W pierwszym tygodniu listopada Samorząd Uczniowski zorganizował wyjątkową akcję dla uczniów naszej szkoły Dzień Gier Planszowych. W tym tygodniu, na korytarzach szkolnych, zapanowała atmosfera rywalizacji, zabawy i współpracy. Celem wydarzenia było nie tylko zapewnienie uczniom rozrywki, ale także rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, kreatywności oraz integracji między klasami. Wypożyczalnia gier cieszyła się powodzeniem. Na wyznaczonym miejscu na korytarzach szkoły pojawiły się stolik, pełniący funkcję wypożyczalni gier. W ofercie były klasyki takie jak Monopoly, Catan, Scrabble czy Chińczyk, a także nowoczesne gry logiczne i edukacyjne. Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie i zaprasza do udziału w kolejnych wydarzeniach w przyszłości!
Dzień Gier Planszowych
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”
Pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, zainicjowany przez Fundację UNAWEZA, jest reakcją na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.Osobą koordynującą przebieg programu w naszej szkole jest psycholog szkolny – p. Marta Rewaj-Tomczyk
Konkurs "Sportowy Olimp"
Próbna ewakuacja
29 października 2024 r. w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją przy współpracy z Ochotniczną Strażą Pożarną w Nizinach.
Dokładnie o godz. 9.00 nauczyciele, uczniowie, pracownicy usłyszeli sygnał alarmu ewakuacyjnego. Wszyscy, którzy przebywali w budynku szkoły musieli niezwłocznie opuścić pomieszczenia i udać się w sposób zorganizowany na wyznaczone miejsce zbiórki. Uczniowie mogli obserwować strażaków podczas symulowanej akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie szkoły. Po przeprowadzeniu kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji została przekazana Dyrektor szkoły pani Bożenie Tałaj, który odwołała alarm i uczniowie mogli powrócić do klas.
Celem tych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia. Warto podkreślić, że taki próbny alarm to bardzo ważne zadanie, które przygotowuje społeczność szkolną do odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
1
#SzkołaPamięta
W ramach corocznej akcji #SzkołaPamięta, uczniowie naszej szkoły, w dniu 28 października wykonali własnoręcznie wiązanki, które zostały zaniesione na grób Nieznanego Żołnierza na Młyńczyskach oraz na grób ks. mjr Jana Francuza w Tuczępach. Oddając hołd pamięci zmarłych i kultywując tradycję pamięci o tych, którzy walczyli o wolność, uporządkowano groby i zapalono pamiątkowe znicze.
Dziady w WDK Kielce – niezapomniane przeżycie!
8 października, uczniowie klas 6 - 8 naszej szkoły mieli okazję przenieść się w magiczny świat "Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza. Pod opieką panów Grzegorza Kozioła i Michała Kwiatka udali się do kieleckiego WDK, gdzie mogli obejrzeć niezwykłe przedstawienie w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.
"Dziady cz. II" to nie tylko dramat, ale prawdziwy obrzęd pełen tajemniczych zaklęć, klątw i wezwań. Akcja rozgrywa się w noc poprzedzającą Zaduszki, w mrocznej kaplicy cmentarnej. Spotykamy tam Guślarza, który przywołuje duchy zmarłych, chór wieśniaków oraz same zjawy pragnące uczestniczyć w obrzędzie.
To niezwykłe spotkanie żywych i zmarłych niesie ze sobą wiele znaczeń. Z jednej strony, żywi mogą pomóc duszom w ich pośmiertnym cierpieniu poprzez modlitwę czy ofiarowanie posiłku. Z drugiej strony, duchy mogą udzielić rad i wskazówek żyjącym, pomagając im rozwiązać ich ziemskie problemy.
Spektakl w kieleckim WDK zrobił na nas ogromne wrażenie. Dzięki wspaniałej grze aktorów, tajemniczej atmosferze i mrocznej scenografii, poczuliśmy się jak uczestnicy prawdziwego obrzędu. To było niezwykłe doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
Ślubowanie pierwszoklasistów 🎓
Dziś w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – ślubowanie pierwszoklasistów! Nasze najmłodsze pociechy oficjalnie zostały przyjęte do szkolnej społeczności. Było to pełne emocji wydarzenie, podczas którego dzieci złożyły przysięgę, a następnie zostały symbolicznie pasowane na uczniów ✨✏️.
Nie zabrakło również pięknych występów artystycznych i wzruszeń na twarzach rodziców 🥰. Na zakończenie każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki od Wójta Gminy Tuczępy pana Jacka Wilka, Pani Dyrektor ZPO Bożeny Tałaj, Pani Kierownik Centrum Kultury Moniki Rokity oraz od Pana Dzielnicowego mł. asp. Adriana Molasy. Słodkości również podarował naszym pierwszaków Panie z KGW Niziny, KGW Januszkowic oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Składamy również podziękowania rodzicom oraz całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Gratulujemy naszym nowym uczniom i życzymy im samych sukcesów na szkolnej drodze!
2
„Do Hymnu”
21.10.2024 r. o godzinie 13.00 odbyła się prezentacja naszej szkoły w ramach VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”.
Jest to konkurs organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, a zadanie konkursowe polega na wspólnym wykonaniu przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
Celem konkursu jest doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, edukację muzyczną poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych, rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie, oraz zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.
Społeczność szkolna, pod batutą pani Iwony Głąb odśpiewała pieśni hymniczne, tj. „Hymn Szarych Szeregów”, „Rotę” oraz „Mazurka Dąbrowskiego”.
Nasza szkoła jest jedną z ok. 150 placówek w Polsce, które przystąpiły do wykonania zadania konkursowego.
Z niecierpliwością oczekujemy na ocenę występu naszych uczniów przez komisję konkursową.
Wycieczka do Parku Jurajskiego w Bałtowie
Dnia 18 października 2024 r. uczniowie klas I – III wraz z nauczycielami wyruszyli na jednodniową wycieczkę do PARKU JURAJSKIEGO w BAŁTOWIE. Niezwykłą przygodę naszej wycieczki rozpoczęliśmy od Jura Parku. Wędrując ścieżkami przez park widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości. O minionym świecie bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Emocjonalnym punktem wycieczki była Planeta Przygód. Entuzjazm wśród dzieci wzbudziło zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. Najpierw dzieci odbyły przejażdżkę schoolbusem pomiędzy zwierzętami egzotycznymi: lamami, wielbłądami, strusiami i innymi zwierzętami. Naszą kolejną atrakcją był Park Miniatur. Nie sposób zobaczyć wszystkie najważniejsze polskie zabytki w czasie jednej wycieczki. Podczas spaceru po “Polsce w Miniaturze”, mogliśmy podziwiać kopie zabytków z całej Polski odwzorowanych z maksymalną precyzją takich jak: zamki, pałace i inne charakterystyczne budowle z czasów świetności naszego kraju. Następnie wszyscy udaliśmy się do magicznego miejsca - Sabatówki. Przekraczając jej bramę przenieśliśmy się w świat, wiedźm, czarownic i białej magii. W dolnej części zwierzyńca zobaczyliśmy ciekawe gatunki ptaków i ssaków. W czasie gry uczestnicy wcielają się w rolę opiekunów Zwierzyńca Dolnego. Rozwiązują wiele zagadek związanych z żywieniem zwierząt i opieką nad różnorodnymi gatunkami ptaków i sympatycznych małych ssaków zamieszkujących tę część Zwierzyńca. Uwieńczeniem wycieczki były drobne pamiątki. Z wycieczki do Kariny Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni.
3
Bicie rekordu udzielania pierwszej pomocy
„Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Ta myśl Jana Pawła II przyświeca uczniom naszej szkoły. Społeczność szkolna przystąpiła w tym roku do bicia rekordu udzielania pierwszej pomocy. Akcja została reaktywowana po czteroletniej przerwie, a jej pomysłodawcą jest WOŚP.
16 października uczniowie klas I-VIII oraz Grono Pedagogiczne podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca przez 30 minut bili rekord udzielania pierwszej pomocy.
W tym wydarzeniu wspierał nas ratownik medyczny pan Łukasz Majcher, który przeprowadził również profesjonalny pokaz resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz pani Aldona Kawalec regionalny koordynator PCK. Nasi uczniowie spisali się na medal, a idea pomagania innym jest im szczególnie bliska. Bicie rekordu udzielania pierwszej pomocy tylko utwierdziło nas wszystkich, że pomaganie jest bardzo ważne i daje wiele satysfakcji.
Koordynatorem szkolnej akcji była pani Kamila Jamroży.
8
XXIV Dzień Papieski
W niedzielę 13 października obchodziliśmy XXIV Dzień Papieski pod hasłem: „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Podczas Dnia Papieskiego odbyła się w kościele parafialnym w Nizinach, zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wolontariusze z naszej szkoły przygotowali puszki i dzielnie kwestowali na ten szlachetny cel.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
W dniu 11 października 2024 r. składaliśmy życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy IV oraz przedszkolaki z zerówki pod kierunkiem pań Katarzyny Sowińskiej i Marty Redki. Mogliśmy obejrzeć zabawny pokaz mody nauczycielskiej i wysłuchać piosenek w wykonaniu Leny Kulczyckiej z klasy III.
Po części artystycznej pani dyr. Bożena Tałaj podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły. Swoje życzenia złożyli przedstawiciele samorządu uczniowskiego, w imieniu władz samorządowych dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły życzenia i podziękowania dedykowali Sekretarz Gminy Tuczępy – p. Artur Kański oraz Przewodnicząca Rady Gminy Tuczępy – p. Klaudia Pałka wraz z wiceprzewodniczącym – panem Arturem Molendowskim i radnymi p. Wojciechem Mazurem i Stanisławem Zgrzywą. Ten wyjątkowy dzień swoją obecnością uświetnili także: była dyr. szkoły Halina Ormiańska, emerytowani nauczyciele, ksiądz Krzysztof Wieczorek, przedstawicielki KGW z Januszkowic i Nizin oraz p.o. Kierownika Centrum Kultury – p. Monika Rokita. Na uroczystości przybyli również rodzice naszych wychowanków.
Za obecność i miłe słowa bardzo wszystkim dziękujemy.
5
XXII Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku - Zdroju
04 października nasza szkoła aktywnie zaangażowała się w udział w XXII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju. Wydarzenie miało na celu promocję zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób oraz uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z uzależnieniem i właśnie o uzależnieniach uczniowie naszej sxkoly zaprezentowali spektakl pt. "Drabina uzależnień", który spotkał się z licznymi słowami uznania. W przedstawieniu wzięli udział: Alicja Tymińska, Grzegorz Tymiński, Oliwia Wieczorek, Julia Wojtyś, Wiktoria Kowalik, Natalia Pruska oraz Lena Zdziebko. Za scenariusz i przygotowanie odpowiadała pani Kamila Jamroży i pani Bożena Tałaj.
Uczniowie klasy 8 wzięli również udział w warsztatach profilaktycznych poświęconych hejtowi i przemocy w sieci. Poza tym w trakcie festiwalu można było odwiedzić miasteczko zdrowia, gdzie swoje punkty miał sanepid, PCK, policja, straż.
4
XXV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy za nami!
28.09.2024 roku uczniowie SP w Nizinach wraz z rodzinami brali udział w już XXV Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym na Święty Krzyż. Od 2000 roku nasza społeczność wraz tysiącami pielgrzymów przemierzała różne szlaki świętokrzyskie, by dotrzeć do jednego z najstarszych sanktuariów w naszym kraju. Jubileuszowa edycja, przebiegająca pod hasłem „Krzyż drogą, prawdą i życiem”, była wyjątkową okazją do refleksji nad wartościami, które towarzyszą nam w życiu. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Bielinach wybraną trasą „Zbójecką”. Pogoda była wymarzona. Każdą z grup prowadzili doświadczeni przewodnicy świętokrzyscy, którzy opowiadali o historii, kulturze i przyrodzie regionu. Po dotarciu na miejsce był czas na pokłon Relikwiom Krzyża Świętego, tradycyjny bigos. Rajd zakończył się Mszą świętą o godzinie 15:00 na Świętym Krzyżu. Wspólna wędrówka na Święty Krzyż pozwoliła nam zbliżyć się do siebie, pogłębić naszą wiarę i docenić piękno otaczającej nas przyrody. Rajd ten na długo pozostanie w naszej pamięci.
2
„Po polsku o historii”
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklicznym Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym ,,Po polsku o historii” organizowanym przez fundację „Zawsze Warto” we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Głównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej.
Konkurs przeprowadzany jest w kategoriach wiekowych klas 4-6 i 7-8. Swoje umiejętności ortograficzne sprawdzili uczniowie: Kacper Musiał, Oliwia Wieczorek, Lena Zdziebko, Wiktoria Gąska, Wiktoria Kowalik, Natalia Pruska, Alicja Tymińska, Julia Wojtyś, Oliwia Pabian.
Dyktanda konkursowe zostały sprawdzone przez komisję szkolną, a wyniki przesłane do wojewódzkiej komisji konkursowej. Teraz czekamy na listę uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Pamiętamy o bohaterach!
W naszej szkole 26 września odbyła się uroczystość poświęcona Rocznicom Wrześniowym, która głęboko poruszyła wszystkich uczestników. Apel przygotowany przez uczniów klas 4-8 pod kierunkiem nauczycieli Jadwigi Chodnickiej i Grzegorza Kozioła był przejmującym świadectwem pamięci o tragicznych wydarzeniach z 1939 roku.
Podczas uroczystości, której motywem przewodnim było hasło "1939 Rok pokoju... rok wojny...", młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, recytatorskie i muzyczne. Słowa wierszy, fragmenty prozy oraz pieśni patriotyczne przypomniały nam o bohaterstwie polskich żołnierzy i cywilów, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
Uroczystość była również okazją do podsumowania VI edycji Konkursu o życiu i działalności ks. majora Jana Francuza. W zmaganiach konkursowych wzięło udział czworo uczniów: Kacper Kasperek (klasa 4), Bartosz Świstak (klasa 7), Wiktoria Kowalik (klasa 7) oraz Alicja Tymińska (klasa 8). Komisja konkursowa w składzie pani Dorota Nizioł-Janicka i pan Grzegorz Kozioł ogłosiła wyniki:
- I miejsce: Wiktoria Kowalik (klasa 7)
- II miejsce: Alicja Tymińska (klasa 8)
- III miejsce: Bartosz Świstak (klasa 7)
- IV miejsce: Kacper Kasperek (klasa 4)
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez panią Jadwigę Chodnicką.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej ważnej uroczystości. Pamiętajmy, że historia kształtuje naszą tożsamość, a upamiętnianie ważnych wydarzeń jest naszym obowiązkiem.
7
Happening i Akcja Sprzątanie świata - „Na straży czystej Ziemi"🌎
Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach dnia 19.09.2024r przystąpiła do Happeningu i 31 Akcji Sprzątanie świata – Polska. Tegoroczne hasło brzmiało „Na straży czystej Ziemi ”. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Happening odbył się przed budynkiem szkoły, każda klasa zaprezentowała przygotowany plakat, uczniowie wygłosili ekologiczne hasła, wspólnie odśpiewali piosenkę pt. "The World" następnie odbył się przemarsz. Klasy wraz z nauczycielami zaopatrzone w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny wyruszyły, żeby posprzątać swój mały kawałek Polski. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły oraz okoliczne drogi w Nizinach. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Nasi uczniowie zrozumieli, że należy dbać o swoje środowisko. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.
1
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
16 września 2024 roku odbyły się długo wyczekiwane wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. W wydarzeniu wzięło udział 70 osób, w tym uczniowie klas 4-6 oraz nauczyciele.
Dzień wyborów poprzedziła tygodniowa kampania przedwyborcza, podczas której uczniowie starannie przygotowali plakaty wyborcze promujące swoje kandydatury. Każdy z kandydatów miał okazję zaprezentować swój plakat przed społecznością szkolną, co pozwoliło na lepsze poznanie ich pomysłów i programów.
Wybory przebiegły w przyjaznej atmosferze, a różnorodność pomysłów i zaangażowanie uczniów zrobiły duże wrażenie zwłaszcza na najmłodszych uczestnikach. Cieszymy się, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele aktywnie zaangażowali się w ten proces demokratyczny. W tym samym dniu, Pani Dyrektor, Bożena Tałaj ogłosiła wyniki na apelu.
Nowo wybranym członkom Samorządu Uczniowskiego życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów.
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2024/2025 będą Pani M. Szkwarek i A. Myśliwiec.
Zbiórka dla powodzian
Zbiórka trwa do poniedziałku - 24 września do godziny 15.00
Razem możemy więcej !!!
Zbiórka dla powodzian
Nasza szkoła dołączyła do gminnej akcji pomocy dla osób poszkodowanych przez powódź!
W obliczu tak trudnej sytuacji, chcemy okazać solidarność i wsparcie dla naszych rodaków, którzy stracili dobytek życia.
Do Hymnu!
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”.
Jest to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych polegający na wspólnym jednogłosowym wykonaniu hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę uczniów danej szkoły.
Konkurs „Do Hymnu” jest ważnym projektem w zakresie edukacji patriotycznej. Nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że efektywnie integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski.
Konkurs Narodowego Centrum Kultury "Do Hymnu" jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Archiwum Aktualności