy sąsiada? Powiedz im o naszej akcji i zbieraj także nakrętki od nich!
Plastikowe nakrętki po napojach, wodzie mineralnej, kremach, płynach do prania, paście do zębów zostaną zaniesione do skupu, a tam wymienione na pieniążki na leczenie Stasia!
U Stasia wykryto SIATKÓWCZAKA OBUOCZNEGO – nowotwór złośliwy oczu!
Rodzice postanowili walczyć i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na specjalistyczne leczenie w Nowym Jorku, które może kosztować nawet 1 500 000 złotych!
W przypadku nowotworu złośliwego nie ma miejsca na sentymenty!
Dr.Abramson jest twórcą najskuteczniejszej metody leczenia SIATKÓWCZAKA!
#OczyStasia #Siatkówczak
__________________________
Wesprzyj:
PayU/ PayPal/Przelew tradycyjny:
www.rycerzeiksiezniczki.pl/stasio
AUKCJE http://bit.ly/2efbcbk
ALLEGRO http://bit.ly/2eiQt4k
FUNDACJA RYCERZE I KSIĘŻNICZKI
UL. ZAGÓJSKA 2/4 /85
04-101 Warszawa
PKO Bank Polski SA
90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
tytułując przelew:
„DAROWIZNA DLA STASIA”
Do wpłat zagranicznych
Swift:BPKOPLPW 90 1020 1042 0000 8902 0324 4142
IBAN: PL90102010420000890203244142
tytułując przelew:
„DAROWIZNA DLA STASIA”
SMS o treści STAS na nr. 79567
za 9zł netto (11,07zł brutto)
SMS o treści STAS na nr. 76567
za 6zł netto (7,38zł brutto)
Facebook: https://www.facebook.com/events/108941639580592/
Strona internetowa fundacji: http://rycerzeiksiezniczki.pl/kids/stasio/?lang=pl
Pamiętamy o żołnierzach
Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, który kojarzy się z grobem bliskich osób, z cmentarzem, z modlitwą i pamięcią o tych, którzy odeszli zbyt szybko i za wcześnie. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicz. Są także groby, o które nikt bliski się nie zatroszczy, bo są mogiłami poległych za Ojczyznę żołnierzy, często anonimowych i zapomnianych.
Członkowie Samorządu Szkolnego, tuż przed Świętem Wszystkich Świętych, odwiedzją co roku taki grób, sprzątają go i zapalają symbolicznego znicza, modląc się za tych, którzy oddali swój najcenniejszy skarb - życie za wolność przyszłych pokoleń.
Spotkanie z policjantem
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, 26 października uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią dzielnicową, sierż. Moniką Socha. Podczas spotkania pani dzielnicowa przekazała uczniom wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa: w ruchu drogowym, w drodze do i ze szkoły, omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Podczas spotkania uczniowie także mieli możliwość zadawania pytań, na które prowadząca udzielała wyczerpujących odpowiedzi.
Anita Machniak
Apel dotyczący bezpieczeństwa na drodze
19 października 2016 roku, w ramach działań profilaktycznych, odbył się w naszej szkole apel pod hasłem „Bądź bezpieczny na drodze”, przygotowany przez uczniów z klas III b. Dzieci przy pomocy wierszyków i piosenki przypominały o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze.
Nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych. Każdy z nas codziennie przechodzi przez ulicę. Niestety pomimo ciągłego przypominania prostych zasad wciąż zdarzają się wypadki. Ich przyczyną jest najczęściej nasza nieuwaga i lekceważenie przepisów. W poruszaniu się po drogach pomagają nam znaki drogowe. Spotykamy je wszędzie dlatego warto wiedzieć co one znaczą. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy naszego zachowania.
Trzeba umieć ruch szanować,
Żeby ruch szanował nas.
Do przepisów się stosować,
Przed pojazdem zejść na czas.
Jeśli się strzeżemy sami,
Dożyjemy długich lat.
Ulicami i drogami
Śmiało iść będziemy w świat!Anita Machniak
Próbna ewakuacja
W dniu 17 października 2016 r. odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Ze spokojem, choć w szybkim tempie wszyscy ustawili się na placu szkolnym. Po zebraniu raportów od nauczycieli prowadzących zajęcia przed ewakuacją, okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili budynek. Pani dyrektor Halina Ormiańska poinformowała o poprawnie przeprowadzonej akcji. Głównym celem ćwiczenia było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z zastosowaniem procedur dotyczących zachowania w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla ich życia lub zdrowia. Ewakuacji przyglądała się straż pożarna. Cieszymy się z faktu, że zostaliśmy przeszkoleni i w razie prawdziwego pożaru będziemy wiedzieć jak postępować.
Anita Machniak
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
Dnia 13 października w Zespole Placówek Oświatowych w Nizinach odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: ks. Krzysztof Wieczorek, sekretarz Gminy p. Stanisława Stolarska, radni Gminy - p. Stanisław Zgrzywa i p. Piotr Zieliński, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły – p. Halina Ślusarczyk, p. Halina Sakwa, p. Janina Nowak oraz przedstawiciele Rady Rodziców przewodniczący-p. Mariusz Tymiński, Barbara Nowak, Wioletta Sapa i Anna Gołda. Dyrektor Zespołu, p. Halina Ormiańska na wstępie przywitała przybyłych gości, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi, po czym nastąpiła część artystyczna. Aby uczcić Święto Nauczycieli nasi wychowankowie pod kierunkiem p. Niny Wójcik-Skiby i p. Grzegorz Kozła przygotowali przedstawienie pod hasłem „ A wdzięczność nasza bez granic”. W ramach podziękowania i w dowód wdzięczności uczniowie klasy V i VI zabrali nauczycieli w podróż na Hawaje. W przedstawieniu udział wzięli: Kornelia Mazur, Weronika Stolarska, Gabriela Ekiert, Zuzanna Sakwa, Zuzanna Janicka, Julia Garwacka, Natalia Nowak, Bartosz Pawłowski, Igor Czapla, Gabriel Toporek, Oliwia Sapa, Katarzyna Ziółek, Patryk Gołda, Konrad Kędziora i Tomasz Wójcik. Po występie głos zabrała p. Dyrektor, która mówiła o ciężkiej, ale i zarazem pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła cierpliwości i wytrwałości w dalszej edukacji uczniów. Nagrodziła także nauczycieli za trud poświęcenia w edukację i wychowanie młodych pokoleń wręczając Nagrodę Dyrektora paniom: mgr Janinie Ryk, Henryce Wieczorek, Dorocie Nizioł-Janickiej i Katarzynie Haczyk. Na zakończenie głos zabrał Przewodniczący Rady Rodziców p. Mariusz Tymiński, przekazując najlepsze życzenia. W ramach życzeń i podziękowań słodkim akcentem na zakończenie uroczystości były torty złożone na ręce p. Dyrektor przez p. Mariusza Tymińskiego i p. Barbarę Nowak oraz ks. proboszcza Krzysztofa Wieczorka. Będziemy mile i ze wzruszeniem wspominać ten dzień.
Nina Wójcik-Skiba
Ślubowanie klasy I
W dniu 12 października 2016 r. w naszej szkole przyjęto najmłodsze dzieci w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Nizinach. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. Pani dyr. Halina Ormiańska i przewodnicząca szkoły powitały zgromadzonych gości: grono pedagogiczne, pracowników obsługi w naszej szkole, ks. proboszcza Krzysztofa Wieczorka, Wójta Gminy Tuczępy Marka Kaczmarka oraz radnych. Szczególnie gorąco powitano bohaterów dzisiejszego dnia - uczniów klasy I i ich rodziców.
List do rodziców
Mamo, tato proszę przygotujcie mi miejsce do odrabiania lekcji. Proszę Was o ciszę, spokój i pogodną atmosferę w domu. Gdy przychodzę ze szkoły do domu: zapytajcie mnie, co było w szkole, rozmawiajcie ze mną często, pochwalcie za co można pochwalić i zgańcie, za co trzeba zganić. Pocieszcie mnie, kiedy spotyka mnie niepowodzenie. Ustalcie ze mną godzinę, o której mam siadać do odrabiania lekcji, ale zostawcie mi trochę wolnego czasu. Posiedźcie trochę przy mnie, gdy będę odrabiał lekcje. Nigdy na mnie nie krzyczcie, bo ja wtedy przestaję zupełnie rozumieć. Sprawdźcie, czy mam w tornistrze wszystko, co jest potrzebne w szkole następnego dnia.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie na stronie. Wych. kl.I Iwona Banasik
Warsztaty "Żyjesz zdrowo = wygrywasz"
W ramach działań profilaktycznych dnia 6 października 2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty "Żyjesz zdrowo = wygrywasz". Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju przypomnieli uczniom klas IV-VI podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami racjonalnego odżywiania i zbilansowaną dietą.
Klaudia Pałka
Wyjazd na basen
W dniu 3 października 2016 roku grupa uczniów z kl. I-VI uczestniczyła w pierwszym, w tym roku szkolnym, wyjeździe na basen. Pod czujnym okiem opiekunów pani Janiny Ryk i pani Anity Machniak oraz ratowników i instruktorów pływania zażywali oni kąpieli, jednocześnie doskonaląc swoje techniki pływania... Uczestnicy bawili się doskonale.Wycieczka na basen była świetną zabawą i integracją. Uczniowie mogli wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks.
Począwszy od października wyjazdy organizowane będą regularnie w poniedziałki po zajęciach lekcyjnych. Cena wyjzadów za cały miesiąc wynosi 40 zł. Cotygodniowe wyjazdy zostały zorganizowane w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. Głównym celem pobytu na basenie jest krzewienie kultury fizycznej wśród uczniów, kształtowanie zdrowego stylu życia i umiejętności dbania o własne zdrowie.
Anita Machniak
Modlitwa i zabawa: Pielgrzymka Wadowice - Inwałd - Kalwaria Zebrzydowska
Dnia 13 września 2016 r. - w Tygodniu wychowania chrześcijańskiego - uczniowie naszej szkoły wraz z liczną grupą rodziców uczestniczyli w pielgrzymce Wadowice - Inwałd - Kalwaria Zebrzydowska. W wyjeździe towarzyszył nam też ks. proboszcz nizińskiej parafii Krzysztof Wieczorek, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Bolesnej w intencji pielgrzymów i ich rodzin odprawił Mszę świętą. Modlitwa w tym szczególnym miejscu, do którego w młodości najczęściej pielgrzymował św. JP II - była, jak wspominali uczestnicy - niezwykłym przeżyciem. Czytanie mszalne czytała ucz. kl. V - Madzia Rędzińska, zaś psalm zaśpiewały szóstoklasistki: Wiktoria Dudek i Roksana Grabka.
W mieście urodzenia polskiego Papieża zwiedziliśmy bardzo nowoczesne Muzeum naszego Wielkiego Rodaka, mieszczące się w Domu Rodzinnym Karola Wojtyły. Zarówno dzieci, jak i dorośli - byliśmy zachwyceni różnorodnością przekazu treści, jak i pomysłem na zaciekawienie przybywających do Wadowic. Byliśmy też na modlitwie słowami św. Jana Pawła II przy zabytkowej chrzcielnicy w wadowickim kościele. W czasie całodniowego - bardzo udanego wyjazdu - dziatwie szkolnej nie zabrakło też zabawy. Jednym z punktów wycieczki był bowiem Park Miniatur i Rozrywki w Inwałdzie, gdzie mieliśmy okazję z przewodnikiem poznać najwspanialsze budowle świata, jak również ok. 2 godzin spędzić na relaksie. Emocjom, radości i odgłosom zachwytu nie było końca. W drodze powrotnej młodzi ludzie nie zapomnieli o podziękowaniach, dopraszając się kolejnej pielgrzymki.....
Henryka Wieczorek
Fluorkowanie
Dnia 22 września 2016 r. odbyła się akcja fluorkowania zębów. Uczniowie w ramach programu profilaktycznego są objęci, jak co roku nieodpłatnym, nadzorowanym szczotkowaniem zębów środkiem fluorkowym. Wkrótce na stronie zostaną podane terminy fluorkowania w roku szk. 2016/2017. Przypominamy o przynoszeniu w wyznaczonych dniach szczoteczek do zębów.
Sprzątanie świata
Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania świata. Wzorem lat ubiegłych wzięliśmy aktywny udział w tej akcji. Jest to już 23. edycja akcji Sprzątanie świata Polska 2016 pod hasłem ,,Podaj dalej... drugie życie odpadów". W Nizinach sprzątaliśmy 17 września 2016 r. Dziękujemy dzieciom, młodzieży i dorosłym za duże zaangażowanie.
Lekcje biblioteczne
Lekcje wyjazdowe w ramach popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach
12 września Ewa Tarapata, nauczyciel-bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, odwiedziła już po raz drugi Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach. Na zaproszenie pani Niny Wójcik-Skiby, bibliotekarza szkolnego tej placówki, przeprowadziła 5 lekcji bibliotecznych w ramach popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów.
Pierwszo- i drugoklasiści wysłuchali najpiękniejszych wierszy Ewy Szelburg-Zarembiny oraz układali puzzle z ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak do wierszy poetki z tomiku pt. „Idzie niebo ciemną nocą…”. Kolejna zabawa była dla najmłodszych doskonałą okazją do wykazania się talentem aktorskim, albowiem w ramach przygotowanej dla nich inscenizacji, wcielili się oni w role bohaterów wierszowanej bajki Ewy Szelburg-Zarembiny p. t. „Czerwony Kapturek”.
Podczas kolejnej lekcji uczniowie klasy III poznali życie Hansa Christiana Andersena i jego twórczość literacką. Układali oni puzzle przedstawiające bohaterów najpiękniejszych baśni duńskiego baśniopisarza, a następnie, odgrywając role tych bohaterów baśniowych, prezentowali fabułę baśni.
Natomiast uczniowie klasy IV zapoznali się z budową książki, jej elementami oraz funkcjami, jakie one spełniają. W ramach utrwalenia zdobytej wiedzy, wykonywali oni szereg ćwiczeń, związanych tematycznie z budową książki.
Z kolei najstarsi uczniowie tej szkoły, uczniowie klasy V i VI, zgłębili wiedzę z zakresu historii książki, począwszy od jej czasów najdawniejszych aż do współczesnych. Największym zainteresowaniem wśród piąto- i szóstoklasistów cieszyła się jednak część warsztatowa, podczas której mogli oni spróbować swoich sił w pisaniu, używając materiałów i narzędzi pisarskich już historycznych: gliny, gęsiego pióra i atramentu oraz maszyny do pisania.
Podczas zajęć uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich przygotowanych dla nich zabawach, ćwiczeniach i warsztatach, wykazując przy tym zainteresowanie kolejnymi tego typu lekcjami.
Ewa Tarapata
XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy Święty Krzyż 2016
„Krzyż Chrystusa znakiem Bożego Miłosierdzia” oto hasło tegorocznego Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. W sobotę dnia 24 września tradycyjnie, bo po raz już szesnasty uczniowie naszej placówki pod opieką dwóch nauczycieli: Justyny Kwiecijasz i Niny Wójcik – Skiby, wyruszyli na XVII Pieszy Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski. Radością jest, że w rajdzie towarzyszą również rodzice. W tym roku szło sześcioro dorosłych, a najmłodszymi piechurami byli: Bartłomiej Świstak (przedszkolak) i Amelia Zgórska (uczennica klasy IIIa), którzy dzielnie pokonywali kolejne kilometry. Wszyscy, pomimo kapryśnej pogody, która rano zapowiadała się całkiem ładna, a w czasie pielgrzymowania płatała nam figle, dzielnie wędrowali i z uśmiechem na twarzach wracali do swoich domów. Pielgrzymowanie w duchu Bożego Miłosierdzia, pokłon Relikwiom Świętego Krzyża, a przy tym atrakcje turystyczne - oto cele, które przyświecały organizatorowi wycieczki Henryce Wieczorek i jej uczestnikom. Punktem kulminacyjnym Rajdu była msza święta celebrowana przez biskupa kieleckiego, Jana Piotrowskiego, która w tym roku odprawiona została na błoniach. Liczymy na to, iż w przyszłym roku znów powędrujemy razem, gdyż, jak powiedział K. Sabat, komandor Rajdu:
„Od szesnastu lat przyświeca nam zawsze ten sam cel, czyli wędrówka i pokłon relikwiom drzewa krzyża świętego, które od prawieków przechowywane są na szczycie Łysej Góry, w najstarszym polskim sanktuarium. Oprócz tego religijnego charakteru rajdu jest oczywiście wątek turystyczno-krajoznawczy, by poznać najpiękniejsze zakątki Gór Świętokrzyskich”.
Henryka Wieczorek
Nina Wójcik – Skiba
Nowe pomysły na czytanie w szkole
STARSI – MŁODSZYM
Dlaczego czytanie na głos jest takie ważne?
Przede wszystkim stymuluje ono rozwój dziecka, wzbogaca jego słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i każdy wie, że powinniśmy to robić jak najczęściej zarówno w domach, jak i w szkołach. Dnia 7 września w naszej szkole na górnym korytarzu podczas długiej przerwy, odbyło się głośne czytanie fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przez Panią Dyrektor i uczniów klasy VI. Pomimo trudności zrozumienia tekstu uczniowie z zaciekawieniem i w ciszy słuchali czytających. Miny dzieci świadczyły o dużym zainteresowaniu i tuż po zakończeniu uczniowie klas starszych i młodszych zgłaszali się do czytania kolejnych książek, które będzie kontynuowane w środy podczas długiej przerwy dwa razy w miesiącu. Mamy nadzieję, że uczniowie aktywnie zaangażują się w tą akcję i chętnych do czytania będzie coraz więcej.
Nina Wójcik - Skiba
ZAPROSZENIE
STOWARZYSZENIE "NIZINY GÓRĄ" oraz ŚWIETLICA WIEJSKA W NIZINACH zapraszają wszystkie dzieci na grilla, który odbędzie się w dniu 9 września 2016 r. (piątek) na placu przy wiejskiej świetlicy w Nizinach o godz. 15.00.
Na grillu dla wszystkich będą zapewnione kiełbaski, słodki poczęstunek oraz gry i zabawy m. in. malowanie twarzy dzieci oraz modelowanie balonów. Dla dzieci przewidziany jest także konkurs z nagrodami pt. ,,Twoja ulubiona postać z bajki".
Zainteresowane osoby prosimy o zapisanie się na listę, która znajduje się na świetlicy wiejskiej w Nizinach u Pani Karoliny Poniewierskiej. Zapisy także pod numerem tel. 721 313 038
Archiwum Aktualności