• Innowacja

w Zespole Placówek Oświatowych

Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach

Tytuł innowacji - ,,Przedszkolaki kodują na dywanie”

Autor innowacjiEwelina Łukawska

Rodzaj innowacji - organizacyjno-metodyczna

Zajęcia edukacyjne objęte innowacjąZajęcia dydaktyczne raz w tygodniu

Adresaci innowacjiDzieci z Oddziału B

Nauczyciele realizujący innowację – Ewelina Łukawska

Czas trwania innowacji - październik 2022 - maj 2023

Motywacja i cele wprowadzenia innowacji

Innowacja „Przedszkolaki kodują na dywanie” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz zmieniający się w bardzo szybkim tempie świat.

Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie.

Wstęp

Uczenie logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, pracy zespołowej, odpowiedzialnego korzystania z urządzeń mobilnych ważne jest już od najmłodszych lat. Kompetencje cyfrowe kształtować możemy w różnym okresie, w połączeniu z innymi ważnymi dla dziecka tematami, pamiętając o dopasowaniu metod do wieku i możliwości rozwojowych naszych wychowanków. Dzieci z natury są ciekawe świata, chcą doświadczać, eksperymentować, działać. Odpowiedzią na wyżej wymienione potrzeby małego człowieka może być innowacja wprowadzająca edukację w modelu STEAM (Science, Technologies, Engineering, Arts, Mathematics - Nauka, Technologia, Inżynieria, Sztuka, Matematyka ). Idea STEAM to spójne połączenie wiedzy z różnych obszarów: nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki. Taki sposób pracy powoduje, że dziecko z biernego odbiorcy staje się twórcą, konstruktorem poszukującym najlepszych rozwiązań. Dzieci angażując w działaniu wszystkie zmysły zdecydowanie lepiej zapamiętują to, czego się uczą. Efektywność takich zajęć jest wyższa niż zajęć prowadzonych metodami transmisyjnymi, gdzie dziecko jest wyłącznie biernym odbiorcą podawanych mu treści. Założeniem wprowadzenia innowacji jest rozwijanie u dzieci przedszkolnych w wieku przedszkolnym umiejętności logicznego myślenia, kształtowania wyobraźni przestrzennej oraz wprowadzenia młodego człowieka w cyfrowy świat, szczególnie w świat związany z programowaniem, a także upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. Zaproponowane aktywności w ramach innowacji „Przedszkolaki kodują” pozytywnie wpłyną na wszechstronny rozwój dziecka, a zdobyte podczas zajęć kompetencje zostaną wykorzystane przez dziecko, niezależnie od tego, czy będzie chciało w dalszej przyszłości poszerzać swoje umiejętności w zakresie programowania, czy nie.

Cele innowacji:

-Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności,

-Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań,

-Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii.

Metody i formy:

Metody: podające, poszukujące, praktycznego działania,

Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne

Wykorzystywane narzędzia dydaktyczne:

- Narzędzia do kodowania offline (mata do kodowania, krążki, kolorowe kubki, kolorowe kartki, klocki, szarfy gimnastyczne),

W miarę możliwości i dostępności sprzętu:

-Roboty edukacyjne,

Śnieg i woda

Moja babcia, mój dziadek

Sporty zimowe

Coś się kończy,coś się zaczyna

Zajęcia Innowacyjne przeprowadzone w grudniu

Czekamy na święta

W krainie świętego Mikołaja

Dbamy o czystość.

Przygotowanie zwierząt do zimy.

Zajęcia Innowacyjne przeprowadzone w listopadzie

Szaro, ale wcale nie ponuro.

Jesienią nie musimy się nudzićjesienią nie musimy się nudzić - zakodowane zabawy moja Ojczyzną.

Dbamy o zdrowie.

Jesień w parku, w lesie.

Zajęcia Innowacyjne przeprowadzone w październiku

Jesień kolorami zakodowana.