- Strona główna
- O nas
- Regulamin Publicznego Przedszkola w Nizinach
- Indywidualna diagnoza potrzeb Publicznego Przedszkola w Nizinach
- Rozkład zajęć
- Ogłoszenia
- Opłaty w przedszkolu
- Akcje i Programy dodatkowe
- Rady dla rodziców
- Nasze sukcesy
- Innowacja pedagogiczna- Przedszkolaki kodują na dywanie
- Projekt Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki
- Projekt Przedszkolne Inkubatory Świętokrzyskiej Dwujęzyczności
- Kronika 2013/14
- Kronika 2014/15
- Kronika 2015/16
- Kronika 2016/17
- Kronika 2017/18
- Kronika 2018/19
- Kronika 2019/20
- Kronika 2020/2021
- Kronika 2021/2022
- Kronika 2022/2023
- Kronika 2023/2024
- Kronika 2024/2025
- Facebook przedszkola
Nagłówek
PUBLICZNE PRZEDSZKOLE W NIZINACH
2013/2014
KRONIKĘ ROKU 2013/2014 NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY PROWADZI MARTA REDKA
PIĘCIOLATKI
Do grupy 5-latków uczęszcza 19 dzieci: 7 dziewczynek i 12 chłopców. Wychowawczynią grupy jest Pani Marta Redka. W opiece nad dziećmi pomaga jej Pani Ewelina Łukawska.
Podstawowe normy obowiazujące w przedszkolu obracają się wokół dwóch zasad: bezpieczeństwa i szacunku. Dzieciom w przedszkolu nie wolno stwarzać niebezpiecznych sytuacji, krzywdzić innych, niszczyć cudzej własności, przeszkadzać innym w pracy lub zabawie. Dzieci potrzebują szczegółowych zasad i precyzyjnego określenia czego nie wolno, a co jest dozwolone. Na zajęciach w grupie pięciolatków dzieci same ustalały własne zasady i tak powstał KODEKS PRZEDSZKOLAKA. Podpis każdego dziecka - odciśnięta dłoń - jest zgodą na ustalone zasady zachowania. Dzieci w większym stopniu biorą odpowiedzialność za swoje czyny.
SZEŚCIOLATKI
Do klasy "0" uczęszcza 18 dzieci: 5 chłopców i 13 dziewczynek. Wychowawczynią grupy jest Pani Katarzyna Haczyk.
W klasie "0" w pierwszym tygodniu września dzieci przypominały ustalony kontrakt grupy, który obowiązywał również w zeszłym roku szkolnym. O kontrakcie przypominają nam bohaterowie katechezy Kasia i Marek. Symbole obrazkowe wskazują dzieciom, a zarazem przypominają o ustalonych i obowiązujących normach, zasadach i manierach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w grupie przedszkolnej.
KRONIKA 2013/2014
WYCIECZKA DO OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W NIZINACH
Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jeden z celów podstawy programowej, które dzieci muszą poznać. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Aby zrealizować te cele przedszkolaki dnia 5 maja 2014 r. wybrały się do siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Nizinach. Już na początku roku przedszkolnego dużo mówiliśmy o pracy strażaka, poznaliśmy wszystkie numery alarmowe.
Celem tej wycieczki było poszerzenie wiedzy na temat trudnego i odpowiedzialnego zawodu strażaka, który w dniu 4 maja obchodził swoje święto.
Dzieci zostały powitane przez Panów: Stefana Pabiana i Marcina Opozdę. Zwiedziły budynek remizy, obejrzały stroje strażaków i skorzystały z możliwości ubrania hełmów. Oglądały także wozy strażackie, ich wyposażenie oraz zawartość specjalnej torby do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Po powrocie do przedszkola dzieci opowiadały o wizycie w remizie strażackiej i wykonały prace plastyczne. Wiedzą teraz dobrze jaki jest numer alarmowy do Straży Pożarnej.
To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może niektóre z nich zasilą w przyszłości strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom.
Więcej zdjęć w "Albumie fotograficznym" na naszej stronie.
WYCIECZKA DO KIELC - 9.04.2014 r.
- SPEKTAKL "KRÓLEWNA ŚNIEŻKA"
- ZWIEDZANIE GALERII LALKI TEATRALNEJ
- ZWIEDZANIE MUZEUM ZABAWY I ZABAWEK
Każde dziecko posiada naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Jedną z nich jest teatr, który jako sztuka łączy w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny.
Odkąd nasze przedszkolaki rozpoczęły edukację w przedszkolu, miały okazję zetknąć się z teatrem wielokrotnie, jako np. publiczność podczas przedstawień organizowanych na terenie szkoły, a także w czasie realizacji INNOWACJI PEDEGOGICZNEJ "KSIĄŻKA PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA".
Dzieci często mają okazję być nie tylko widzami, ale też aktorami i mogą rozwijać swoją naturalną skłonność do fantazjowania poprzez zabawy w teatr, przygotowywanie inscenizacji, zabawy naśladowcze, dramowe i pantomimę. Przedszkolaki na zajęciach inscenizują wiersze i piosenki, naśladują wybraną postać z bajki itp. W kąciku teatralnym wykorzystują do swobodnych zabaw np. pacynki czy własnoręcznie wykonane kukiełki. Dzieci spontanicznie bawiąc się z rówieśnikami odrywają się od rzeczywistości. To wszystko prowadzi do rozwijania myślenia, wyobraźni, mowy, pamięci, uczy odwagi i śmiałości oraz umiejętności współdziałania i wyrażania różnych stanów uczuciowych. Zabawa w teatr kształtuje twórczą postawę dziecka.
Ważny jest nie tylko sam spektakl przedstawiony przez dzieci, ale również cały proces jego przygotowywania. Doskonale pamiętamy występ sześciolatków, którzy nie tylko wspaniale zagrali "Kopciuszka", ale także aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu tego spektaklu poznając teatr "od kuchni".
Jednak mówić o teatrze i być artystą to jedno, a uczestniczyć w przedstawieniu w prawdziwym teatrze to drugie. Dlatego, aby uświadomić naszym przedszkolakom co to jest tak naprawdę teatr, zorganizowaliśmy wspólnie z rodzicami w dniu 9 kwietnia 2014 r. wyjazd do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Opiekę nad dziećmi sprawowały: Katarzyna Haczyk, Marta Redka oraz rodzice. W wycieczce uczestniczyły przedszkolaki z grupy 5-latków i 6-latków oraz uczniowie klas II i IV.
"Królewna Śnieżka" to jedna z najpiękniejszych baśni braci Grimm, która ukazuje walkę dobra ze złem, ale także opowiada o uczuciach, o miłości. Od najdawniejszych czasów świat ważył dobro i zło, ale to dobro ostatecznie zwyciężało i nadal zwycięża. Spektakl z udziałem aktorów i marionetek bardzo się wszystkim spodobał. Urok tego teatru polegał też na tym, że dzieci mogły mieć bezpośredni kontakt z aktorami poprzez krótkie rozmowy czy uścisk dłoni.
Pełni wrażeń udaliśmy się do Galerii Lalki Teatralnej, która jako pierwsza w Polsce została otwarta w 2005 r. Pomysłodawczynią Galerii była Irena Dragan, a zgromadzone w niej lalki powstały na przestrzeni prawie 60-letniej działalności teatru.
Pani przewodnik zaprezentowała nam różne: lalki do teatru "czarnego", kukły zamachowe i zmechanizowane, jawajki, pacynki czy marionetki z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Występowały one nie tylko na kieleckiej scenie, ale zjechały też z aktorami pół świata, pomagając w zdobywaniu nagród na teatralnych festiwalach, wywołując radość, wzruszenia i emocje. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, zaprojektowane przez wybitnych scenografów. Dowiedzieliśmy się z jakich materiałów i ile czasu robi się różne lalki, a także na czym polega praca scenografa.
Spotkanie w galerii umożliwiło nam odkrycie ciekawych form plastycznych i poszerzanie horyzontów literackich. Każda lalka to przecież jakaś postać, część jakiejś opowieści...
Po krótkim spacerze ul. Sienkiewicza, udaliśmy się do Muzeum Zabawy i Zabawek. Dzieci obejrzały wiele wystaw np. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele: samochodów, samolotów, statków i kolejek elektrycznych. Była to niezwykła lekcja także wspaniałej zabawy, bowiem dzieci mogły dotknąć eksponatów i pobawić się w różnych kącikach zabaw.
Do przedszkola wróciliśmy w bardzo dobrych humorach, pełni niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień. Czekamy na kolejną wycieczkę.
ZDROWIE MAMY TYLKO JEDNO
Uzdrowisko Busko Zdrój S.A zaprosiło dzieci z Publicznego Przedszkola w Nizinach do korzystania z zabiegu ,,Mini Tężnia Solankowa” w oddziale IV Zakładu Przyrodoleczniczego. Proponowany przez Uzdrowisko zabieg wskazany jest w profilaktyce i leczeniu chorób dróg oddechowych. Jak wiadomo dzieci w wieku przedszkolnym często na te choroby zapadają.
Pięciolatki oraz sześciolatki z Publicznego Przedszkola w Nizinach korzystały codziennie od 31.03.2014 r. do 4.04.2014 r. z seansów trwających 30 minut, a ich cena to tylko 1 zł za osobę. Transport przez trzy dni nie kosztował nas nic, a to dzięki dofinansowaniu Urzędu Gminy w Tuczępach. Serdecznie za to dziękujemy.
W Mini Tężni Solankowej wykorzystywana jest naturalna solanka jodkowa czerpana wprost ze źródła. Solanka przepływając przez gałązki tarniny wytwarza leczniczy aerozol. W czasie zabiegu przez nawilżanie śluzówki dróg oddechowych wchłaniają się najcenniejsze składniki solanki – jodki, bromki, potas, wapń i inne mikroelementy. Korzystanie z takich zabiegów powoduje wzrost odporności organizmu. Mamy nadzieję, że te działania profilaktyczne podjęte we współpracy z instytucjami promującymi zdrowy styl życia oraz rodzicami sprawią, że dzieci będą zdrowsze.
31.03.2014 r. (poniedziałek)
1.04.2014 r. (wtorek)
Pierwszy dzień pobytu w Busku-Zdroju rozpoczął się od zwiedzania sanatorium ,,Marconi” - najstarszego i najpiękniejszego w całym Uzdrowisku.
Zobaczyliśmy wspaniałą Salę Koncertową, gdzie odbywają się różne koncerty i festiwale oraz gdzie przyjeżdżają i występują artyści z całego świata. Grupa sześciolatków miała nawet okazję pośpiewać przy akompaniamencie fortepianu. Pięciolatki natomiast na życzenie jednej z kuracjuszek śpiewały w holu głównym piosenki o wiośnie. Otrzymały za to gromkie brawa od wszystkich zgromadzonych w pobliżu.
Następnie z kierownik Działu Kulturalno-Oświatowego Alicją Bednarską przeszliśmy do Pijalni, gdzie spróbowaliśmy wody siarczkowej oraz jodkowo-bromkowej. Przedszkolakom te wody nie smakowały, ale dowiedziały się jakie schorzenia one leczą. Pani Alicja w ciekawy sposób opowiadała nam o architekcie Henryku Marconim, który zaprojektował sanatorium. Nie zabrakło informacji o życiu najstarszego kuracjusza Władysława Zachariasiewicza, który skończył 102 lata i jest zasłużonym dla Polski działaczem niepodległościowym. To człowiek, który ponad wszystko umiłował ojczyznę, poświęcił jej całe swe życie i powinien być wzorem dla kolejnych pokoleń.
Kolejnym miejscem jakie odwiedziliśmy był Zakład Przyrodoleczniczy, gdzie mogliśmy obejrzeć przygotowania do kąpieli siarczkowych i dowiedzieć się o ich znaczeniu. W kolejnej sali spotkaliśmy masażystkę, która wyjaśniła nam i pokazała na czym polega masaż ciepłymi kamieniami. W innym pomieszczeniu kuracjusze oraz pani Alicja prezentowali nam ćwiczenia poprawiające ich kondycję i zdrowie. Dzieci także miały wielką ochotę poćwiczyć na różnych rowerkach itp.
Podczas gdy jedna grupa zwiedzała sanatorium ,,Marconi” , druga grupa w tym czasie korzystała z inhalacji i odwrotnie.
Pogoda nam dopisała, więc spacerowaliśmy jeszcze po Parku Zdrojowym. Rozpoznawaliśmy tu wiele drzew, krzewów i kwiatów wiosennych. Dzieci z zapartym tchem śledziły ruchy kilku wiewiórek ścigających się wokół drzew i podziwiały budzącą się do życia przyrodę.
Do przedszkola dzieci wróciły bardzo zadowolone.
2.04.2014 r. (środa)
Po dotarciu autobusem do Buska – Zdroju postanowiliśmy wysiąść w pobliżu Pływalni i przejść się spacerkiem w stronę Uzdrowiska. Po drodze wybraliśmy się na Pocztę, gdzie dzieci zapoznały się z zakresem robót pocztowych. Dowiedziały się w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość. Oglądały okienka, skrytki pocztowe i wagę, na której waży się paczki. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Idąc w dół Aleją Adama Mickiewicza zatrzymaliśmy się pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki – patrona naszej szkoły. Była to okazja do kolejnej, krótkiej lekcji historii dla przedszkolaków.
Po seansach w Mini Tężni Solankowej dzieci z obu grup bawiły się na pobliskim placu zabaw. Pogoda była piękna, więc jeszcze spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym szukając wiewiórek.
3.04.2014 r. (czwartek)
Po porannych inhalacjach w Mini Tężni Solankowej spacerowaliśmy jak co dzień alejkami Parku Zdrojowego, a następnie podjechaliśmy autobusem pod Izbę Zbiorów Regionalnych – Muzeum Buskie. Mieści się ono w przedwojennej willi ,,Polonia” . Przewodnik zaprezentował przedszkolakom archeologiczne wykopaliska z okolic Buska, przedstawił krótką historię miasta i uzdrowiska. Ponadto przedszkolaki oglądały ekspozycję ,,Busko i Ziemia Buska w malarstwie, grafice, rzeźbie” oraz pamiątki po sławnej śpiewaczce operowej Krystynie Jamroz. Chłopcom spodobała się ekspozycja: orderów, medali, sztandarów, broni itp.
4.04. 2014 r. (piątek)
Ostatni dzień naszych inhalacji aerozolem sporządzonym z naturalnej solanki, bogatej w jod, brom i wiele minerałów. Najpierw grupa młodszych, potem starszych dzieci przebywa w Mini Tężni Solankowej. Dokładna regulacja temperatury i wilgotności nasączonego solanką powietrza stwarza szczególny komfort i efektywność inhalacji, która działając na cały system oddechowy, oczyszcza płuca, wygładza i nawilża skórę cennymi składnikami solanki.
Potem kierując się przez Park Zdrojowy udaliśmy się w stronę Alei Adama Mickiewicza. Byliśmy pod Pomnikiem poległych, który jest poświęcony poległym bohaterom za wolność Polski w czasie II wojny światowej. Mijaliśmy Buski Dom Kultury i słynną ławeczkę Wojtka Belona. Udaliśmy się później do pensjonatu Zamek Dersława, gdzie opowiedziano nam krótko o historii tego budynku z 1911 r. W salach restauracji obejrzeliśmy wystawę prac artystki Tamary Maj. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach na kierunku tkactwo artystyczne. Pracuje w Galerii Sztuki ,,Zielona” w Busku - Zdroju. Zajmuje się malarstwem, tkaniną i wikliną artystyczną. Ma na swoim koncie wiele wystaw i nagród. Dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem prace pani Tamary Maj, gdyż jak mówiły: ,,są inne od tych, które widziały w życiu”. Tkaniny wiszące na kamiennych ścianach były wielkoformatowe, zwiewne. Przyglądaliśmy się z bliska kolażom misternie wykonanym z darów natury: piór, kory, gałązek, klonowych nosków, sznurków, patyczków po lodach itp. Widać było, że wiklinowe gałązki są dla artystki tym, czym kreska dla rysownika – przeszywa ją, przeplata w swoich dziełach sztuki. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tych ,,ekologicznych” prac.
Podobały się dzieciom także rzeźby drewniane stojące na zewnątrz Zamku Dersław oraz możliwość pobawienia się na szachownicy.
Wyjazdy do Buska – Zdroju na inhalacje nie tylko przyczyniły się do dbałości o prawidłowy rozwój fizyczny i zdrowie dzieci, ale była to także okazja do lekcji patriotyzmu. Wychowawcy starali się dostarczyć dzieciom wiedzy o regionie, o tradycjach lokalnych i narodowych, o patronie szkoły, a także zapoznać dzieci z napotkanymi zabytkami kultury. W ten sposób uświadamiamy dzieciom poczucie przynależności narodowej. Kiedy tylko nadarzy się okazja, uczymy dzieci więzi z własnym krajem i regionem.
Dziękujemy instytucjom oraz rodzicom za współpracę w tej akcji profilaktycznej, mającej na celu zmniejszenie czynników ryzyka zachorowania na różne choroby dróg oddechowych u dzieci – jest to jeden z głównych celów Programu Profilaktyki naszej placówki na rok 2013/2014.
Dyr. ZPO PSP i P w Nizinach Halina Ormiańska
Katarzyna Haczyk
Marta Redka
Anita Machniak
KOLEJNY WYJAZD NA BASEN DO POŁAŃCA
Po raz kolejny przedszkolaki wyjechały na basen ,,Delfin" do Połańca. Było to 17 marca 2014 r. Wychowawcy i rodzice czuwali nad bezpieczeństwem dzieci. Instruktorka pływania prowadziła z dziećmi skoki do wody, przeprowadziła wiele ciekawych zabaw, dzięki którym dzieci szybko oswoiły się z wodą. Z wyjazdu wszyscy byli bardzo zadowoleni. Czekamy na kolejny kursik nauki pływania... Zdjęcia z basenu już znajdują się w zakładce "Album fotograficzny". Zachęcamy do obejrzenia.
BAL KARNAWAŁOWY "W KRAINIE BAŚNI" 27.02.2014 r.
Dnia 27 lutego 2014 r. w przedszkolu w Nizinach dzieci z grupy pięciolatków i sześciolatków wspaniale bawiły się na balu karnawałowym. Bal rozpoczęła wych. starszaków - Katarzyna Haczyk. Każdy po kolei wypił napój z wyimaginowanego kubka, nad którym prowadząca wypowiedziała zaklęcie:
"Garstka fantazji, szczypta radości, niech każde dziecko w Krainie Baśni zagości"...
Potem p. Katarzyna Haczyk zabrała przedszkolaki w daleką "podróż" (zabawa pantomimiczna wg metody Kniessów), a także poprowadziła zabawę "Z jakiej baśni ten obrazek i rekwizyt?" Wychowawczyni grupy 5-latków p. Marta Redka przygotowała dla dzieci do wylosowania dużo baśniowych zagadek i poprowadziła zabawy ruchowe oraz pląsy. Pani Ewelina Łukawska przeczytała fragmenty kilku baśni, po czym dzieci odgadywały ich tytuły. Każde dziecko było pięknie przebrane za jakąś postać baśniową i wystąpiło w barwnym korowodzie. Sześciolatki wykonały piękne serpentyny, którymi udekorowano salę zabaw. Wszyscy wesoło się bawili w rytm piosenek disco - polo, a na zakończenie imprezy był słodki poczęstunek -pączek.
Bal na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Albumie na stronie internetowej.
NIEZWYKŁE ŚNIADANKO
W celu zachęcania dzieci do samodzielności i podejmowania działań na rzecz własnego rozwoju p. dyr. Halina Ormiańska zaproponowała na spotkaniu z rodzicami wprowadzenie w przedszkolu DNIA SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADANIA. Raz w tygodniu dzieci same zrobią sobie poranny posiłek. Ten pomysł bardzo spodobał się nauczycielom, rodzicom i dzieciom.
Panie kucharki zawsze dbają o to, aby posiłki dla dzieci były nie tylko smaczne i zdrowe, ale także kolorowe i estetycznie podane. Przedszkolaki robiąc sobie kanapki mogły wybierać najlepsze dla siebie smakołyki pełne witamin. Na stołach było dużo: szynki, sera żółtego, papryki, pomidorów, ogórków, sałaty, rzodkiewek itp. Zdrowa żywność szybko znikała z talerzy. Kanapki zrobione przez dzieci wyglądały pięknie, a smakowały lepiej niż zwykle. Największe emocje wzbudzało samodzielne posługiwanie się nożem podczas smarowania chleba masłem. Wielu pięciolatków, a nawet sześciolatków robiło to po raz pierwszy w życiu i doskonale dali sobie z tym radę.
Warto motywować dziecko do samodzielności. Jego duma, że oto czegoś dokonało samo - jest bezcenna. Rodzice! Zachęcajcie swoje dzieci do zdrowego odżywiania i uczcie większej samodzielności. Nie wyręczajcie swoich dzieci w różnych pracach.
A oto propozycja podania "wesołych kanapeczek" - do zrobienia z dziećmi w domu... Smacznego!
WALENTYNKI
Już pierwszego dnia po feriach zimowych obchodziliśmy Walentynki. Po śniadaniu w czasie zajęć pani Marta przeczytała dzieciom książeczkę Alberta Barille z serii "Było sobie życie" część pt. "Serce". Dzieci usłyszały wiele ciekawostek o sercu - "silniku" ludzkiego ciała. Dowiedziały się np. ile waży, jak pracuje, na co choruje i co należy robić, by mieć zdrowe serce. Piękne ilustracje w książeczce pomogły dzieciom wiele zrozumieć.
Ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy. A bawiliśmy się bardzo wesoło z balonami w kształcie serc. Na sali gimnastycznej odbył się wyścig balonów oraz różne zabawy i gry o tematyce walentynkowej. Ponadto przedszkolaki robiły w tym dniu serca z kulek bibuły, a następnie tworzyły Pana Walentynka ze swoich balonów.
Dzień Świętego Walentego upłynął na wzajemnym okazywaniu sobie życzliwości i przyjaźni. Po rozmowach z dziećmi na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu, dzieci doszły do wniosku, jak bardzo ważna jest wzajemna życzliwość, sympatia i szacunek okazywany drugiemu człowiekowi.
Walentynki są okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami, dlatego dzieci otrzymały lizaka w kształcie serca.
Prace plastyczne o tematyce walentynkowej
Pan Walentynek bawi się z nami cały dzień...
Zabawy z balonami
Co to jest miłość? Jak rozmawiać z dziećmi o miłości? Proponuję Wam drodzy rodzice przeczytajcie dzieciom książkę Grzegorza Kasdepke "Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach", a na pewno znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania dotyczące emocji jakie towarzyszą nam co dzień...
Miłej lektury :)
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU - 25.01.2014 r.
W sobotę dnia 25 stycznia 2014 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość rozpoczęła dyr. Halina Ormiańska, która serdecznie przywitała przybyłych gości, złożyła im życzenia oraz zachęciła do podziwiania spektaklu przygotowanego przez dzieci. Licznie przybyli goście mieli okazję oglądać dzieci 5-letnie recytujące wiersze i śpiewające piosenki o babci i dziadku. Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałego przedstawienia "Kopciuszek" w wykonaniu 6-latków pod kierunkiem wych. Katarzyny Haczyk. Zachwyceni byliśmy wspaniałą grą aktorską dzieci, ale także przepiękną scenografią, strojami i rekwizytami. Przedszkolaki włożyły w przygotowanie tej uroczystości wiele czasu i serca. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku.
Na zakończenie części artystycznej dzieciaki wręczyły swoim dziadkom i babciom śliczne prezenty. Był czas na poczęstunek dla gości i ich wnuków, a potem zaczęła się wspaniała zabawa choinkowa. Spotkać można było wróżki, policjantkę, rycerzy, żołnierzy itd. Wspólne zabawy i tańce sprawiły dzieciom wiele radości.
Uroczystość przygotowali: Katarzyna Haczyk, Marta Redka, Ewelina Łukawska, Henryka Wieczorek, Anita Machniak i Maciej Szewczyk. Dziękujemy rodzicom za ogromną pomoc przy organizacji Dnia Babci i Dziadka.
Zdjęcia już są w Albumie fotograficznym. Wkrótce pojawią się nowe zdjęcia i szczegółowa relacja z tej wspaniałej imprezy w zakładce "Przedszkole" - podstronie "Kronika przedszkolaków".
Dzieci z obu grup przedszkolnych z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do przygotowania prezentów dla swoich kochanych dziadków, a panie udekorowały salę zabaw i salę gimnastyczną.
ZDJĘCIA w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY...
JASEŁKA - 17 grudnia 2013 r.
Pod koniec listopada przedszkolaki z grupy 5-latków i 6-latków rozpoczęły próby do przedstawienia jasełkowego. Dzieci odkrywały w sobie anielski charakter. Próby wymagały bowiem od nich pokładów prawdziwej, anielskiej cierpliwości. Ale kiedy w końcu dzieci wdziały skrzydła, to na ich twarzach pojawił się uśmiech i pięknie recytowały wyuczone teksty. Każde dziecko miało wspaniały strój i swój, choćby maleńki wkład w to przedstawienie. Starsze uczennice wykonując taniec żydowski, śpiewając kolędy i świąteczne piosenki wprowadziły nas w cudowną, magiczną atmosferę. Rodzice ze wzruszeniem oglądali piękny występ swoich ukochanych dzieci. Potem były serdeczne życzenia i dzielenie się opłatkiem. Pani dyr. Halina Ormiańska podziękowała małym artystom i ich nauczycielom za przedstawienie, złożyła całej społeczności życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wszystkie podjęte działania miały na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych w szkole i w domu. Dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności artystyczne.
Przedstawienie oraz scenografię przygotowały panie: Marta Redka, Ewelina Łukawska, Katarzyna Haczyk oraz Henryka Wieczorek. Bardzo gorąco dziękujemy rodzicom naszych wspaniałych przedszkolaków za przybycie na Jasełka, za pomoc przy organizacji imprezy, za to, że poświęcili swój czas na szycie strojów i wieszanie dekoracji.
Poświęcenie i wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Sali Gimnastycznej w Nizinach - 15 grudnia 2013 r.
Przedszkolaki z grupy 6-latków oraz 5-latki miały swój udział w tej uroczystości, która zapisze się na kartach historii tej szkoły.
WYJAZD DO STASZOWSKIEGO DOMU KULTURY
Dnia 10 grudnia 2013 r. przedszkolaki z obu grup wyjechały do Staszowskiego Domu Kultury. Mogliśmy tam obejrzeć piękne przedstawienie teatralne pt. ,,Tajemniczy skarb Sezamu, czyli Alibaba i czterdziestu rozbójników". Sztukę wystawiali aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa. Gra aktorów, piekne kostiumy oraz efekty swietlne przeniosły nas w zaczarowany świat baśni. Nauczyliśmy się też, że najważniejsze w życiu nie są skarby z Sezamu, bogactwo i luksusy, ale zwykła, prawdziwa przyjaźń, dobre serce i pomocna dłoń. Dzieci oglądały to (fragmentami multimedialne) przedstawienie z zapartym tchem. W trakcie spektaklu dzieci często śmiały się, a po powrocie do sal długo opowiadały o przygodach Alibaby. Rysowały później kredkami najciekawsze sceny z baśni. Wszystkie prace były ciekawe, a dzieci z ogromną chęcią opowiadały o tym co narysowały.
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Podobno 6 grudnia pewien siwobrody Jegomość w czerwonej czapce z zaprzęgiem reniferów przybywa z dalekiej krainy i odwiedza wszystkie miejsca, gdzie przebywają grzeczne dzieci. Chce obdarować je wspaniałymi prezentami. Dlatego też przedszkolaki miały pewność, że i do nich na pewno zawita, bo przecież były grzeczne w tym roku.
Tak też się stało...Tego magicznego dnia próg naszych sal przekroczył upragniony gość - Święty Mikołaj. Nagle wszystko stało się bardziej radosne i kolorowe... Od rana pięciolatki i sześciolatki uczyły się piosenki ,,Dziadzio Mikołaj", którą zaśpiewały na powitanie gościa, by poczuł się u nas wyjątkowo. Powitanie było bardzo gorące, nawet sam Święty Mikołaj dał się ponieść melodii i zatańczył razem z nami. Po miłych pląsach posypał się wór z prezentami. Mama Huberta pomagała podawać paczki. Niektórzy ze strachem w oczach, inni bez lęku podchodzili do Mikołaja, by odebrać swój prezent. Ci, którzy byli odważni siadali nawet na jego kolanach i pozowali do zdjęć. Było wspaniale, radośnie i kolorowo. Pani Ewelina zadbała o wyjątkowy nastrój ,,przy kominku", pięknie dekorując salę na przybycie Mikołaja.
Dla takich chwil warto czekać i być grzecznym cały rok. A kiedy w przyszłym roku usłyszysz Mikołaju radosny śpiew dzieci, to wiedz, że to przedszkolaki czekają znowu na Twoje przybycie.
Dziadzio Mikołaj lasem wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdką w okna świeci,
gdzie są grzeczne dzieci. (bis)
O każdym grzecznym dziecku pamięta,
stary dziadunio Mikołaj Święty.
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie. (bis)
Wychowawczyni grupy 6-latków przygotowała na ten dzień zajęcia otwarte z udziałem rodziców.
Tematyka zajęć pozwoliła wprowadzić dzieci w świąteczny nastrój związany z "Mikołajem". Rodzicom zaś zajęcia otwarte dały niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak dziecko odnajduje się w grupie przedszkolnej - jakie ma relacje z rówieśnikami, a także z nauczycielem, czy potrafi skupić sie podczas zajęć, czy zapamiętuje i wykonuje polecenia oraz jak prezentuje się poziom umiejętności dziecka na tle umiejetności innych dzieci. Ponadto dzieci rozwijały umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań.
Wychowawczyni p. Katarzyna Haczyk serdecznie dziękuje rodzicom za 100% frekwencję.
ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU - 28.11.2013
Dnia 28 listopada 2013 r. w szkole i przedszkolu rządziła magia i czary. W Andrzejki zgodnie z tradycją wróżyliśmy sobie na różne sposoby. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy odkrywały swoją przyszłość. Atmosfera była bardzo tajemnicza. Po wróżbach 5-latki i 6-latki wspólnie bawiły się w poznane zabawy. Odbył się także konkurs tańca z balonami. Na koniec była dyskoteka i słodki poczęstunek. Wiele zdjęć z imprezy znajduje się w ,,Albumie fotograficznym".
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - 25 listopada 2013
Dnia 25 listopada 2013 r. w grupie 5-latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tego dnia przedszkolaki przyniosły swojego pluszaka. Wych. Marta Redka przedstawiła historię powstania pluszowego misia. Przedszkolaki poznały także ciekawostki z życia niedźwiedzi: brunatnego i polarnego. Dzieci śpiewały piosenki o misiach, zaprezentowały wykonane przez siebie z papierowych talerzyków maski niedźwiadka polarnego. Był czas na różne zabawy ruchowe, zagadki o słynnych misiach z bajek. Odbyły się także konkursy: plastyczny ,,Mój miś" i muzyczny ,,O jakim misiu ta dobranocka?" Po obiedzie przedszkolaki urządziły ,,misiową dyskotekę", a na koniec było słodkie co-nieco w kształcie misia (i na dodatek z fajerwerkami). W szatni znalazła się gazetka o misiach, w sali urządzona została wystawa książek i filmów poświęcona bohaterowi dnia. Dzieci miło spędziły czas ze swoimi przytulankami - misiami. Dzień był radosny i pełen niespodzianek. Więcej zdjęć znajduje się w ,,Albumie fotograficznym".
Do zobaczenia za rok!
MAGIK W SZKOLE - 25.11.2013r.
Dnia 25 listopada 2013 r. naszą szkołę odwiedził magik. Zaprezentował dzieciom różne magiczne sztuczki. Niektóre przedszkolaki wzięły udział w jego przedstawieniu. Z twarzy dzieci nie schodził usmiech, wszyscy z zaciekawieniem obserwowali magika. Zdjęcia są w zakładce "Album fotograficzny".
WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW NA BASEN DO POŁAŃCA - 18.11.2013r.
Dnia 18 listopada 2013 r. dzieci z przedszkola wyjechały na basen "Delfin" do Połańca. Kierownikiem wycieczki była Pani Katarzyna Haczyk, a opiekunami Pani Marta Redka oraz rodzice. Pod okiem instruktorki pływania dzieci oswajały się z wodą. Chętnie wykonywały różne ćwiczenia i brały udział w różnych zabawach. Odważnie przechodziły przez obręcz umieszczoną w wodzie, wrzucały piłkę do kosza, brały udział w konkursie na wyłowienie jak największej liczby gumowych rybek. Podczas zajęć rodzice byli obecni w wodzie i bawili się razem z dziećmi, co dało małym pływakom poczucie bezpieczeństwa.
Ćwiczenia w wodzie były doskonałą zabawą dla dzieci, a oprócz tego jak wiemy mają korzystny wpływ na organizm dziecka np. podnoszą wydolność i wytrzymałość, łagodzą napięcia i stresy, wspomagają rozwój dziecka itd. Zachęcamy rodziców do kolejnych wyjazdów na basen ze swoimi pociechami.
To był dla dzieci wspaniały dzień pełen atrakcji, o którym na pewno długo będą pamiętać...
95. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
Dnia 12 listopada 2013 r. przedszkolaki z grupy 5-latków i 6-latków brały udział w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości oraz Święta Szkoły. Pokazały tym samym, że chociaż to rocznica poważna i wielka, ale możliwa do uczczenia również przez dzieci przedszkolne.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego (którego przedszkolaki uczyły się na zajęciach) nastapiło powitanie zaproszonych gości, rodziców i uczniów przez dyr. Halinę Ormiańską. Część artystyczną rozpoczęły przedszkolaki, a następnie uczniowie klas starszych przedstawili montaż słowno-muzyczny. Uczennice jak zwykle pięknie zaśpiewały pieśni patriotyczne. Poprzez kultywowanie takich uroczystosci uczymy dzieci patriotyzmu, kształtujemy pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Przy okazji takiej uroczystości dzieci zdobywają coraz wiekszą wiedzę na temat swojego kraju, patrona szkoły, a miłość do ojczyzny przekazują poprzez wiersze i piosenki.
Akademię przygotowały panie: Justyna Kwiecijasz, Katarzyna Haczyk i Marta Redka.
Bardzo dziękujemy rodzicom przedszkolaków za wykonanie kotylionów dla dzieci.
Przedszkolaki biorą udział w akademiach i imprezach okolicznościowych m.in. w akademii wrześniowej i w ślubowaniu I klasy.
ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY
W myśl zasady Marii Montessori: "Co ręce dotkną, rozum zapamięta" pięciolatki wybrały się na wycieczkę do pobliskiego sadu i ogródka warzywnego. Było to 27 września 2013 r. Dzieci poznały wygląd różnych drzew, porównywały kształty liści, dowiedziały się o pracy sadownika. Następnie dzieci oglądały ogródek warzywny z mnóstwem różnorodnych warzyw, które zaprezentowała pani Ewelina. Dzieci dowiedziały się, które części poszczególnych warzyw są jadalne. Rozmawialiśmy o pracach wykonywanych podczas uprawy roślin. W drodze powrotnej dzieci zbierały orzechy laskowe i włoskie, które wzbogaciły nasz kącik przyrodniczy. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
Wycieczka do sadu Wycieczka do ogródka warzywnego
Dzieci przynosiły do przedszkola owoce i warzywa, które umieściliśmy w kąciku przyrodniczym. Rozmawialiśmy o znaczeniu warzyw i owoców, odgadywaliśmy zagadki, uczyliśmy się piosenki pt."Ogórek wąsaty", bawiliśmy się w teatr, inscenizowaliśmy wiersz J. Brzechwy pt."Na straganie" itp. Pięciolatki pod czujnym okiem pani Marty i pani Eweliny wykonywały sałatki owocowe i surówki warzywne.
Wspólnie przyrządzone dania zawsze lepiej smakują!
SMACZNEGO I NA ZDROWIE!!!
A OTO NASZE KĄCIKI PRZYRODNICZE 5-LATKÓW I 6-LATKÓW...
Zabawa w teatr - w roli głównej... WARZYWA!
W ramach realizacji tematu ,,W spiżarni - jak ludzie przygotowują się do zimy" dzieci wykonały serwetki na słoiki.
Gdy dopisuje pogoda, zawsze staramy się wychodzić na spacery po najbliższej okolicy lub korzystać z dwóch placów zabaw znajdujących się przy naszej placówce.
Uczymy się przechodzić przez jezdnię
Poznajemy numery alarmowe Próbna ewakuacja 25 września 2013 r.
BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI
W ramach realizacji tematu "Bezpieczna droga do przedszkola - przechodzenie przez jezdnię" dzieci z grupy 5-latków i 6-latków wybrały sie na spacer po okolicy. Po drodze utrwalały zasady ruchu drogowego poznane na zajęciach, obserwowały przejeżdżające pojazdy i poznawały znaki drogowe. Nauczycielki rozmawiały z dziećmi na temat zasad bezpiecznego poruszania sie po drodze i znaczenia stosowania elementów odblaskowych. Dzieci otrzymały na zajęciach opaski odblaskowe i obiecały, że będą uważne na drodze. Te praktyczne zajęcia były przygotowaniem do spotkania z policjantem, które wkrótce odbędzie się w szkole.
ROZPOCZĘCIE ROKU
Dnia 2 września 2013 r. dla wszystkich uczniów i przedszkolaków z ZPO PSP i P w Nizinach zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym. O ósmej rano dzieci, rodzice i pracownicy szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej. Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły. Pani dyr. Halina Ormiańska przywitała wszystkie dzieci, pracowników, jak również licznie przybyłych rodziców oraz przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Po części oficjalnej uczniowie i przedszkolaki udali się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami.
Zajęcia dodatkowe
JĘZYK ANGIELSKI W PRZEDSZKOLU
W naszym przedszkolu wprowadzamy dzieci w świat języka angielskiego w naturalny sposób, bowiem chcemy, aby język angielski stał się od najmłodszych lat częścią ich codziennego życia. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i prowadzone są w formie zabawy. Zajęcia prowadzi Pani Anita Machniak. Podczas zajęć koncentrujemy się głównie na nauczaniu sprawności słuchania i mówienia.
RELIGIA W PRZEDSZKOLU
Religia odbywa się w przedszkolu dwa razy w tygodniu. Zajęcia prowadzi Pani Henryka Wieczorek. Katechetka wykorzystuje w swojej pracy z dziećmi wiele aktywizujących metod pracy. Dzieci dużo śpiewają, uczą się modlitwy oraz szacunku do siebie i innych, rozwijają i poznają wiarę.
RYTMIKA
W programie zajęć są: zabawy rytmiczne kształtujące poczucie rytmu oraz pamięć muzyczną, ćwiczenia słuchowe, nauka piosenek itp. Rytmika daje wiele korzyści: poprawia koordynację ruchową dzieci, rozwija pamięć słuchową i wzrokową, przygotowuje dzieci do występów publicznych (dzieci zyskują pewność siebie), uczy śpiewu, umożliwia kontakt z muzyką na żywo itp. Zajęcia rytmiki i naukę gry na instrumencie prowadzi mgr muzyki Maciej Szewczyk.
NAUKA GRY NA INSTRUMENCIE
ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
Wiek przedszkolny jest okresem największego rozwoju mowy dziecka – jest to czas, w którym najlepiej rozwijać mowę, jak i usuwać wszelkie nieprawidłowości.
Warunkiem rozpoczęcia i prawidłowego przebiegu terapii logopedycznej w każdym zaburzeniu mowy jest właściwa diagnoza, która przeprowadzona jest w m-cu wrześniu.
W ramach zajęć dodatkowych raz w tygodniu (w środę) z dziećmi zakwalifikowanymi odbywać się będą zajęcia z profilaktyki logopedycznej GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA, które prowadzi Pani Katarzyna Haczyk. Zajęcia logopedyczne obejmują zarówno profilaktykę (zajęcia grupowe) oraz terapię logopedyczną (zajęcia w małych zespołach, parach).
Grupowa forma zajęć z profilaktyki logopedycznej jest dla dzieci swobodną i bezstresową formą zabawy - pracy. Dodatkowo stanowi ona bardzo ważny wstęp do ewentualnej pracy indywidualnej. Podczas takich zajęć szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych i logorytmicznych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.
Podczas profilaktycznych zajęć logopedycznych w przedszkolu prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,
- usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy, podniebienia),
- kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
- rozwijanie słuchu dziecka (ćwiczenia wrażliwości słuchowej, ćwiczenia rytmizujące, ćwiczenia słuchu fonemowego – to zdolność precyzyjnego różnicowania dźwięków mowy )
- wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,
- rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
- rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,
- uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek,
- kształtowanie swobodnej wypowiedzi dziecka.
Profilaktyka logopedyczna to podstawa do wyeliminowania ewentualnych przyszłych wad wymowy.
Program grupowych zajęć logopedycznych składa się z następujących etapów:
1. Ćwiczenia usprawniające artykulatory:
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia narządów artykulacyjnych: języka, warg, podniebienia miękkiego, żuchwy,
- ćwiczenia emisyjno- głosowe.
2. Ćwiczenia wspomagające terapię logopedyczną.
- ćwiczenia ortofoniczne.
- ćwiczenia stymulujące rozwój słuchu fonemowego,
- ćwiczenia i zabawy z muzyką - logorytmika,
- ćwiczenia stymulujące ogólny rozwój dziecka (rozwijanie słownictwa czynnego i biernego, koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowej, pamięci, myślenia, orientacji przestrzennej).
Są to ćwiczenia, które później w domu wykonują z dziećmi rodzice, a jeśli są robione systematyczne, przynoszą efekty.
Proponujemy też zajęcia indywidualne z logopedą, uwzględniające potrzeby każdego dziecka, na które należy zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Busku- Zdroju.
To zajęcia, których elementami składowymi będą ćwiczenia:
- usprawniające motorykę narządów mownych tj. szczęki dolnej, warg, języka i podniebienia miękkiego;
- oddechowe;
- kształtujące słuch fizjologiczny i fonematyczny;
- fonacyjne
oraz
- artykulacyjne.
ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
Zajęcia artystyczne dla wszystkich dzieci pięcioletnich prowadzi w każdy czwartek wychowawczyni tej grupy Pani Marta Redka, która napisała program edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych "Jestem artystą". Głównym celem programu jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz usprawnianie motoryki małej poprzez różnorodne działania plastyczne. U dzieci będzie rozwijana twórcza inicjatywa, pomysłowość, wiara we własne siły. Dzieci poznają różne techniki plastyczne, dzieła sztuki i ich twórców. Systematycznie będą poznawać zabytki regionu.
Dzieci są kreatywne z natury i to należy w nich pielęgnować oraz rozwijać. Jak pokazuje praktyka, kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Rozbudzanie zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywaniem w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dzieci do samodzielnej twórczości i działania.
Zajęcia rozpoczęły się w październiku 2013 r. i będą trwać do czerwca 2014 r. Tematyka zajęć dobrana jest stosownie do pór roku, omawianych tematów oraz zainteresowań dzieci.A to pierwsze prace dzieci - wiewiórki oraz liście, wyeksponowane na drzewku z kartonu. Ogony wiewiórek były wyklejane małymi kuleczkami z bibuły. Technika ta jest dosyć pracochłonna, dlatego niektóre dzieci wykonywały ją etapami. Liście malowaliśmy farbami plakatowymi.
Tym razem drzewo obsiadły ptaki. Ich skrzydła są pokryte cekinami, a głowa, tułów i ogon wyklejone zostały kółeczkami papieru z dziurkacza.
Jeże mają kolce z liści jesiennych lub z papieru.
Dzieci na zajęciach artystycznych wykonywały maski z talerzyków papierowych i kubeczków po jogurcie. Całość wyklejały urwanymi kawałkami papieru toaletowego. Tak powstałe maski były wykorzystane w czasie Święta Pluszowego Misia. Dzieciom 5-letnim potrzebna była pomoc przy montażu gumki. Czasem jakiś nosek odpadł i pani użyła mocniejszego kleju.
Aniołki zostały pomalowane przez dzieci farbami plakatowymi. Po wyschnięciu farby dzieci posmarowały klejem skrzydła aniołów i posypały brokatem. Mikołaje z watą na brodzie też się ładnie prezentują...
Przed świętami Bożego Narodzenia 5-latki robiły ozdoby choinkowe z masy solnej. Na jednych zajęciach lepiły z ciasta lub wycinały foremkami różne choinki, bałwanki, gwiazdki, serca itp. Panie kucharki wstawiły dziecięce cudeńka do piekarnika. Na kolejnych zajęciach przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem malowały swoje ozdoby i posypywały je brokatem.
Ozdoby zostały przekazane na loterię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dzieciom tak się spodobało tworzenie z masy solnej, że na Dzień Babci i Dziadka wykonały serca, które pięknie mieniły się od brokatu.
Bałwanki powstały z wacików kosmetycznych, pozostałe elementy są z papieru kolorowego, a padający śnieżek zrobiły dzieci z pasty do zębów.
Dzieci uczyły się rozróżniać ptaki: sikorkę, gila, wróbla. Ptaszki zostały wykonane techniką wydzieranki, podobnie jak karmnik. Niebieskie tło zrobiły pięciolatki przy użyciu gąbki zamoczonej w farbie. Padający śnieg - pasta do zębów.
Malowanie patyczkami kosmetycznymi
Na przygotowanym na kartce szkicu (my mieliśmy Dinka) za pomocą patyczka do uszu stemplujemy - "kuleczkujemy" obraz. Na kolorowej kartce dobrze wygląda obraz wykonany białą farbą, zaś na białej kartce można używać wszystkich barw. Można "malować" również na kartce, którą wcześniej samemu się zamalowało na wybrany kolor.Do zrobienia palmy dzieci wykorzystały rolki po ręcznikach papierowych, a do wykonania dinozaurów - rolki po papierze toaletowym.
Do zrobienia żabek wykorzystaliśmy także rolki po papierze toaletowym oraz stare płyty CD.
Budowaliśmy robota z odpadów...
Bociany zrobiły dzieci z platków kosmetycznych, a gniazdo ze skręconej, brązowej bibuły.