Wycieczka do Kielc - Mikołajki w kinie i w filharmonii
Dnia 6 grudnia 2016r. dzieci z naszego przedszkola oraz klas I i IIIb udały się na całodniową wycieczkę do Kielc. Towarzyszyli im wychowawcy panie Katarzyna Haczyk, Iwona Banasik oraz Anita Machniak, a także chętni rodzice. Wyjazd ten przewidywał wiele ciekawych atrakcji i dał dzieciom możliwość obcowania z kulturą. Celem wycieczki było nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, w koncertach, jak również wdrażanie do właściwych zachowań w miejscach publicznych, stwarzanie sytuacji aktywizujących procesy myślowe – rozumienie wartości takich jak: dobro, prawda, przyjaźń oraz integrowanie różnych wiekowo grup, poprzez udział we wspólnej wyprawie.
O godzinie 7.15 liczną grupą wyjechaliśmy z placu szkolnego na spotkanie z nowymi doświadczeniami.
Pierwszym punktem było spotkanie z Mikołajem, który czekał na nas w kinie. Mikołaj chętnie częstował cukierkami oraz pozował do wspólnego zdjęcia.
Następnie z uśmiechem na ustach obejrzeliśmy film familijny pt. „Trolle”. Piękna i pomysłowa scenografia, bajeczne wizualizacje oraz muzyka pobudziły wszystkie nasze zmysły. Z wielkim zaangażowaniem przeżywaliśmy kolejne sceny oraz sytuacje w jakich znajdowali się bohaterowie. Po wyjściu z kina podziwialiśmy piękne dekoracje w galerii Korona, ogromne choinki i wystawy świąteczne. Dla wielu z nas nowością była pierwsza w życiu przejażdżka na ruchomych schodach oraz tajemnicze przejście przez obrotowe drzwi. W galerii pełnej gwaru, ludzi i nastroju świątecznego musieliśmy bardzo uważać, aby się nie zgubić. Na szczęście w każdej chwili pomocą służyli rodzice.
Kolejnym punktem wycieczki był Mikołajkowy Koncert zatytułowany „Dysonans, czyli powrót Królewicza” w Filharmonii Świętokrzyskiej. Muzycy zaprosili nas do Krainy Muzyki, gdzie panuje mądry król Symfoniusz. Bohaterem opowieści, ilustrowanej piękną muzyką symfoniczną, był królewicz Dysonans – następca tronu i brat królewny Melodii. Przewodnikiem i znakomitym narratorem była pani Beata Młynarczyk, natomiast Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej kierował dyrygent Miłosz Kula. Sala pękała w szwach! Liczna publiczność na koncercie w skupieniu słuchała przepięknej muzyki.
Po uczcie dla „ducha” przyszedł czas na małe „co nie co” w McDonald's. Z pełnymi brzuszkami udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Wracaliśmy z wycieczki bogatsi o nowe doświadczenia i przepełnieni miłymi wspomnieniami. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w dużym mieście, pełnym gwaru, ruchu i ludzi, pierwszy film w kinie oraz pierwszy koncert w filharmonii.
Przygotowane atrakcje zrobiły na nas ogromne wrażenie, na długo zapamiętamy obie bajki, pierwszą wyświetlaną na dużym ekranie oraz drugą, opowiedzianą przepiękną muzyką.
Całej naszej wyprawie towarzyszyła piękna zimowa aura, która dodawała uroku temu magicznemu dniu.
Późnym popołudniem zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich rodziców, którzy z niecierpliwością na nas czekali.
Anita Machniak
Finał akcji charytatywnej ,,I Ty Możesz Zostać Św. Mikołajem"
W dniu 07.12.2016 r. dziewięciu uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami p. Ekiert i p. Zielińskim oraz opiekunami p. D. Nizioł- Janicką i p. A. Myśliwiec udało się do podopiecznych Domu Dziecka o. Gwidona w Pacanowie, aby dostarczyć im całą masę prezentów gromadzonych przez cały listopad na terenie szkoły. Dzięki dużemu zaangażowaniu społeczności szkolnej oraz odpowiedzialnej postawie rodziców używane zabawki, książki i ubrania zyskają na pewno drugie życie. Uczniowie teatralnego koła w języku angielskim zawieźli dodatkowy prezent. Anglojęzyczne przedstawienie ‘Cinderella’ – ‘Kopciuszek’ zaprezentowane wychowankom sióstr zakonnych sprawiło dzieciom wiele radości i zwróciło uwagę na potrzebę nauki języków obcych. Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przeprowadzenie tej akcji charytatywnej bardzo dziękujemy!
Anna Myśliwiec
Apel o prawach dziecka
20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten upamiętnia przyjęcie przez Organizację Narodów Zjednoczonych dokumentu, traktującego o prawach i wolnościach dzieci.
Z tej okazji w naszej szkole 29 listopada 2016 r. odbył się apel przygotowany przez pedagoga szkolnego, p. Klaudię Pałka. Zebranych przywitała pani Dyrektor Halina Ormiańska, która podkreśliła to, jak ważna jest znajomość praw dziecka przez nich samych, ale by także zwróciły uwagę, że prawa rodzą obowiązki. Uczniowie klas IV-V należący do koła teatralnego przedstawili scenki, w których obrazowali zapisy Konwencji dotyczące prawa do: nauki, życia bez przemocy, ochrony przed poniżaniem, wyrażania własnych poglądów. Scenki przeplatane były informacjami dotyczącymi kolejno prezentowanych praw. Uczennice z klasy VI wspólnie z „pierwszakami” fantastycznie odśpiewali piosenkę „Dziecka prawa - poważna sprawa”. Widzowie słuchali z zainteresowaniem tego, co przygotowali ich koledzy i koleżanki.
Klaudia Pałka
Dziękujemy wszystkim, którzy byli wczoraj z nami!
Wczorajsza akcja Zostań Pomocnikiem Stasia okazała sie ogromnym sukcesem! Podczas kiermaszu ciast i kanapek uzbieraliśmy do puszek 2950 zł. Dochód z kiermaszu przeznaczony został na pomoc Stasiowi Patrzałkowi ze Staszowa.
Było to pierwsze w dziejach naszej szkoły tego typu przedsięwzięcie. Choć wymagało ono sporego nakładu pracy przyniosło oczekiwane efekty. Rodzice oraz uczniowie przygotowali zdrowe kanapki oraz różnorodne ciasta. Za co gorąco im dziękujemy. Pyszności sprzedawane były na każdej przerwie, a wybierać było w czym. Kupujących kusiły serniki, szarlotki, pierniki, ciasta czekoladowe i z galaretką. Nie zabrakło też muffinek i pięknie ozdobionych babeczek. Krótko mówiąc – raj dla podniebienia. Na szczęście nie zabrakło chętnych na te domowe smakołyki. Akcja cieszyła się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, ale też rodziców oraz gości, którzy przybyli do szkoły specjalnie po to, aby pomóc Stasiowi.
AM
8 listopada Dzień Zdrowego Śniadania
Śniadanie dało moc w Nizinach
,,Śniadanie Daje Moc” to ogólnopolska akcja edukacyjna, promująca zasady zdrowego odżywiania i zwiększająca świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. W związku z tym 8 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Nizinach obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania.
Pani dyr. Halina Ormiańska – inicjatorka całego przedsięwzięcia – zapoznała uczniów z celami akcji oraz piramidą prawidłowego żywienia. Pielęgniarka Wiesława Trawińska z Ośrodka Zdrowia w Koniemłotach w ramach higieny szkolnej przeprowadziła ciekawą pogadankę na temat ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów. W ramach działań Klubów Śniadaniowych nauczycielki klas 0-III Katarzyna Haczyk, Iwona Banasik, Marta Redka, Teresa Wójcik i Anita Machniak przekazywały uczniom informacje w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Po umyciu rąk przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III z wielkim zapałem przystąpili do komponowania kolorowych kanapek i smacznych sałatek. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin, jajek, ale też pełnych witamin warzyw. Trudno im się było oprzeć nawet największym niejadkom. Oprócz zdrowego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z koleżankami i kolegami. Ta akcja była kolejną okazją do współpracy i przyniosła wiele radości z samodzielnie przygotowanego posiłku. Po śniadaniu dzieci otrzymały dużą porcję owoców.
Dzień 8 listopada 2016 r. był dla nas dniem wyjątkowym. Tego dnia odbył się kiermasz charytatywny dla Stasia Patrzałka ze Staszowa, który choruje na nowotwór złośliwy oczu. Na kiermaszu rodzice sprzedawali kanapki i domowe ciasta. Dzieci kupując były podekscytowane tym, że pomagają małemu Stasiowi. Już wcześniej pomagały, przynosząc ogromne ilości plastikowych nakrętek.
Dyr. Halina Ormiańska powiedziała, że ,,warto pomagać i warto być dobrym człowiekiem, gdyż dobro powraca. Nigdy nie wiadomo, co kogo kiedyś w życiu spotka”. Podziękowała dzieciom, rodzicom, nauczycielom i sponsorom za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność. Głównymi sponsorami imprezy byli: Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców ,,Sielec” z Sielca Kolonii oraz Zakład Uboju Zwierząt Rzeźnych ,,Produkcja Wędlin Barbara Adaś” z Sichowa Dużego, Norbert Ciepliński i rodzice.
Na kiermaszu charytatywnym udało się zebrać dla Stasia kwotę 2950 zł. Cieszymy się, że mogliśmy wszyscy dołożyć małą cegiełkę do tego, aby Staś wrócił do zdrowia.
Marta Redka
W hołdzie bohaterom
NASZA I NIEPODLEGŁA - te kluczowe słowa wyjątkowo dobitnie brzmiały w szkole podczas przygotowanej z uczniami ZPO w Nizinach akademii na Dzień Niepodległości, ale także w czasie przedstawienia zaprezentowanego w Kościele Parafialnym w Nizinach 20 listopada 2016 r. w uroczystość Chrystusa Króla.
Oddając hołd bohaterom narodowym - występem tym nizińska młodzież uczciła też pamięć swoich przodków, którzy uczciwością i pracą tworzyli historię naszej Ojczyzny. Tej, która słusznie dziś przyjęła Chrystusa na swojego Króla, bo "jeśli Bóg z nami, to któż przeciwko nam?"...W ten właśnie sposób - dzięki zachęcie ks. proboszcza Krzysztofa Wieczorka i przychylności rodziców - szkolna inscenizacja idealnie wpisała się w historyczne wydarzenie z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Niewątpliwie bezcennym świadectwem wiary i patriotyzmu dla uczniów, było spontaniczne włączenie się parafian do wspólnego odśpiewania hymnów: "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród..." i " Boże, coś Polskę".Przygotowujący występ nauczyciele (H. Wieczorek i D. Janicka przy technicznej pomocy J. Kwiecijasz i G. Kozioła) mogli usłyszeć słowa wzruszeń i podziękowań ze strony oglądających, acz największą nadzieją dla pedagogów są otwarte młode serca i umysły, pragnące na tradycjach przeszłości budować świetlaną przyszłość swojego wolnego kraju. Gratulujemy Rodzicom takich postaw swoich Dzieci! Zapraszamy do albumu fotograficznego na naszej stronie.
Henryka Wieczorek
Archiwum Aktualności