Nawigacja

Ogłoszenia Regulamin biblioteki O bibliotece "NASZ ELEMENTARZ" - regulamin wypożyczania Nasze działania Warto przeczytać

Biblioteka

Ogłoszenia

Rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza

Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości – napisano w uchwale Senatu RP.

W uchwale zaznaczono także, że powieści Sienkiewicza były niezwykle popularne wśród wszystkich stanów, a wpływ pisarza na język polski jest trudny do przecenienia.

Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie – napisano.

Senat zwrócił się też do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Sienkiewicza.

 

 

 

Rok 2015 rokiem

Jana Pawła II, kronikarza Jana Długosza

oraz polskiego teatru

 

 


Jan Paweł II: 10. rocznica śmierci i pierwsza kanonizacji

Sejm ustanowił papieża patronem roku "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".

Posłowie zaapelowali, by motywem przewodnim inicjatyw związanych z rokiem Jana Pawła II były jego słowa wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: "Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje...".

Zaznaczono też "jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów".

Jan Długosz: 600. rocznica urodzin

W uchwale Jan Długosz został określony jako "wybitny polski historyk, dyplomata i duchowny", a także "ojciec polskiej historiografii i heraldyki".

Posłowie przypominają o największym dziele Długosza opisującym dzieje państwa polskiego - "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego" i o tym, że Długosz jako uczestnik wielu poselstw na dworach państw europejskich opowiadał się za "przyłączeniem ziem nadbałtyckich" do Polski. 12-tomowe "Roczniki..." opisują dzieje Polski od czasów legendarnych do roku 1480.

Polski teatr: 250. rocznica istnienia

W 2015 r. minie 250 lat od powołania Teatru Narodowego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a wydarzenie to było fundamentalne dla "systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą". "Akt ten stał się zarazem niepodważalnym świadectwem udziału Polski w procesie kształtowania nowoczesnej, demokratycznej Europy".

Wśród bezpośrednich spadkobierców teatru powołanego w 1765 roku uchwała wymienia Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Wielki - Operę Narodową, za spadkobierców tradycji zaś uznaje Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz ponad 100 teatrów dotowanych ze środków publicznych.


Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,17083867,Patroni_roku_2015_juz_wybrani__Jan_Pawel_II__Jan_Dlugosz.html#ixzz3OA2Ea1iw

 

ROK 2014 NALEŻY DO CZYTELNIKÓW!

65012 maja 1364 roku – tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce. Dla upamiętnienia tej ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił Jubileuszowy Rok 2014 czasem wzmożonych i zintegrowanych działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce pod hasłem:


 

KSIAZKA

Dla przypomnienia...

Rok 2013 był rokiem Juliana Tuwima

tuwim

W roku 2013 obchodziliśmy sześćdziesiątą rocznicę śmierci poety, który zmarł 27 grudnia 1953 roku. Minęło też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba” w „Kurierze Warszawskim”.

„Obie rocznice stanowiły okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku”.

Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. Informacje o jego życiu i twórczości znajdziesz m. in. tutaj

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dobrze znasz wiersze Juliana Tuwima kliknij tutaj

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach
    Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach
    Niziny 120A
    28-142 Niziny
  • 41 3534183

Galeria zdjęć