Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie kl.1.
Ślubowanie kl.1
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 12 października o godzinie 9.00 w Zespole Placówek Oświatowych w Nizinach odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Wójt Gminy Marek Kaczmarek, Przewodniczący Rady Gminy Jacek Wilk, radni Gminy: p. Stanisław Zgrzywa i p. Piotr Molendowski, ks. Krzysztof Wieczorek, a także emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły: p. Halina Ślusarczyk, p. Janina Ryk, p. Halina Sakwa i p. Henryka Pabian oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Mariusz Tymiński.
Na wstępie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Halina Ormiańska witając przybyłych gości, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi, po czym nastąpiła część artystyczna. Aby uczcić Święto Nauczycieli nasi wychowankowie pod kierunkiem p. Niny Wójcik-Skiby przy współpracy p. Grzegorz Kozła i p. Iwony Głąb przygotowali inscenizację pod hasłem „Tajemniczy pokój dyrektora szkoły”. Uczniowie trochę humorystycznie przedstawili pracę wykonywaną przez panią dyrektor. Oczywiście wszelkie podobieństwo zdarzeń i postaci było przypadkowe i nie ma nic wspólnego z naszą rzeczywistością szkolną. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klasy VII i VIII wcielając się w role swoich bohaterów (Kornelia Mazur i Gabriel Toporek-narratorzy, Gabriela Ekiert-p. dyrektor, Zuzanna Sakwa-sekretarka, Wiktoria Dudek, Roksana Grabka, Zuzanna Janicka, Weronika Stolarska, Zuzanna Zielińska, Katarzyna Ziółek-uczennice), a oprawę muzyczną umiliły uczennice klas: IV (Wiktoria Bartocha), Vb (Marika Bogdańska, Wiktoria Frelian, Wiktoria Lech, Katarzyna Majczak, Julia Nowak), i VII ( Julia Gozdek, Wiktoria Majczak, Patrycja Mazanka, Anastazja Ptak, Oliwia Sapa, Katarzyna Ziółek). W przedstawieniu udział wzięli: Katarzyna Bławat, Amelia Brzezina, Nikola Kowalska, Magdalena Lech, Julia Stasik, Amelia Zgorska, Eryk Wałaszek, Julia Nowak, Wiktoria Lech, Julia Gozdek, Magdalena Rędzińska, Anastazja Ptak, Katarzyna Ziółek, Gabriela Ekiert, Zuzanna Sakwa, Zuzanna Janicka, Zuzanna Zielińska, Julia Garwacka, Roksana Grabka oraz Gabriel Toporek. Po występie głos ponownie zabrała p. Dyrektor, która mówiła o ciężkiej, ale i zarazem pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła cierpliwości i wytrwałości w dalszej edukacji uczniów. Nagrody przyznała nauczycielom za trud poświęcenia i pracę włożoną w edukację i wychowanie młodych pokoleń wręczając Nagrodę Dyrektora paniom: Henryce Wieczorek, Marcie Redka, Teresie Wójcik i Ninie Wójcik-Skiba, a także pracownikom obsługi: panu Tadeuszowi Czapla, paniom: Justynie Pabian, Marcie Bzówka, Ewie Jagielskiej i Krystynie Kolankowskiej. Na zakończenie wystąpił Wójt Gminy Tuczępy Marek Kaczmarek podkreślając jak ważna jest rola nauczyciela w kształtowaniu postaw młodego pokolenia, wręczając nagrodę Wójta Gminy p.dyrektor Halinie Ormiańskiej, po czym głos zabrał również Przewodniczący Rady Rodziców p. Mariusz Tymiński, przekazując najlepsze życzenia. W ramach życzeń i podziękowań słodkim akcentem na zakończenie uroczystości były torty złożone na ręce p. Dyrektor przez Wójta Marka Kaczmarka oraz ks. proboszcza KrzysztofaWieczorka.
Przyjemnie spędzony dzień na długo pozostanie w naszej pamięci, będziemy miło i radośnie wspominać razem przeżyte chwile.
Nina Wójcik-Skiba
Dzień Edukacji Narodowej 12.10.2018 r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Edukacji Narodowej 12.10.2018 r..
XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy
Po raz kolejny, już osiemnasty-wędrówka na Święty Krzyż
Od lat pielgrzymce na Święty Krzyż przyświeca zawsze ten sam cel, czyli wędrówka i pokłon relikwiom drzewa krzyża świętego, które od prawieków przechowywane są na szczycie Łysej Góry, w najstarszym polskim sanktuarium. Oprócz religijnego charakteru rajdu jest także wątek turystyczno-krajoznawczy, poznanie najpiękniejszych zakątków Gór Świętokrzyskich.
"Krzyż stał się nam bramą"- oto hasło tegorocznego Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. Słowa zaczerpnięte z jednego z wierszy Cypriana Kamila Norwida, pielgrzyma, który w XIX wieku wędrował na Święty Krzyż. W wierszu "Krzyż i dziecko" pisze o tym, że Krzyż stał się nam bramą do zbawienia, bramą do radości i do szczęścia, ale też i nasze krzyże-cierpienia, choroby Bóg przemienia w takie bramy. Warto o tym pamiętać, szczególnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości, która została okupiona wieloma cierpieniami. W tym roku obchodzimy również Rok Świętego Stanisława Kostki, którego relikwie towarzyszyły podczas Mszy Świętej. Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż prowadził 15 trasami, zaczynał się w różnych miejscach. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Nizin w sobotę dnia 22 września tradycyjnie, bo po raz już osiemnasty pod opieką nauczycieli: Henryki Wieczorek, która od początku jest inicjatorem tegoż rajdu, Niny Wójcik-Skiby, Katarzyny Nowak i Mariusza Starby, wyruszyli na XIX Pieszy Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski. Radością jest również to, że w wydarzeniu tym towarzyszą rodzice, a nawet i babcie. Nasz trasa, którą przemierzaliśmy w tym roku to trasa Romańska, która prowadzi z Grzegorzewic przez Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż. O godzinie 8:45 wyjechaliśmy autokarem z placu szkolnego do Grzegorzewic, skąd wyruszyliśmy pieszo, prowadzeni przez przewodnika na Święty Krzyż, dziewięciokilometrowym szlakiem. Pomimo porannej aury, niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych pogoda podczas rajdu nam sprzyjała, z czego wszyscy byli zadowoleni. Najtrudniejsza jak się okazała dla większości, wymagająca większego wysiłku był szlak królewski, którym zakończyliśmy naszą wędrówkę. Widok przy wejściu od tej strony jest przepiękny, wieża promieniuje już z daleka. Dzielnie i z uśmiechem na twarzach przebyliśmy drogę, docierając na miejsce około godziny 14. Głównym punktem wydarzenia była Msza Święta koncelebrowana przez wszystkich biskupów diecezji kieleckiej oraz wielu kapłanów. Podczas Najświętszej Ofiary homilię wygłosił biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Święty Krzyż to miejsce szczególne ze względu na swoją historię, ale również atrakcyjne położenie. Warto brać udział w tego typu wydarzeniach, które łączą aktywne spędzanie czasu z modlitwą. Rajd pielgrzymkowy jest dobrą alternatywą dla młodzieży, która dzięki temu może oderwać się chociaż na trochę od wirtualnego świata.
Wzmocnieni duchowo i fizycznie, wzbogaceni o nową wiedzę, wrażenia i doświadczenia szczęśliwie wróciliśmy do domu około godziny 19.
Nina Wójcik - Skiba
XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy.
Uczniowie SP Niziny w programie "Niepodległa"
1.09 ,,Taktyka działań partyzanckich podczas II wojny światowej" - działanie w ramach projektu ,,Jesteśmy wolni, a pamięć niech trwa" realizowanego przez Centrum Kultury w Tuczępach we współpracy z Gimnazjum w Jarosławicach i SP Tuczępy w ramach Programu ,,Niepodległa" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpiła grupa M.O.R.T. Uczniowie byli świadkami inscenizacji ataku na Urząd Gminy oraz mogli strzelać z broni długiej i krótkiej pod okiem członków M.O.R.T.
Zofia Kańska
Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Nizinach
W roku szk. 2017/2018 nasza placówka ZPO Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach realizowała program dla gmin województwa świętokrzyskiego: "Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej w szkole podstawowej".
Gmina Tuczępy otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 20.000,00 na utworzenie i wyposażenie pracowni edukacji ekologiczno-przyrodniczej w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Nizinach. Całkowity koszt realizacji programu to kwota 27.000 zł.
Celem programu jest podniesienie jakości edukacji ekologicznej prowadzonej w szkołach podstawowych poprzez doposażenie, przeszkolenie i polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo-środowiskowych, podniesienie jakości edukacji ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów ekologią, ochroną środowiska, poszerzanie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (2 n-li przeszkolonych), a także integracja, komplementarność działań poparta współpracą szkoły, urzędu gminy i społeczności lokalnej. W celu jak najlepszego zrealizowania w/w działań pracownia ekologiczno-przyrodnicza została wyposażona w pomoce dydaktyczne: zestawy doświadczalne dotyczące ochrony powietrza atmosferycznego, energii odnawialnej, ochrony wód, gleby i powierzchni Ziemi, przyrządy do obserwacji i badań przyrody, do pomiarów przyrodniczych. Ponadto zakupione zostały filmy oraz gry edukacyjne, plansze, laptop, meble i stoliki 2-osobowe do pracowni. W ramach projektu zaplanowane zostały działania edukacyjno - przyrodnicze na zajęciach lekcyjnych, zajęcia terenowe, udział w ogólnopolskich akcjach ekologicznych i prozdrowotnych, rajd, wycieczki, konkursy, happeningi, zajęcia otwarte, projekty edukacyjne, działania praktyczne, ogródek szkolny, debata ekologiczna. Wszyscy uczniowie i ich rodzice włączyli się pośrednio w działania na rzecz środowiska związane z ekologią i ochroną. Na podkreślenie zasługuje udział uczniów szkół podstawowych całej gminy w konkursach przyrodniczo-ekologicznych, udział rodziców w zajęciach otwartych, warsztaty w przedszkolu, prezentacje multimedialne naszych uczniów, zajęcia dodatkowe, pozaszkolne, wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego, czy Rajd Świętokrzyski. Uczniowie na dwudniowej wycieczce w góry, zobaczyli elektrownię wodną, obejrzeli faunę i florę Pienińskiego Parku Narodowego. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach ekologicznych podczas wycieczki do Rzędowa do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, ucząc się segregować odpady i zwiedzając linię segregowania odpadów. Prowadzone były także wycieczki po najbliższej okolicy w celu obserwacji ekosystemów: lasu, łąki, pola uprawnego, rzeki. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach terenowych dotyczących przyrody ożywionej i nieożywionej, pobierali materiały do badań, prowadzili obserwacje z użyciem lup, lornetek, mikroskopu oraz innych przyrządów i pomocy. Dokonywali pomiarów przy użyciu drogomierza szkolnego, termometrów, stacji pogody, miernika promieniowania UV, mierników prędkości wiatru i temperatury. Badali stan wody, gleby i powietrza. Zaplanowano i zrealizowano wycieczki rowerowe w celu przybliżenia tajników przyrody i ekologii najbliższego środowiska.
W czasie zajęć edukacyjnych, na wszyskich przedmiotach uczniowie wykorzystywali dekalog małego ekologa, na świetlicy omawiali plansze ,,Ekosystem lasu”, ,,Jak prawidłowo segregować odpady” czy ,,Odnawialne źródła energii”. Oglądali filmy przyrodnicze: ,,Funkcje lasu, ,,Woda źródłem życia”, korzystali z gier i quizów przyrodniczych np. ,,Eko-Gra” czy ,,Chrońmy środowisko”. Uczniowie klas I-III poprowadzili kampanię zachęcającą do picia wody, wykonywali plakaty i wodolubka z plastikowych butelek. Chętni uczniowie brali udział w konkursach plastycznych o tematyce ekologicznej. W ramach edukacji przyrodniczej najmłodsi zbierali materiały do kącików tematycznych, zakładali ogródki ziołowe na parapetach, a starsi przesadzali rośliny.
Innym działaniem podjętym w ramach programu ekologicznego była reorganizacja ogródka szkolnego. W ogródku zostały posadzone zioła, kwiaty, drobne owoce i warzywa. Uczniowie uczyli się zasad upraw ekologicznych. W ogródku stanęła zakupiona z programu WFO ŚiGW klatka ze stacją meteorologiczną, która służy nam podczas prowadzonych obserwacji pogody. W czasie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny 21 marca 2018 r. uczniowie klas I-III, przedszkola wspólnie z rodzicami wykonali marzanny z surowców wtórnych. W tym dniu odbył się także happening ekologiczny z udziałem całej społeczności Nizin. Dnia 22 kwietnia 2018 r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas starszych wystąpili ze wspaniałym przedstawieniem ,,Działaj lokalnie, myśl globalnie”. Następnie na placu przyszkolnym zasadzono drzewko iglaste. W "Dniu Bociana" p.dyr. Halina Ormiańska zorganizowała konkurs wiedzy ekologicznej, nie zabrakło przedstawienia teatralnego, konkursu o bocianie i wielu innych atrakcji. Uczniowie biorący udział w realizacji programu tworzyli prezentację multimedialną ,,Odnawialne źródła energii”. Wszyscy uczestniczyli w akcji ,,Sprzątanie świata”. Organizowaliśmy w szkole zbiórkę nakrętek, baterii, surowców wtórnych i elektrośmieci. Razem z fundacjami i stowarzyszeniami współpracowaliśmy na rzecz najbliższego środowiska. Projekt pozytywnie wpłynął na pogłębienie wiedzy i zainteresowań ekologią wśród naszych uczniów i całej społeczności. Podejmowaliśmy wspólnie wiele działań, które spowodowały zmianę podejścia do problemów ekologicznych, a przede wszystkim zmianę zachowania wśród uczniów i rodziców. Zaobserwowaliśmy, że uczniowie żywo reagowali na niekorzystne zjawiska w środowisku, których przyczyną jest człowiek (brudne rzeki, śmieci na poboczu drogi, dzikie wysypiska w lesie, obserwowali gniazda bocianie itp.) Uczniowie tworzyli krótkie prezentacje multimedialne związane z tematyką. W czasie realizacji programu ekologicznego zauważyliśmy jak rosło wśród uczniów zainteresowanie środowiskiem przyrodniczym. Aktywne i twórcze zaangażowanie uczniów mocno wpłynęło na kształtowanie pozytywnych postaw proekologicznych, co przyczyniło się do promocji szkoły jako instytucji dbającej o stan i zasoby środowiska naturalnego.
Podsumowaniem naszych działań była debata ekologiczna 20.09.2018r z udziałem rodziców, uczniów i przedstawiciela zakładu HMP Strojny Recykling w Jarosławicach. Podczas tej debaty uczniowie podsumowali zdobyte i poszerzone kompetencjie kluczowe, niezbędne w byciu dobrym obserwatorem przyrody, dostrzegania i wpływania na najbliższe środowisko, szkołę, dom. W programie uczestniczyło 118 uczniów w ramach zajęć lekcyjnych, 20 uczniów na zajęciach pozalekcyjnych o charakterze przyrodniczym, 100 osób ze społeczności lokalnej. Łącznie programem objęliśmy 220 osób. Informacje o realizacji programu znajdują się na stronie internetowej szkoły zpo.niziny.edupage.org, w kronice placówki i w Kwartalniku "Głos Gminy Tuczępy".
dyr. Halina Ormiańska
N-l edu. wczesnoszkolnej Marta Redka
NARODOWE CZYTANIE ,,Przedwiośnia Żeromskiego"
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, promowanie bogactwa polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Co roku w akcję włączają się miłośnicy literatury czytając dla publiczności wybrane fragmenty dzieł literackich ogłoszonych przez prezydenta RP. Coroczne odczytywanie obszernych fragmentów narodowych dzieł literackich zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda. Pierwsza lektura w 2012 roku to „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Zemstę” Aleksandra Fredry (2013), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015), „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (2016), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017). W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości nie przypadkowe było czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, bowiem nawiązuje ono do doświadczeń sprzed wieku, do dziejów kraju. Jest to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. To powieść niezwykle ciekawa, która obrazuje losy Polski. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001). Dnia 8 września uczennice klasy VII Szkoły Podstawowej w Nizinach wraz z panią dyrektor i panią z biblioteki włączyły się w Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Tuczępach. W tym roku czytanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Tuczępach ze względu na niezbyt sprzyjajace warunki pogodowe. Czytali młodzi i starsi, wójt gminy, pracownicy gminy, dyrektorzy szkół z Nizin i z Jarosławic, nauczyciele, uczniowie i osoby ze społeczności gminnej.
Nina Wójcik-Skiba
Spotkanie z policjantką
Jak co roku we wrześniu uczniowie poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami zachowania się w ruchu drogowym. W naszej placówce kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo.
Dlatego dnia 19 września 2018 r. uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicową z Komisariatu Policji w Stopnicy sierż. Moniką Sochą. W trakcie wizyty policjantka omówiła podstawowe przepisy ruchu drogowego. Podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy powinien posiadać podczas poruszania się po zmierzchu. Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się podczas dojeżdżania do szkoły autobusem. Funkcjonariuszka mówiła także o zagrożeniach związanych z dopalaczami. Zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi i omówiła sposoby ich unikania. Poruszyła także temat tzw. cyberprzemocy oraz skutków jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Ważną lekcją były też informacje dotyczące skutków nieposłuszeństwa i agresywnego zachowania. Prowadząca pogadankę uświadomiła uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy oraz, że na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Po spotkaniu uczniowie klasy pierwszej otrzymali odblaski.
Informacje przekazane przez policjantkę pozwolą na utrwalenie bezpiecznych zachowań przez dzieci. Spotkania z przedstawicielami Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.
Marta Redka
Wycieczka śladami patriotyzmu 14.09.2018 r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka śladami patriotyzmu 14.09.2018 r..
Wycieczka - Śladami patriotyzmu po woj.świętokrzyskim
Uczniowie ZPO Niziny wędrowali
śladami patriotyzmu po województwie świętokrzyskim
14 września grupa 42 uczniów z Gimnazjum w Jarosławicach oraz z klas ósmych Szkół Podstawowych w Nizinach i Tuczępach wędrowała szlakiem walk o niepodległość po województwie świętokrzyskim. Wycieczka została zorganizowana w ramach programu Niepodległa, którego elementem jest projekt „Jesteśmy wolni, a pamięć niech trwa” realizowany przez Centrum Kultury w Tuczępach w partnerstwie ze stowarzyszeniem TPGT, SP Tuczępy i Gimnazjum w Jarosławicach. Był to ich udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Pierwszym etapem wycieczki były Kielce i szlak żołnierzy Józefa Piłsudskiego. Uczniowie zwiedzili Sanktuarium Marszałka oraz jego kwaterę z 1914 roku, które mieszczą się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Poznali historię więzienia na ulicy Zamkowej 3, które znajdowało się nieopodal Pałacu. Funkcjonowało w latach 1939-1956. Dziś w parterowych pomieszczeniach jego lewego skrzydła jest Muzeum Pamięci Narodowej.
Podziwiając Amfiteatr Kadzielnia. Dowiedzieli się, że jej nazwa pochodzi od zbieranych tu w przeszłości ziół, przeznaczonych do kadzideł w okolicznych kościołach. To przepiękny obiekt wpisany w naturalny krajobraz geologiczny.
Kielecka trasa została zakończona pod pomnikiem Czynu Legionowego, popularnie nazywanego „Czwórką Legionową”. Upamiętnia on walki żołnierza polskiego w latach 1914-1920, które zostały zapoczątkowane wkroczeniem do Kielc Strzelców Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 roku. Pomnik po raz pierwszy został odsłonięty w 1938 roku w 123 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Podczas II wojny światowej zniszczony przez Niemców. Odbudowany po wojnie, został pobłogosławiony przez Papieża Jana Pawła II w czerwcu 1991 i odsłonięty w sierpniu tego roku. Czterech maszerujących żołnierzy z VI Pułku Piechoty Legionów Polskich symbolizuje dzielnice: Królestwo Polskie, Małopolskę, Śląsk i Wielkopolskę.
Drugim etapem wycieczki było Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Nazwa muzeum powstała na cześć członków organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”, której oddział został rozstrzelany przez Niemców podczas II wojny światowej. Uczniowie oprowadzani przez dwóch przewodników muzeum poznawali rodzaje uzbrojenia używanego podczas I i II wojny światowej oraz modele czołgów, wozów pancernych, okrętów i samolotów. Mogli również przyjrzeć się umundurowaniu żołnierza polskiego z tego okresu. Zaciekawienie wzbudziły oryginalne karabiny maszynowe, pociski karabinowe i rakietowe, a szczególnie trzyosobowy motocykl K-750. Atrakcją było zwiedzanie oryginalnych czołgów, okrętu i samolotu na placu muzeum. Uczniowie mogli wejść na okręt i do samolotu. Usiąść za sterami i dotknąć historii dotąd nieznanej lub znanej z książek i filmów.
W porze obiadowej zasiedli na drewnianych ławach pod drewnianym dachem restauracji Myśliwska. Czekał tu na nich posiłek.
Trzecim etapem wycieczki było Opactwo Cystersów w Wąchocku. Potężna budowla w stylu romańskim z maleńkimi oknami zakończonymi łukiem pełnym i sklepieniem krzyżowo-żebrowym samoistnie powodowała wyciszenie uczniów. Najpierw weszli do Muzeum Pamiątek Walk o Niepodległość. Pani przewodnik w niezwykle ciekawy sposób przeprowadziła ich przez historie Powstania Kościuszkowskiego, Listopadowego i Styczniowego oraz I i II wojnę światową. W opactwie miało siedzibę centrum dowodzenia Powstania Styczniowego na ziemi świętokrzyskiej, a nawet powołano Republikę Wąchocką.
Następnie weszli do pomieszczeń klasztornych. Zasiedli w kapitularzu, gdzie cztery kolumny symbolizowały cztery ewangelie, a dwa okna – dwie natury Jezusa – boską i ludzką. Zobaczyli również refektarz czyli jadalnię cysterską i karcer - karne miejsce odosobnienia.
Uczniowie mieli okazję odczuć atmosferę kościoła wybudowanego w stylu późnoromańskim. Potężne mury i kolumny, zamontowane po przebudowie w oknach witraże, fantastyczne stelle i wyjątkowa akustyka świątyni wywarły niesamowite wrażenie.
Uczniowie dowiedzieli się, że podczas zaborów mnisi zostali wygnani, kościół zapieczętowany, a kapitularz zamieniony w stajnię. Zakon Cystersów powstał z odłamu Benedyktynów. Budowali swe opactwa w dolinach rzek. Jako pierwsi zapoczątkowali hodowlę karpi w Polsce. Po przybyciu do Polski założyli kuźnię i ich opactwo stało się ośrodkiem wytopu żelaza. W związku z surową regułą zakonu dotycząca bogactwa – budowle wznosili z dala od osad i musieli być samowystarczalni, uprawiali więc ziemię. Do Wąchocka przybyli pod koniec XII wieku i zamieszkali w ufundowanym przez biskupa krakowskiego Gedeona opactwie. Aktualnie jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To perła zabytków Polski. Znajduje się tu grób ze szczątkami Jana Piwnika „Ponurego” – przedwojennego kapitana Wojska Polskiego i aspiranta Policji Państwowej. Żołnierza kampanii wrześniowej i polskich sił zbrojnych na zachodzie Europy. Jako „cichociemny” został zrzucony do Polski. Był dowódcą partyzanckim Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich na Nowogródczyźnie. Poległ 16 czerwca 1944 roku podczas akcji pod wsią Jewłasze. Został pochowany na cmentarzu w Wawiórce, a w 1987 roku jego szczątki przeniesiono do klasztoru Cystersów, gdzie w 1988 roku zostały pochowane w ścianie klasztornej.
Wycieczka zakończyła się spacerem aleją dowcipów o sołtysie Wąchocka i wspólnym zdjęciem pod jego pomnikiem. Sołtys Wąchocka jest historycznym symbolem. Odbywają się tu zjazdy Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej z udziałem władz samorządowych. Ktoś kiedyś powiedział: „Jeśli potrafisz śmiać się z samego siebie – będziesz mieć zabawę do końca życia” – jak to jest z mieszkańcami Wąchocka? Kto wie, ale wnioski można wyciągnąć dla siebie. Podsumowując cały dzień, wszyscy ocenili go jako bardzo udany. Zainteresowani mogli rozwinąć swoje horyzonty, mniej zainteresowani mogli w przyjemny sposób spędzić czas z przyjaciółmi, a wszyscy odwiedzili miejsca, dokąd zapewne nie wybrali by się samodzielnie. Dopisywała nam fantastyczna pogoda, mimo, że przy wyjeździe padał deszcz i zapowiadało się nieciekawie. Obrazem nastrojów były żywe rozmowy, śmiech i śpiewane w autokarze piosenki. Kierownikiem wycieczki była opisująca wydarzenie Zofia Kańska, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwały: Anna Stępień, Wioletta Kaczmarek i Beata Lech.
Oferta zajęć dodatkowych w naszej szkole
Kliknij w poniższy link:
Rządowy program „Dobry Start” – ważne informacje
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i wiceminister Marzena Machałek rozpoczęły kampanię informacyjną rządowego programu „Dobry Start”.
Program ten jest kolejnym elementem kompleksowej i długofalowej prowadzonej przez rząd polityki rodzinnej. W praktyce świadczenie dobry start to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Wsparciem zostaną objęte dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.
Podczas rozpoczynających się dziś w każdym województwie spotkań ministrowie i wiceministrowie edukacji oraz resortu rodziny przybliżyli cel i zasady programu „Dobry Start”. Uczestnicy spotkań – przedstawiciele samorządów lokalnych, ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami programu.
W ramach promocji świadczenia dobry start do szkół w całej Polsce trafiły ulotki informujące o tym, kto może otrzymać wsparcie, gdzie i kiedy złożyć wniosek, ile czasu zajmie jego rozpatrzenie itp. Dystrybucją ulotek do szkół zajęło się Ministerstwo Rodziny. W najbliższym czasie Kuratorzy Oświaty, przy okazji spotkań z dyrektorami szkół, przekażą również plakaty informujące świadczeniu dobry start.
Dodatkowo minister Anna Zalewska wspólnie z minister Elżbietą Rafalską wystosowały list do dyrektorów szkół z prośbą o poinformowanie rodziców uczniów o sposobie uzyskania świadczenia dobry start, terminach składania wniosków i najważniejszych szczegółach dotyczących programu.
300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry start” dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku. Wsparciem zostanie objętych 4,6 mln uczniów.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Dla kogo wsparcie?
Świadczenie “Dobry start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia.
Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24. roku życia.
Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.
Jak dostać świadczenie “Dobry start”?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Gdzie złożyć wniosek?
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).
Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek, podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+”, będzie można składać już od 1 lipca on-line przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).
Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.
Kiedy rodzina otrzyma pomoc?
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
Ważne! Złożenie wniosku o świadczenie “Dobry start” w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
„Dobry start” w liczbach
Wyprawka trafi do 4,6 mln dzieci, wychowujących się w ok. 3,4 mln rodzin. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.
Uproszczona procedura
W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będzie ona wydawana jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.
Świadczenie “Dobry start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz te realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Oprac. na podst. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Szczegóły: https://www.mpips.gov.pl/DobryStart
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie