W roku szk. 2017/2018 nasza placówka ZPO Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach realizowała program dla gmin województwa świętokrzyskiego: "Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej w szkole podstawowej".
Gmina Tuczępy otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie 20.000,00 na utworzenie i wyposażenie pracowni edukacji ekologiczno-przyrodniczej w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Nizinach. Całkowity koszt realizacji programu to kwota 27.000 zł.
Celem programu jest podniesienie jakości edukacji ekologicznej prowadzonej w szkołach podstawowych poprzez doposażenie, przeszkolenie i polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo-środowiskowych, podniesienie jakości edukacji ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów ekologią, ochroną środowiska, poszerzanie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (2 n-li przeszkolonych), a także integracja, komplementarność działań poparta współpracą szkoły, urzędu gminy i społeczności lokalnej. W celu jak najlepszego zrealizowania w/w działań pracownia ekologiczno-przyrodnicza została wyposażona w pomoce dydaktyczne: zestawy doświadczalne dotyczące ochrony powietrza atmosferycznego, energii odnawialnej, ochrony wód, gleby i powierzchni Ziemi, przyrządy do obserwacji i badań przyrody, do pomiarów przyrodniczych. Ponadto zakupione zostały filmy oraz gry edukacyjne, plansze, laptop, meble i stoliki 2-osobowe do pracowni. W ramach projektu zaplanowane zostały działania edukacyjno - przyrodnicze na zajęciach lekcyjnych, zajęcia terenowe, udział w ogólnopolskich akcjach ekologicznych i prozdrowotnych, rajd, wycieczki, konkursy, happeningi, zajęcia otwarte, projekty edukacyjne, działania praktyczne, ogródek szkolny, debata ekologiczna. Wszyscy uczniowie i ich rodzice włączyli się pośrednio w działania na rzecz środowiska związane z ekologią i ochroną. Na podkreślenie zasługuje udział uczniów szkół podstawowych całej gminy w konkursach przyrodniczo-ekologicznych, udział rodziców w zajęciach otwartych, warsztaty w przedszkolu, prezentacje multimedialne naszych uczniów, zajęcia dodatkowe, pozaszkolne, wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego, czy Rajd Świętokrzyski. Uczniowie na dwudniowej wycieczce w góry, zobaczyli elektrownię wodną, obejrzeli faunę i florę Pienińskiego Parku Narodowego. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach ekologicznych podczas wycieczki do Rzędowa do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, ucząc się segregować odpady i zwiedzając linię segregowania odpadów. Prowadzone były także wycieczki po najbliższej okolicy w celu obserwacji ekosystemów: lasu, łąki, pola uprawnego, rzeki. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach terenowych dotyczących przyrody ożywionej i nieożywionej, pobierali materiały do badań, prowadzili obserwacje z użyciem lup, lornetek, mikroskopu oraz innych przyrządów i pomocy. Dokonywali pomiarów przy użyciu drogomierza szkolnego, termometrów, stacji pogody, miernika promieniowania UV, mierników prędkości wiatru i temperatury. Badali stan wody, gleby i powietrza. Zaplanowano i zrealizowano wycieczki rowerowe w celu przybliżenia tajników przyrody i ekologii najbliższego środowiska.
W czasie zajęć edukacyjnych, na wszyskich przedmiotach uczniowie wykorzystywali dekalog małego ekologa, na świetlicy omawiali plansze ,,Ekosystem lasu”, ,,Jak prawidłowo segregować odpady” czy ,,Odnawialne źródła energii”. Oglądali filmy przyrodnicze: ,,Funkcje lasu, ,,Woda źródłem życia”, korzystali z gier i quizów przyrodniczych np. ,,Eko-Gra” czy ,,Chrońmy środowisko”. Uczniowie klas I-III poprowadzili kampanię zachęcającą do picia wody, wykonywali plakaty i wodolubka z plastikowych butelek. Chętni uczniowie brali udział w konkursach plastycznych o tematyce ekologicznej. W ramach edukacji przyrodniczej najmłodsi zbierali materiały do kącików tematycznych, zakładali ogródki ziołowe na parapetach, a starsi przesadzali rośliny.
Innym działaniem podjętym w ramach programu ekologicznego była reorganizacja ogródka szkolnego. W ogródku zostały posadzone zioła, kwiaty, drobne owoce i warzywa. Uczniowie uczyli się zasad upraw ekologicznych. W ogródku stanęła zakupiona z programu WFO ŚiGW klatka ze stacją meteorologiczną, która służy nam podczas prowadzonych obserwacji pogody. W czasie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny 21 marca 2018 r. uczniowie klas I-III, przedszkola wspólnie z rodzicami wykonali marzanny z surowców wtórnych. W tym dniu odbył się także happening ekologiczny z udziałem całej społeczności Nizin. Dnia 22 kwietnia 2018 r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas starszych wystąpili ze wspaniałym przedstawieniem ,,Działaj lokalnie, myśl globalnie”. Następnie na placu przyszkolnym zasadzono drzewko iglaste. W "Dniu Bociana" p.dyr. Halina Ormiańska zorganizowała konkurs wiedzy ekologicznej, nie zabrakło przedstawienia teatralnego, konkursu o bocianie i wielu innych atrakcji. Uczniowie biorący udział w realizacji programu tworzyli prezentację multimedialną ,,Odnawialne źródła energii”. Wszyscy uczestniczyli w akcji ,,Sprzątanie świata”. Organizowaliśmy w szkole zbiórkę nakrętek, baterii, surowców wtórnych i elektrośmieci. Razem z fundacjami i stowarzyszeniami współpracowaliśmy na rzecz najbliższego środowiska. Projekt pozytywnie wpłynął na pogłębienie wiedzy i zainteresowań ekologią wśród naszych uczniów i całej społeczności. Podejmowaliśmy wspólnie wiele działań, które spowodowały zmianę podejścia do problemów ekologicznych, a przede wszystkim zmianę zachowania wśród uczniów i rodziców. Zaobserwowaliśmy, że uczniowie żywo reagowali na niekorzystne zjawiska w środowisku, których przyczyną jest człowiek (brudne rzeki, śmieci na poboczu drogi, dzikie wysypiska w lesie, obserwowali gniazda bocianie itp.) Uczniowie tworzyli krótkie prezentacje multimedialne związane z tematyką. W czasie realizacji programu ekologicznego zauważyliśmy jak rosło wśród uczniów zainteresowanie środowiskiem przyrodniczym. Aktywne i twórcze zaangażowanie uczniów mocno wpłynęło na kształtowanie pozytywnych postaw proekologicznych, co przyczyniło się do promocji szkoły jako instytucji dbającej o stan i zasoby środowiska naturalnego.
Podsumowaniem naszych działań była debata ekologiczna 20.09.2018r z udziałem rodziców, uczniów i przedstawiciela zakładu HMP Strojny Recykling w Jarosławicach. Podczas tej debaty uczniowie podsumowali zdobyte i poszerzone kompetencjie kluczowe, niezbędne w byciu dobrym obserwatorem przyrody, dostrzegania i wpływania na najbliższe środowisko, szkołę, dom. W programie uczestniczyło 118 uczniów w ramach zajęć lekcyjnych, 20 uczniów na zajęciach pozalekcyjnych o charakterze przyrodniczym, 100 osób ze społeczności lokalnej. Łącznie programem objęliśmy 220 osób. Informacje o realizacji programu znajdują się na stronie internetowej szkoły zpo.niziny.edupage.org, w kronice placówki i w Kwartalniku "Głos Gminy Tuczępy".
dyr. Halina Ormiańska
N-l edu. wczesnoszkolnej Marta Redka