Superkoderzy
W roku szkolnym 2020/2021 była realizowana innowacja pedagogiczna, organizacyjno- metodyczna: „Durch Spielen zum Lernen” Nauka niemieckiego przez zabawę z realizacją projektu #Superkoderzy
Adresatami innowacji byli uczniowie klasy 4. Czas realizacji innowacji obejmował okres od września 2020 r. do czerwca 2021r. W związku z rozporządzeniem w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19 zajęcia te częściowo odbywały się w sposób zdalny i prowadzone były z wykorzystaniem narzędzia Microsoft Teams Office 365.
Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach koła języka niemieckiego Program innowacji pedagogicznej przewidywał jedną godzinę zajęć tygodniowo. Na zajęcia uczęszczało systematycznie 12 uczniów.
Niniejsza innowacja miała na celu wprowadzenie uczniów w świat nowego dla nich języka obcego – języka niemieckiego w połączeniu z nauką programowania.
Zamierzone efekty zostały osiągnięte. Uczniowie bardzo aktywnie pracowali na zajęciach, wykazywali duże chęci nauki zarówno języka obcego jak i języka programowania. Chcąc zachęcić uczniów do nauki nowego dla nich języka zajęcia były prowadzone w formie zabawy. Większość zajęć opierała się grach i quizach z wykorzystaniem aplikacji dostępnych online tj. Kahoot, Quizlet, Quizizz. Zajęcia uatrakcyjniane były również filmami edukacyjnymi w języku niemieckim dostosowanym do poziomu i umiejętności uczniów. Uczniowie zdobyli podstawowe umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, oraz programami takimi jak Scratch i mBlock w połaczeniu z robotem mBot. Większość zajęć skupiła się na realizacji projektu w ramach którego uczniowie stworzyli interaktywne widowisko osnute na bazie klasycznej baśni braci Grimm pt. „Szczęśliwy Jaś” („Hans im Glück”), z wykorzystaniem robotów mBot. Oprócz kodowania robotów uczniowie zaprogramowali także animację, wzbogaconą o dialogi nagrane w języku niemieckim. Finał tych działań miał miejsce 31maja w gronie klasy.
Uczniowie wypracowali umiejętności współpracy i współdziałania w grupie. Możliwość nauki drugiego języka obcego oraz nauka programowania na tym etapie edukacji przyczyniła się do wzrostu pewności siebie oraz dała im satysfakcję ze znajomości nowego języka.
Ewelina Majcher