Regulamin konkursu "Zbieraj - wygrywaj"
Ogłoszenie o bezpłatnej pomocy psychologicznej
Jak wspierać dziecko podczas pandemii koronawirusa
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2007 roku, przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski.
Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania – poradnik UODO dla szkół
Szanowni Państwo!
Urząd Ochrony Danych Osobowych, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, przygotował poradnik „Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania”. Jest to materiał, który zawiera najważniejsze informacje na temat bezpiecznego przetwarzania danych podczas kształcenia na odległość. Z poradnika mogą korzystać dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także rodzice i uczniowie.
Dodatkowo opracowaliśmy zestaw dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa danych podczas kształcenia na odległość. Są to najważniejsze zasady, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online.
Zachęcam do zapoznania się z poradnikiem i zasadami bezpieczeństwa. Proszę o przekazanie tych informacji nauczycielom z Państwa palcówki.
Mam nadzieję, że materiał przygotowany przez UODO i MEN wesprze Państwa w codziennej pracy.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Dobre_praktyki_zasady_bezpieczenstwa_UODO.DOCX
Dobre_praktyki_zasady_bezpieczenstwa_UODO.pdf
Poradnik_UODO_Dane_osobowe_bezpieczne_podczas_zdalnego_nauczania.docx
Poradnik_UODO_Dane_osobowe_bezpieczne_podczas_zdalnego_nauczania.pdf
2020_03_31_Poradnik_UODO_dla_szkol_przy_wspolpracy_z_MEN.DOCX
Szkoła z TVP
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Od poniedziałku rusza Szkoła z TVP. Zapraszamy w chwilach wolnych do zapoznania się z ofertą edukacyjną TVP.
Przygotowanie do próbnego egzaminu ósmoklasisty - informacja z MEN i CKE
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br.
Wszystkie niezbędne materiały do przeprowadzenia egzaminów zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych
w następujących terminach:
-
30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
-
31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
-
1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Proszę Państwa o zapoznanie się z komunikatem MEN i CKE, który przekazujemy
w załączeniu, a także poinformowanie nauczycieli, uczniów klas VIII i ich rodziców
o przygotowaniach do próbnego egzaminu. W komunikacie znajdą Państwo m.in. wskazówki, jak w warunkach kształcenia na odległość można przeprowadzić egzamin i przekazać nauczycielom zadania do oceny. Zasady oceniania CKE przekaże dyrektorom w późniejszym terminie.
Mam nadzieję, że w próbnym egzaminie ósmoklasisty weźmie udział jak najwięcej uczniów.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Załącznik:
2020_03_26_Probny_egzamin_osmoklasisty_informacja_MEN_i_CKE.DOCX
-
Zdalne nauczanie
Moduł Zdalne nauczanie został zmodyfikowany
Apel dyrektora szkoły do rodziców
Drodzy Rodzice!
Rozporządzeniem z dnia 20 marca 2020r. Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło przepisy w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Jak już zapewne Państwo wiecie, Wasze dzieci, a nasi uczniowie wrócą do szkół po świętach Wielkiej Nocy (oczywiście to wersja optymistyczna, której tak naprawdę wszyscy pragniemy). Co jednak dla nas wszystkich to rozporządzenie oznacza. Od 25 marca do 10 kwietnia br. szkoły mają przejść na zdalne nauczanie, a uczniowie mogą być na jego podstawie oceniani i klasyfikowani.To będzie wielkie wyzwanie dla Was Rodziców, dla Waszych dzieci, ale i dla nas nauczycieli. Rozumiem Wasze obawy i wątpliwości, dlatego zwracam się do Was z wielką prośbą, abyście ze spokojem podeszli do tego wyzwania.
Codziennie od godzinny 9.00 do 13.00 nauczyciele będą do dyspozycji Waszych dzieci. Postarajcie się wytłumaczyć im, że szkoła teraz przeniosła się do domu, dlatego w tym czasie muszą skupić się na realizowaniu podanych treści. Mogą również korzystać z dostępności online nauczycieli. Wiem, że nie wszyscy macie możliwość kontroli dziecka, ponieważ pracujecie, a dziecko nie potrafi się samo zdyscyplinować, bo taka jego natura. Czasami też jest tak, że w domu jest dwoje czy troje dzieci, a tylko jeden komputer. Proszę takie sytuacje na spokojnie nam zgłaszać. Zrobimy wszystko, by rozwiązać ten problem, kontaktując się z uczniem o innej porze lub w innej formie.
Ilość tematów z poszczególnych przedmiotów zostanie dostosowana do możliwości psychofizycznych dzieci, tak by mogły każde w swoim tempie je poznać i przyswoić.
Plany zajęć na każdy dzień będą zamieszczone na stronie szkoły w zakładce: Zdalne nauczanie.
Nauczyciele przygotowując lekcje, korzystają z platform edukacyjnych www.epodreczniki.pl, www.szkoławchmurze.org lub innych.
Jednak w tym bardzo trudnym czasie dla nas wszystkich, pamiętajcie Państwo o sobie wzajemnie. Dbajcie o siebie. Rozmawiajcie dużo ze swoimi dziećmi.
Wszelkie braki, niedociągnięcia w opanowaniu treści lekcyjnych nadrobimy po powrocie do szkoły, jednak to jak ten czas odbije się na dzieciach zależy w dużej mierze od Was Rodziców. Od Waszych rozmów z Waszymi dziećmi, od Waszego spokoju i wielkiej mądrości życiowej.
Wszelkie wątpliwości, problemy czy obawy dotyczące zdalnego nauczania proszę kierować do wychowawców, z którymi mają Państwo kontakt lub do Dyrektora Szkoły.
Dyr.szkoły Bożena Tałaj
Informacja dla uczniów i rodziców
Zimowo-wiosenne, biało-zielone szaleństwo czyli… Biała Szkoła 2020 roku
Wyjazd zorganizowany był przez naszą szkołę. Uczestniczyli w nim również uczniowie Szkoły Podstawowej z Tuczęp. Łącznie 38 osób plus trzech opiekunów. W programie jest przede wszystkim nauka i doskonalenie jazdy na nartach, ale… jakież było zdziwienie, kiedy okazało się, że trzeba malować – cudowne serduszka i prostokąty metodą de cupage, nizać na nitkę koraliki i wyczarowywać bransolety własnego pomysłu. Uczestnicy brali udział, a właściwie byli autorami treści warsztatów ekologicznych i antynałogowych. Dziękujemy serdecznie za dofinansowanie naszego przedsięwzięcia.
Mędrzec powiedział: „Od Ciebie zależy jak będziesz postrzegał szklankę wypełnioną do połowy wodą – czy będzie ona półpełna czy półpusta?” tak też było z naszym wyjazdem. Ze względu na problem zagrożenia epidemiologicznego, kierując się Rozporządzeniem MEN, Dyrektor Bożena Tałaj, która była razem z nami, podjęła decyzję o skróceniu naszego wyjazdu. Pierwszego dnia niektórzy pytali: Jak tu będzie?, a kiedy zapadła decyzja o powrocie, w oczach pojawiły się łzy i twierdzenie: Tu jest fajnie!
Przez pierwsze dwa dni sprzyjała nam fantastyczna pogoda, śnieg na stoku i zapał w sercach. Po zmierzeniu się z nauką jazdy na nartach pojawiło się przekonanie, że to trudna sprawa, ale wszyscy dzielnie walczyli. Poznali podstawy tego sportu, inni doskonalili swoje umiejętności. Po powrocie wystarczył krótki odpoczynek i byliśmy gotowi do dalszych działań, a było ich sporo. Po kolacji integrowaliśmy się z rówieśnikami z Tuczęp i Koźla Starego. Jedną z wielu zabaw była gra: fanta, sprite i pepsi wymagająca ogromnej koncentracji. Wyłoniliśmy również króla i królową balu.
Ominęła nas wycieczka do Zakopanego, wejście do AquaParku, na kręgle i wyjazd na stok, ale czasem trzeba zrobić to, co trzeba. Pół szklanki wody też gasi pragnienie. Kierownikiem wyjazdu była Zofia Kańska, a jednym z opiekunów Lucyna Kwiatek. Jak się da, większość wróci tu za rok.
Zofia Kańska
23
Ogłoszenie
Drodzy Rodzice!!!
W związku z zaistniałą sytuacją zachęcamy Was do korzystania z dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych, np.:
Na stronie szkoły zamieszczane będą również od poniedziałku (16.03) przez nauczycieli materiały do opracowania z poszczególnych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, by w tym trudnym dla wszystkich okresie rozmawiać z dziećmi i nastolatkami. Są oni teraz bombardowani mnóstwem informacji, które budzą niepokój.
Starajmy się wytłumaczyć im obecną sytuację i wyjaśnić, że pozostanie w domu jest dla ich dobra.
Dyr. szkoły Bożena Tałaj
INFORMACJA O ZAMKNIĘCIU PLACÓWKI
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie przedszkoli i szkół zostaje czasowo ograniczone.
12 i 13 marca br. to dni, w których przedszkole i szkoła podstawowa nie będzie prowadziła zajęć dydaktyczno – wychowawczych, a jedynie działania opiekuńcze dla uczniów, których rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu.
Od poniedziałku 16 marca do 25 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkola i szkoły. Placówka będzie zamknięta.
OGŁOSZENIE
Być kobietą…Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Nizinach i KGW w Nizinach, Jarosławicach i Nieciesławicach
Dzień Kobiet to dzień niezwykły, mężczyźni najczęściej o nim nie zapominają i świętują wspólnie z kobietami bliskimi swojemu sercu. Pamiętali o nim również uczniowie Szkoły Podstawowej w Nizinach i przygotowali z tej okazji dla swoich koleżanek, a także mieszkanek Nizin, Jarosławic i Nieciesławic kabareton, w którym pokazali jak czasami trudno porozumieć się tu na Ziemi, bo ponoć kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa.
Niezwykle skomplikowane relacje damsko - męskie pokazane w skeczach bawiły do łez, publiczność zachwycił również występ wokalny uczennic szkoły, a także taniec przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Nizinach, którzy zatańczyli twista i taniec z kolorowymi chustami.
Przedstawienie odbyło się w ZPO w Nizinach w dniu 6 marca 2020 r., natomiast 7 marca młodzi artyści wystąpili przed publicznością zgromadzoną na zaproszenie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich: Nizinianki w Nizinach, Babiniec w Jarosławiach i Paryżanki w Nieciesławicach. Dzień Kobiet stał się w tym roku okazją do wspólnego świętowania i integracji środowiska lokalnego, miłe chwile wspólnie spędzone długo zostaną w pamięci świętujących pań.
Justyna Kwiecijasz
37W sobotnie popołudnie 7 marca 2020 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach, mieli zaszczyt wystąpić podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Babiniec” z Jarosławic, KGW „Paryżanki” z Nieciesławic oraz KGW „Nizinianki” z Nizin.
Dziękujemy za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.
Katarzyna Nowak
Dzień Kobiet
- 52
„Być kobietą...” pod takim hasłem społeczność naszej szkoły świętowała tegoroczny Dzień Kobiet.
W humorystycznym programie przygotowanym specjalnie na tą okazję, uczniowie klas V-VIII pokazali piękno i wyjątkowość kobiet oraz ukazali w krzywym zwierciadle relacje damsko-męskie. W programie nie zabrakło również muzycznych hitów oraz pokazów tanecznych wykonanych przez naszych przedszkolaków i szkolną grupę cheerleaderek. Na zakończenie wprowadzone w radosny nastrój panie otrzymały w dowód sympatii piękne kwiaty.
Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom i tym małym i tym dużym składamy najserdeczniejsze życzenia. Sto lat !!!
Katarzyna Nowak
Magia teatru w spektaklu "Królowa Śniegu"
- 7
W dniu 6 marca 2020 r. uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawczyniami p. Teresą Wójcik, Iwoną Banasik i Martą Redką wyjechali do Staszowskiego Ośrodka Kultury na spektakl teatralny pt. "Królowa Śniegu" w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Ten spektakl to wzruszająca historia o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęcenia.
Dzieci były oczarowane scenografią, zabawnymi tekstami, wesołymi piosenkami i kunsztem aktorskim.
Marta Redka
XVI Powiatowe Targi Edukacyjne
- 3
28 lutego 2020 roku uczniowie klasy VIII wzięli udział w XVI Powiatowych Targach Edukacyjnych, które na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Busku - Zdroju. Targi Edukacyjne to przedsięwzięcie stwarzające uczniom niepowtarzalną okazję do zapoznania się z różnorodną ofertą edukacyjną wszystkich szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Buski, a także porównania ofert poszczególnych szkół i wybrania tej najodpowiedniejszej.
Katarzyna Nowak
I Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka
2 marca na sali gimnastycznej ZPO w Tuczępach odbył się gminny etap I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. W zawodach brały udział dzieci w wieku 5 i 6 lat z przedszkoli z naszej gminy: Niziny oraz Tuczępy. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci 5-letnie: Drużyna dziewczynek (Sonia Zdziebko, Zuzia Dudek, Gabrysia Bzówka, Maja Głąb i Kornelia Chodnicka) i Drużyna chłopców (Kacper Kasperek, Antoś Gozdek, Kacper Musiał, Oliwier Janicki i Kuba Czekaj).
Projekt ten jest realizowany na skalę całego województwa świętokrzyskiego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, natomiast gminnym koordynatorem olimpiady jest pani Grażyna Patrzałek, dyrektor Zespołu. Patronat nad zawodami objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydent Miasta Kielce.
Celem I Olimpiady Przedszkolaka było propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci. A także rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole, poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej, rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach porażki lub zwycięstwa, wdrażanie do przestrzegania reguł w zawodach sportowych.
Otwarcia olimpiady dokonała dyrektor ZPO w Tuczępach pani Grażyna Patrzałek, która powitała wszystkich zawodników, kibiców oraz przybyłych gości: Wójta Gminy Tuczępy pana Marka Kaczmarka, Przewodniczącą Rady Gminy panią Klaudię Pałkę i dyrektor ZPO w Nizinach panią Bożenę Tałaj. Nad zdrowiem zawodników czuwała pani pielęgniarka Marzena Grzyb.
Pani Grażyna Patrzałek życzyła wszystkim dzieciom przyjemnej zabawy podczas sportowej rywalizacji. Młodych zawodników szczególnie dopingował pan Wójt Marek Kaczmarek, który nie krył zaskoczenia z tak dobrego przygotowania najmłodszych uczestników.
W rywalizacjach sportowych uczestniczyły dwie grupy sześciolatków (dziewczynek i chłopców) z Samorządowego Przedszkola w Tuczępach pod opieką wychowawczyni Teresy Romanek i dwie grupy pięciolatków (dziewczynek i chłopców) z Publicznego Przedszkola w Nizinach pod opieką wychowawczyni Katarzyny Haczyk. Drużyny rywalizowały o awans do etapu powiatowego I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. Nad całością zmagań, prawidłowym wykonaniem zadań oraz liczeniem zdobytych punktów czuwał sędzia główny Iwona Kapusta, nauczyciel wychowania fizycznego.
Zadaniem uczestników była rywalizacja w 5 konkurencjach sportowych określonych w regulaminie i uzyskanie jak największej drużynowej liczby punktów.
Zawody rozpoczęły się od omówienia zasad przez sędzię głównego i sędziów pomocniczych - wychowawców z obu przedszkoli. Mali olimpijczycy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach, dzieci 6-letnie: bieg slalomem z pałeczką sztafetową, toczenie piłki lekarskiej o wadze 1 kg, rzut woreczkiem do koła hula-hop oddalonego od zawodnika o 4 metry, skok z miejsca obunóż dla całej drużyny i tor przeszkód, natomiast dzieci 5-letnie: bieg z pałeczką sztafetową, toczenie piłki siatkowej slalomem, rzut woreczkiem do koła hula-hop oddalonego od zawodnika o 4 metry, skok z miejsca obunóż dla całej drużyny i tor przeszkód.
Dzieci szybko się rozkręciły i ambitnie rywalizowały o jak najlepsze wyniki dla swoich przedszkoli. Przedszkolaki podczas olimpiady świetnie się bawiły, a zadania wykonywały z dużym zaangażowaniem. Mali sportowcy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami fizycznymi, pomimo różnicy wiekowej. Każda konkurencja dostarczała wiele radości, a widownia dopingowała uczestników brawami i chóralnymi okrzykami. Ogromne emocje towarzyszyły w każdej sekundzie sportowych zmagań nie tylko zawodnikom, ale również wiernym kibicom-rodzicom.
Obie drużyny ex aequo zdobyły łączną liczbę punktów 90 ze wszystkich konkurencji zajmując tym samym I miejsca w swoich kategoriach wiekowych. By wyłonić zwycięzców, sędziowie zgodnie z regulaminem przeprowadzili aż dwie dogrywki, które niestety nie wyłoniły zwycięskiej drużyny, gdyż wynik obu dogrywek kończył się remisem. Zgodnie uznano, że wyłonienie zwycięskiej drużyny nastąpi poprzez zliczenie czasu wykonania zadań w dogrywkach. Okazało się, że drużyna z Tucząp osiągnęła przewagę 4 sekundową nad drużyną z Nizin. Drużyna ta zakwalifikowała się do etapu powiatowego.
Na zakończenie pogratulowano wszystkim uczestnikom, wręczono pamiątkowe dyplomy oraz puchar. Nasze przedszkolaki zdobyły puchar za zajęcie I miejsca w kategorii 5-latków, niestety zasady regulaminu uniemożliwiły nam wzięcie udziału w kolejnym etapie - powód - możliwość awansu tylko jednej drużyny niezależnie od grupy wiekowej.
Wielkie emocje nie opuszczały nie tylko zawodników, ale także rodziców, organizatorów i przybyłych gości. Cała impreza przebiegła w miłej atmosferze.
Dziękujemy gospodarzom spotkania za wspaniałe zawody, słodki poczęstunek przygotowany dla wszystkich zawodników.
Cieszymy, się że nasze przedszkolaki miały możliwość sprawdzenia siebie, swoich możliwości i umiejętności, ale też sprawdzenia swojej relacji koleżeńskiej. A przy tym jesteśmy dumni ze wszystkich naszych małych olimpijczyków za ich postawę sportową i ducha walki godną podkreślenia i naśladowania. Jesteście dla nas najlepsi!!!
Należy dodać, że jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych wspaniałych rodziców, którzy uczestniczyli w przygotowaniu do Olimpiady, a podczas zawodów zarówno rodzice jak i pani dyrektor Bożena Tałaj trzymali za dzieci mocno kciuki. Dziękujemy panu Mateuszowi Dudkowi, za rady, wskazówki, czuwanie nad bezpieczeństwem naszych zawodników i wielkie zaangażowanie podczas olimpiady oraz pani Magdalenie Zdziebko za trzymanie porządku na linii startu.
Katarzyna Haczyk
Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
Archiwum Aktualności