W Pacanowie
W wyjątkowy przedświąteczny czas serca naszych uczniów otwarte są na wszelkie inicjatywy skierowane na pomaganie innym. W listopadzie szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził kolejną edycję corocznej akcji charytatywnej „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM!” na rzecz podopiecznych zaprzyjaźnionego Domu Dziecka o. Gwidona w Pacanowie. Ogromna większość społeczności szkolnej, wraz z dzielnie wspierającymi ją rodzicami, zaangażowała się w gromadzenie różnych prezentów w postaci odzieży, książek i przyborów szkolnych oraz oczywiście zabawek i słodkości. W dniu 6 grudnia, każde dziecko mogło podzielić się tym, co otrzymało w swojej paczce od Św. Mikołaja.
Dnia 12 grudnia 2017r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz członkowie koła teatralnego w j. angielskim wraz z opiekunami p. D. Nizioł-Janicką i p. A. Myśliwiec oraz dwoma rodzicami p. Ekiert i p. Zielińskim dostarczyli podarki pod znany wszystkim adres w stolicy Koziołka Matołka. Oprócz materialnych prezentów uczniowie przygotowali po raz kolejny dla wychowanków Domu Dziecka anglojęzyczne przedstawienie pt.: ‘LITTLE RED RIDING HOOD’- czyli „CZERWONY KAPTUREK”.
Radość i wdzięczność okazana podczas pobytu w zaprzyjaźnionej placówce na długo pozostanie w sercach i pamięci przedstawicieli naszych uczniów i z pewnością pomoże propagować postawy altruistyczne wśród młodszych kolegów.
Anna Myśliwiec
Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej.
Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w naszej szkole
Gmina Tuczępy wspólnie z ZPO Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach zrealizowała projekt pod nazwą: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w ZPO Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach”, który został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w wysokości 20 000,00 zł. Całkowity koszt zadania: 27 000,00 zł. W ramach projektu pracownię doposażono w pomoce dydaktyczne takie jak mikroskop, zestawy doświadczalne do badań chemicznych oraz przyrządy do obserwacji przyrody, stację pogody, filmy, gry, plansze ścienne, a także meble oraz laptop i aparat fotograficzny.
Projekt Statutu Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach
Światowy Dzień Pluszowego Misia
28 listopada 2017 r. tradycyjnie świętowano i uczono się wraz z misiami. Każdy miał w tym dniu przy sobie swoją ulubioną przytulankę, która towarzyszyła mu w lekcjach. Nauczyciele przypomnieli historię powstania tego święta. Później dzieci zapoznały się z fragmentami książek, których bohaterami są misie. Wszyscy uczniowie którzy w tym dniu mieli pluszowego misia nie byli pytani oraz nie otrzymywali ocen niedostatecznych.
Za organizację Dnia Pluszowego Misia odpowiadała pani Nina Wójcik - Skiba.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje. W szkole było żółto i radośnie. Na dobry początek każdy otrzymał „uśmiechniętą buźkę” i cukierka. Nauczyciele oprócz plakietki z wizerunkiem uśmiechniętej buźki otrzymali balony życzliwości, które zawierały pozytywną sentencję. Na korytarzu, stanął Szkolny Kodeks Życzliwości, gdzie na przygotowanych kolorowych kartkach, każdy napisać mógł coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli. Chętnych nie brakowało, momentami tworzyła się nawet kolejka. Za całość imprezy odpowiedzialne były uczennice klasy VII Gabriela Ekiert, Zuzanna Janicka oraz Zuzanna Sakwa pod opieką pani Katarzyny Nowak.
Zachęcamy do bycia życzliwymi osobami nie tylko 21 listopada!
Witajcie pierwszaki!
Dnia 15 listopada 2017 r. o godz. 10.00 odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Nizinach. Pani dyrektor Halina Ormiańska powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Tuczępy pana Marka Kaczmarka, Sekretarza Gminy Tuczępy panią Stanisławę Stolarską, przewodniczącego Rady Rodziców pana Mariusza Tymińskiego oraz rodziców i dziadków.
Szczególne słowa i najlepsze życzenia skierowała p. dyr. do pierwszaków – głównych bohaterów tego dnia. Uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawcy pani Teresy Wójcik przygotowali piękny program artystyczny. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odpowiadali na pytania uczennic klasy IV. Prezentując swoje umiejętności pokazali, że wiedzą jak być wzorowym uczniem, że bardzo kochają Ojczyznę i znają zasady ruchu drogowego. Zdali egzamin i udowodnili nam, że są gotowi dołączyć do braci uczniowskiej. Następnie już bardzo poważnie dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor dokonała symbolicznym ołówkiem pasowania na ucznia.
Po ślubowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, a także upominki od Rady Gminy, które wręczyli Wójt Gminy Tuczępy Marek Kaczmarek i Sekretarz Gminy Stanisława Stolarska. Występ naszych najmłodszych uczniów bardzo się spodobał zaproszonym gościom.
Na zakończenie uroczystości nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i słodkiego poczęstunku. Dyrekcja oraz wychowawca klasy I dziekują wszystkim za przybycie oraz prezenty, rodzicom za ogromne zaangażowanie w życie szkoły i okazaną pomoc przy organizacji tej imprezy.
Marta Redka
Święto Niepodległości 2017 r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niepodległości 2017 r..
Droga do wolności
W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, odbył się w naszej szkole montaż słowno-muzyczny ,,Droga do wolności”. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było najważniejszą sprawą dla narodu polskiego, który od ponad 123 lat znajdował się pod zaborami. Rozbiory i utrata własnej państwowości nie załamały jednak narodu polskiego, w którym przetrwała wola istnienia i uparte dążenie do odzyskania wolności. 11 Listopada to dzisiaj symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych, co czynimy, na co dzień i od święta.
,,To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i pamięci…”
Szkolna uroczystość z okazji Święta Niepodległości stała się też okazją do podsumowania Roku Kościuszkowskiego, przypomnienia zasług naszego patrona dla ojczyzny, jego roli w kształtowaniu postaw patriotycznych Polaków. ,, By prześladowani, na tułaczkę skazani nie stracili ducha, by wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. I wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli dzieci nauczy się jak być Polakami”. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klas 5-7 pod opieką nauczycieli: p. J. Kwiecijasz, p. A. Myśliwiec, p. D. Nizioł - Janicka - oprawa muzyczna, p. I. Głąb - dekoracje, p. G. Kozioł - pomoc techniczna. W przedstawieniu wzięły udział również przedszkolaki. Najmłodsi zatańczyli krakowiaka, a ich występ przygotowała p. Katarzyna Haczyk.
Justyna Kwiecijasz
Wycieczka w Pieniny 26-27.X.2017 r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka w Pieniny 26-27.X.2017 r..
Wycieczka w Pieniny
W dniach 26 i 27 października 2017 r. klasy III-VII udały się na wycieczkę w Pieniny. Opiekę nad dziećmi sprawowali: Justyna Kwiecijasz, Grzegorz Kozioł, Dorota Nizioł-Janicka, Marta Redka i Anna Myśliwiec. Pierwszego dnia po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęliśmy wspólną wędrówkę wzdłuż rzeki Dunajec. Po drodze poznawaliśmy ciekawostki na temat fauny i flory Pienińskiego Parku Narodowego. Dotarliśmy na Słowację i tą samą trasą wróciliśmy do autokaru. Kolejnym celem naszej wycieczki było przejście przez wyjątkowo malowniczy Wąwóz Homole. W tym rezerwacie przyrody podziwialiśmy skalne ściany z wapienia, których wysokość sięgała 120 metrów. Dzieciom szczególnie spodobały się mostki przerzucone nad potokiem Kamionka, kaskady wodne oraz olbrzymie głazy. Wędrowaliśmy cały czas w górę, a Zielony Szlak wyprowadził nas na Dubantowską Polanę ze słynnymi Kamiennymi Księgami. Tam okazało się, że jesteśmy porządnie zabłoceni. Śliska trasa uniemożliwiła nam zdobycie najwyższej góry Pienin – Wysokiej. Poszliśmy inną drogą i dotarliśmy do Szałasu Bukowinki, gdzie każdy mógł odpocząć i zjeść coś ciepłego. Zeszliśmy łagodniejszym szlakiem i na koniec wędrówki mogliśmy skosztować leczniczej wody mineralnej. Gdy nabraliśmy sił, spacerowaliśmy promenadą wzdłuż potoku Grajcarek, poznając lepiej Szczawnicę. Deptak spacerowy ma długość prawie 2 km i uatrakcyjniają go liczne mostki, tarasy widokowe, nowe latarnie, pergole i ławeczki. Po przybyciu do Willi ,,Jurkowscy” w miejscowości Ochotnica Dolna, czekała już na nas obfita obiadokolacja. Do późna dzieci odwiedzały się w swoich pokojach, grały w ping-ponga na świetlicy. Następnego dnia po pysznym śniadaniu pojechaliśmy zobaczyć zaporę wodną na jeziorze Czorsztyńskim. W tym miejscu roztacza się bajeczny widok na zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Przewodnik opowiedział nam o historii budowy tej zapory. Niestety padał deszcz, więc szybko udaliśmy się do Wozowni, gdzie obejrzeliśmy różne bryczki, karety oraz inne pojazdy konne. Potem z przewodnikiem zwiedziliśmy średniowieczny zamek ,,Dunajec” w Niedzicy pochodzący z XIV w. Uczestnicy wycieczki obejrzeli dawne więzienie z salą tortur, izby żupana spiskiego, komnaty mieszkalne ostatnich właścicieli Salomonów, studnię i dwa tarasy. Z nich roztaczał się piękny widok na góry i jezioro. Przed odjazdem zjedliśmy gorący posiłek w góralskiej restauracji, a po drodze zatrzymaliśmy się w McDonald's. Pogoda nam nie dopisała, ale humory bardzo. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Marta Redka
Pamiętamy o grobach żołnierzy
Listopad to miesiąc, kiedy wspominamy bliskich, którzy odeszli. Odwiedzamy ich groby, przynosimy kwiaty i zapalamy znicze jako dowody naszej pamięci. Uczniowie naszej szkoły pamiętali też o grobie żołnierzy poległych w okresie wojny, których mogiły nie ma już kto odwiedzić i posprzątać na dzień Wszystkich Świętych. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczcili pamięć wszystkich poległych w czasie wojny przygotowując wiązankę i zapalając symboliczne lampki na zbiorowym grobie ofiar okresu 1939-45.
Anna Myśliwiec
Archiwum Aktualności