Dnia 22 września 2016 r. odbyła się akcja fluorkowania zębów. Uczniowie w ramach programu profilaktycznego są objęci, jak co roku nieodpłatnym, nadzorowanym szczotkowaniem zębów środkiem fluorkowym. Wkrótce na stronie zostaną podane terminy fluorkowania w roku szk. 2016/2017. Przypominamy o przynoszeniu w wyznaczonych dniach szczoteczek do zębów.
Fluorkowanie
Sprzątanie świata
Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania świata. Wzorem lat ubiegłych wzięliśmy aktywny udział w tej akcji. Jest to już 23. edycja akcji Sprzątanie świata Polska 2016 pod hasłem ,,Podaj dalej... drugie życie odpadów". W Nizinach sprzątaliśmy 17 września 2016 r. Dziękujemy dzieciom, młodzieży i dorosłym za duże zaangażowanie.
Lekcje biblioteczne
Lekcje wyjazdowe w ramach popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach
12 września Ewa Tarapata, nauczyciel-bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, odwiedziła już po raz drugi Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach. Na zaproszenie pani Niny Wójcik-Skiby, bibliotekarza szkolnego tej placówki, przeprowadziła 5 lekcji bibliotecznych w ramach popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów.
Pierwszo- i drugoklasiści wysłuchali najpiękniejszych wierszy Ewy Szelburg-Zarembiny oraz układali puzzle z ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak do wierszy poetki z tomiku pt. „Idzie niebo ciemną nocą…”. Kolejna zabawa była dla najmłodszych doskonałą okazją do wykazania się talentem aktorskim, albowiem w ramach przygotowanej dla nich inscenizacji, wcielili się oni w role bohaterów wierszowanej bajki Ewy Szelburg-Zarembiny p. t. „Czerwony Kapturek”.
Podczas kolejnej lekcji uczniowie klasy III poznali życie Hansa Christiana Andersena i jego twórczość literacką. Układali oni puzzle przedstawiające bohaterów najpiękniejszych baśni duńskiego baśniopisarza, a następnie, odgrywając role tych bohaterów baśniowych, prezentowali fabułę baśni.
Natomiast uczniowie klasy IV zapoznali się z budową książki, jej elementami oraz funkcjami, jakie one spełniają. W ramach utrwalenia zdobytej wiedzy, wykonywali oni szereg ćwiczeń, związanych tematycznie z budową książki.
Z kolei najstarsi uczniowie tej szkoły, uczniowie klasy V i VI, zgłębili wiedzę z zakresu historii książki, począwszy od jej czasów najdawniejszych aż do współczesnych. Największym zainteresowaniem wśród piąto- i szóstoklasistów cieszyła się jednak część warsztatowa, podczas której mogli oni spróbować swoich sił w pisaniu, używając materiałów i narzędzi pisarskich już historycznych: gliny, gęsiego pióra i atramentu oraz maszyny do pisania.
Podczas zajęć uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich przygotowanych dla nich zabawach, ćwiczeniach i warsztatach, wykazując przy tym zainteresowanie kolejnymi tego typu lekcjami.
Ewa Tarapata
XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy Święty Krzyż 2016
„Krzyż Chrystusa znakiem Bożego Miłosierdzia” oto hasło tegorocznego Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. W sobotę dnia 24 września tradycyjnie, bo po raz już szesnasty uczniowie naszej placówki pod opieką dwóch nauczycieli: Justyny Kwiecijasz i Niny Wójcik – Skiby, wyruszyli na XVII Pieszy Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski. Radością jest, że w rajdzie towarzyszą również rodzice. W tym roku szło sześcioro dorosłych, a najmłodszymi piechurami byli: Bartłomiej Świstak (przedszkolak) i Amelia Zgórska (uczennica klasy IIIa), którzy dzielnie pokonywali kolejne kilometry. Wszyscy, pomimo kapryśnej pogody, która rano zapowiadała się całkiem ładna, a w czasie pielgrzymowania płatała nam figle, dzielnie wędrowali i z uśmiechem na twarzach wracali do swoich domów. Pielgrzymowanie w duchu Bożego Miłosierdzia, pokłon Relikwiom Świętego Krzyża, a przy tym atrakcje turystyczne - oto cele, które przyświecały organizatorowi wycieczki Henryce Wieczorek i jej uczestnikom. Punktem kulminacyjnym Rajdu była msza święta celebrowana przez biskupa kieleckiego, Jana Piotrowskiego, która w tym roku odprawiona została na błoniach. Liczymy na to, iż w przyszłym roku znów powędrujemy razem, gdyż, jak powiedział K. Sabat, komandor Rajdu:
„Od szesnastu lat przyświeca nam zawsze ten sam cel, czyli wędrówka i pokłon relikwiom drzewa krzyża świętego, które od prawieków przechowywane są na szczycie Łysej Góry, w najstarszym polskim sanktuarium. Oprócz tego religijnego charakteru rajdu jest oczywiście wątek turystyczno-krajoznawczy, by poznać najpiękniejsze zakątki Gór Świętokrzyskich”.
Henryka Wieczorek
Nina Wójcik – Skiba
Nowe pomysły na czytanie w szkole
STARSI – MŁODSZYM
Dlaczego czytanie na głos jest takie ważne?
Przede wszystkim stymuluje ono rozwój dziecka, wzbogaca jego słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i każdy wie, że powinniśmy to robić jak najczęściej zarówno w domach, jak i w szkołach. Dnia 7 września w naszej szkole na górnym korytarzu podczas długiej przerwy, odbyło się głośne czytanie fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przez Panią Dyrektor i uczniów klasy VI. Pomimo trudności zrozumienia tekstu uczniowie z zaciekawieniem i w ciszy słuchali czytających. Miny dzieci świadczyły o dużym zainteresowaniu i tuż po zakończeniu uczniowie klas starszych i młodszych zgłaszali się do czytania kolejnych książek, które będzie kontynuowane w środy podczas długiej przerwy dwa razy w miesiącu. Mamy nadzieję, że uczniowie aktywnie zaangażują się w tą akcję i chętnych do czytania będzie coraz więcej.
Nina Wójcik - Skiba
Uwaga rodzice!
Serdecznie zapraszamy rodziców naszych uczniów na ogólne zebranie w dniu 14 września 2016 r. o godz. 17.00
Dyr. Halina Ormiańska
ZAPROSZENIE
STOWARZYSZENIE "NIZINY GÓRĄ" oraz ŚWIETLICA WIEJSKA W NIZINACH zapraszają wszystkie dzieci na grilla, który odbędzie się w dniu 9 września 2016 r. (piątek) na placu przy wiejskiej świetlicy w Nizinach o godz. 15.00.
Na grillu dla wszystkich będą zapewnione kiełbaski, słodki poczęstunek oraz gry i zabawy m. in. malowanie twarzy dzieci oraz modelowanie balonów. Dla dzieci przewidziany jest także konkurs z nagrodami pt. ,,Twoja ulubiona postać z bajki".
Zainteresowane osoby prosimy o zapisanie się na listę, która znajduje się na świetlicy wiejskiej w Nizinach u Pani Karoliny Poniewierskiej. Zapisy także pod numerem tel. 721 313 038
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/17
Dzień 1 września to dla uczniów dzień szczególny, po wakacyjnej przerwie nadszedł czas powrotu do szkoły. Rano wszyscy nasi uczniowie stawili się o godzinie 8.00 w kościele parafialnym,aby uroczystą mszą św. zainaugurować nowy rok szkolny. Po nabożeństwie uczniowie udali się do szkoły. Po dwumiesięcznej nieobecności z uśmiechem i radością dzieci zostały powitane przez dyrekcję i grono pedagogiczne. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zaczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz przypomnieniem rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ofiary działań wojennych wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy. Później głos zabrała pani dyrektor, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, życząc im, aby w naszej szkole zawarli nowe przyjaźnie i mogli rozwijać swoje zainteresowania naukowe i sportowe. Rozpoczęcie roku szkolnego zakończyło się spotkaniem klas z wychowawcami.
Anita Machniak
Zapraszamy do Albumu zdjęć
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się dnia 1 września 2016 r. Zapraszamy wszystkich na Mszę św. o godz. 8.00 w kościele św. Stanisława w Nizinach. Prosimy uczniów o powrót autobusem z kościoła do szkoły na dalsze uroczystości. Rozpoczęcie roku szkolnego w hali sportowej o godz. 9.00 Serdecznie zapraszamy.
Dyr. H. Ormiańska
Zakończenie roku szk. 2015/2016
Wieczorek pożegnalny klasy VI
Wycieczka do Chęcin i Parku Etnograficznego w Tokarni
Święto Rodziny
W dniu 8 czerwca 2016 r. w naszej Placówce, uczniowie klasy I oraz przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców na występ przygotowany z okazji Święta Rodziny. Pani Marta Redka przygotowała do występu na uroczystej akademii swoich uczniów, przedszkolaki natomiast przygotowała pani Katarzyna Haczyk według scenariusza pani Anity Machniak. O bajkowy wystrój zadbały panie Roksana Wałaszek i Agnieszka Brzezina. Dzieci przygotowały na ten dzień wiersze, inscenizację, piosenki, pląsy i taniec oraz bardzo piękne prezenty, które wykonały własnoręcznie. Po recytacjach był wspólny taniec do piosenki „To dzięki Wam…”, a po wręczeniu upominków, były całusy, uściski i słodki poczęstunek. Efekt? Był niesamowity. Większość z Państwa miała okazję przekonać się o tym na własne oczy i uszy. Dzieci dały z siebie wszystko. Było kolorowo, skocznie, wesoło, a przede wszystkim byliśmy wszyscy razem! Dziękujemy za Państwa udział i cudowną atmosferę!
Dzień Dziecka
Dnia 1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka. Dzień zaczęliśmy od konkursu wiedzy o bocianie dla klas IV-VI, który poprowadziła p. dyr. Halina Ormiańska. Następnie przedszkolaki oraz uczniowie udali się na szkolny plac zabaw. Wybrane przez wychowawców dzieci brały udział w konkursie plastycznym ,,Bocianie łąki”. Reprezentanci przedszkola oraz klas I-VI rysowali kolorową kredą na asfalcie boiska. Obrazki były tak piękne i bogate w szczegóły, że jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu za zajęcie I miejsca. Inni reprezentanci klas brali udział w zawodach strażackich. A oto wyniki konkursu, w którym trzeba było wykazać się szybkością i zręcznością: I miejsce - kl. 5, II miejsce – kl. 6, III miejsce – kl. 4 oraz IV miejsce – kl. 3. Strażacy wręczyli nagrody dla zwycięzców. W tym dniu była wspaniała pogoda, więc dzieci bawiły się wesoło na placu zabaw. Jak co roku nie zabrakło ogniska i każdy mógł upiec kiełbaskę. Następnie cała szkoła spotkała się na górnym korytarzu, by obejrzeć przedstawienie ,,Kopciuszek” w języku angielskim. Członkowie koła prowadzonego przez p. Annę Myśliwiec wykazali się dużymi zdolnościami. Publiczność nie szczędziła braw, a owacje świadczyły o dużym uznaniu dla występujących. Na koniec odbył się w sali gimnastycznej turniej piłki nożnej poprowadzony przez p. Janinę Ryk. Uczniowie klasy IV pod czujnym okiem p. Grzegorza Studziżóra zdobywali karty rowerowe. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy organizacji Dnia Dziecka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fot. na naszej stronie. Marta Redka
Lekcje biblioteczne w klasach I-III
Uczniowie z Nizin w zaczarowanej krainie bajek i baśni – 3 lekcje wyjazdowe
16 maja 2016 r. Ewa Tarapata, nauczyciel-bibliotekarz buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odwiedziła po raz pierwszy uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach. Na zaproszenie pani Niny Wójcik-Skiby, bibliotekarza szkolnego tej szkoły, przeprowadziła trzy lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Podczas pierwszej lekcji 20-tu pierwszoklasistów zapoznało się z najpiękniejszymi bajkami i baśniami dla dzieci oraz przygodami ich bohaterów. Natomiast podczas kolejnych dwóch spotkań grupa 36-ciu drugo- i trzecioklasistów przeniosło się w świat przygód Kubusia Puchatka, poznając losy głównego bohatera książki Alana Milne’a oraz pozostałych mieszkańców Stumilowego Lasu.
W trakcie lekcji uczniowie wzięli udział w szeregu różnorodnych zabaw i zagadek: układali puzzle przedstawiające postacie bajkowe i baśniowe oraz bohaterów bajki pt. „Kubuś Puchatek”, wcielali się w bohaterów baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Calineczka” oraz bohaterów książki Alana Mine’a, kojarzyli przedmioty z konkretnymi postaciami bajkowymi i baśniowymi, czy też napełniali słoje „miodkiem”. Wszyscy uczniowie z wielkim entuzjazmem zgłaszali swój udział w zabawach, podczas których wykazali się bardzo dużą znajomością literatury dziecięcej oraz przygód ich bohaterów.
Wszystkie trzy lekcje zostały przeprowadzone w ramach wspierania pracy szkół i nauczycieli i spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczniów oraz pani Niny Wójcik-Skiby, która wyraziła zainteresowanie kolejnymi tego typu spotkaniami, tym razem dla uczniów klas IV-VI.
Ewa Tarapata
Przedstawienie o zdrowym odżywianiu
Od początku roku szkolnego nasza szkoła podjęła wiele działań mających na celu uświadomienie uczniom, jak ważne w życiu każdego człowieka jest zdrowe odżywianie. Uatrakcyjnieniem wszystkich podjętych działań, względem zdrowego odżywiania, było przedstawienie pt:,, Zdrowo się odżywiaj”, wystawione 12 maja 2016 r. w naszej szkole. W spektaklu wystąpili uczniowie należący do koła teatralnego, prowadzonego przez pedagoga szkolnego, panią Klaudię Pałkę.
Główną postacią inscenizacji była Marlenka – Katarzyna Ziółek. Wystąpili również: narratorzy – Natalia Nowak i Magdalena Rędzińska, rodzice Marlenki – Zuzanna Zielińska i Julia Lech, koleżanki – Zuzanna Janicka i Anastazja Ptak, kasjerka – Magdalena Rędzińska, chórek – Oliwia Sapa, Roksana Grabka, Zuzanna Sakwa, Gabriela Ekiert i Natalia Kukiełka. Opiekę nad sprzętem muzycznym sprawowali uczniowie- Konrad Kędziora i Patryk Gołda.
Aktorzy w zabawny sposób przywołali najważniejsze kwestie dotyczące właściwej diety, spożywania zdrowych posiłków oraz aktywności fizycznej. Chcieli także oduczyć swych rówieśników złych nawyków żywieniowych w ich diecie. Mimo tego, iż przedstawienie miało wydźwięk humorystyczny, niosło z sobą bardzo ważne przesłanie: „Uczniu! Pamiętaj, jesteś tym, co jesz!”.
Uczniowie z koła teatralnego
UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
Spotkanie z policjantką
W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów i przedszkolaków po raz kolejny p. dyr. Halina Ormiańska zaprosiła na spotkanie przedstawiciela policji. Dnia 26.04.2016 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Nizinach (a wcześniej przedszkolaki) uczestniczyli w spotkaniu z sierż. Moniką Sochą – policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Stopnicy.
Dzieci dowiedziały się, jak ważna i odpowiedzialna jest praca policjanta i na czym polega. Najwięcej emocji wzbudził pokaz akcesoriów policyjnych np. kajdanek. Podczas spotkania policjantka omówiła podstawowe zasady bezpieczeństwa w szkole oraz na drodze. Przypomniała, jak bezpiecznie jeździć rowerem, przechodzić przez jezdnię. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Funkcjonariuszka mówiła także o zagrożeniach związanych z dopalaczami. Zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi i omówiła sposoby ich unikania. Poruszyła także temat tzw. cyberprzemocy oraz skutków jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Ważną lekcją były też informacje dotyczące skutków nieposłuszeństwa i agresywnego zachowania. Prowadząca pogadankę uświadomiła uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy oraz, że na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Zaproszony gość odpowiadał na wiele pytań, które zadawali nasi uczniowie.
Mamy nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, że pozytywnie wpłyną na zachowanie w szkole i poza nią.
Marta Redka
Spotkanie z pielęgniarką
KONCERT ZESPOŁU PROMYCZKI DOBRA
Dnia 26 kwietnia 2016 r. gościł w naszej placówce znany zespół wokalny z Nowego Sącza, działający od 1991 r. przy wydawnictwie Promyczek. Został zaproszony z koncertem z okazji obchodów drugiej rocznicy kanonizacji wielkiego Polaka - świętego Jana Pawła II, toteż pośród prezentowanych piosenek nie zabrakło utworu ,,Baca” śpiewanego niegdyś przez zespół na audiencji w Watykanie. Udziałem młodych artystów były już zresztą liczne występy w kraju, jak i poza jego granicami oraz w wielu programach telewizyjnych ,,Od przedszkola do Opola”, ,,Ziarno”, ,,Między ziemią a niebem”...
W czasie koncertu nasi uczniowie świetnie się bawili, angażowani do wspólnych występów przez założyciela i kierownika zespołu ks. Andrzeja Mulkę. Przeprowadził on również konkurs wiedzy wśród naszych uczniów. Z rąk dyrektora wydawnictwa nagrody książkowe otrzymały też dzieci przedszkolne: Alicja Tymińska, Wiktoria Kowalik i Filip Grosicki za piękne przygotowanie do konkursu recytatorskiego o św. Janie Pawle II. Filip w tym samym dniu zdobył również wyróżnienie - reprezentując nasze przedszkole na konkursie w Oleśnicy. Uczestnikom konkursów gratulujemy, a wszystkim pozostałym dzieciom i im także - życzymy kolejnych sukcesów.
Henryka Wieczorek
Archiwum Aktualności