Nawigacja

PRZEDSZKOLE

Kronika 2015/16

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU

24.06.2016r.

„Żegnaj przedszkole, na szkołę nadszedł czas. Niech wspomnienia pozostaną, a do przodu biegnie czas.”

Już niedługo wakacje, czas radości i odpoczynku po dziesięciu miesiącach wspólnych zabaw i zajęć, nauki i przygody, codziennych spotkań dzieci z kolegami i nauczycielami. Kończy się rok szkolny w przedszkolu pełen artystycznych i przyrodniczych przedsięwzięć, bogaty w sukcesy, z widocznymi postępami u dzieci i zadowoleniem na ich twarzach. Dzieci na zakończenie otrzymały pamiątkowe dyplomy. Spotkanie zakończyło się wspólnymi rozmowami, które zapewne długo pozostaną w pamięci.
Dzieciom, które dziś po raz ostatni przekroczyły progi przedszkola życzymy samych sukcesów w szkole, a wszystkim dzieciom dużo radości i uśmiechu w wakacje.

więcej zdjęć tutaj

 

 

 


KONKURS WIEDZY Z LITERATURY DZIECIECEJ

20.06.2016r.

 

Już po raz XI w naszym przedszkolu odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs wiedzy z literatury dziecięcej p/n „Książka przyjacielem człowieka”. 

Konkurs przeznaczony był dla dzieci 5-6 letnich.

Celem konkursu było rozbudzanie u dzieci zainteresowania książką, jako źródłem wiedzy i przyjemności, zapoznanie z różnymi bohaterami literackimi, wzbogacanie słownictwa dziecka, rozwijanie wartości moralnych, wrażliwości i empatii, współdziałanie w zespole oraz promowanie pozytywnych wzorców zachowań.

W konkursie wzięło udział 9 dzieci z 3 przedszkoli z naszej gminy.  Dzieci brały udział w 6 konkurencjach, podczas których musiały się wykazać bardzo dobrą znajomością utworów literackich. Dzieci rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe.

Dzieci były bardzo dobrze przygotowane. We wszystkich konkurencjach chętnie brały udział. Na twarzach dzieci gościł uśmiech i radości.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce: Publiczne Przedszkole w Tuczępach

II miejsce: Publiczne Przedszkole w Nizinach

III miejsce: Niepubliczne Przedszkole „Z Uśmiechem” w Kargowie

Wszystkie dzieci oprócz gromkich braw otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Zapraszamy do Albumu fotograficznego

   

 


ŚWIĘTO RODZINY

8.06.2016r

W tym tygodniu świętowaliśmy w naszym przedszkolu Święto Mamy i Taty. Z okazji święta Rodziców dzieci w bajkowej scenerii przygotowały program artystyczny, były wiersze, pląsy, tańce i wzruszające piosenki. Występom towarzyszyło wiele emocji okazywanych przez dzieci oraz rodziców

Na zakończenie dzieci składały życzenia i wręczyły własnoręcznie przygotowany upominek. Po części artystycznej był wspólny taniec do piosenki „To dzięki Wam…”,  a po wręczeniu upominków, były całusy, uściski  i słodki poczęstunek. Efekt? Był niesamowity. Większość z Państwa miała okazję przekonać się o tym na własne oczy i uszy. Dzieci dały z siebie wszystko. Było kolorowo, skocznie, wesoło, a przede wszystkim byliśmy wszyscy razem! Z okazji tego wyjątkowego święta życzymy wszystkim  zdrowia, radości, uśmiechu oraz wielu pięknych chwil spędzonych ze swoimi pociechami!  Dziękujemy za Państwa udział i cudowną atmosferę!

Zapraszamy do Albumu fotograficznego

  

 


DZIEŃ DZIECKA                                                                                                                  

1.06.2016r.

Dzień Dziecka Przedszkolaki spędziły na wesołej zabawie integrując się z uczniami naszej Placówki w trakcie wspólnych gier, konkursów i zabaw tanecznych. 

więcej Zdjęć tutaj

 

 


 

FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO „DINUŚ W GÓRACH ŚWIETOKRZYSKICH

30.05.2016r.

Filip Grosicki został laureatem w wojewódzkim konkursie plastycznym i otrzymał pamiątkowe nagrody. Praca Filipa znalazła się w ścisłej 30 spośród 289 nadesłanych prac. Zwycięscy GRATULUJEMY!!!

Zapraszamy do Albumu fotograficznego 

 

 


 

 BAWIALNIA AQQ W KIELCACH

23.05.2016r

Po raz kolejny wspólnie z przedszkolakami z Tuczęp wybrałyśmy  się na wycieczkę do Bawialni AQQ.
Dzieci miały do dyspozycji całą bawialnię toteż wspólnym zabawom nie było końca, zarówno tym zorganizowanym przez Panie Animatorki, (gdzie  przeniosły nas w świat Minionków, w którym każde z nas mogło próbować odszukać najokrutniejszego Pana. Małe, żółte stworki mogły mu potem służyć. Dzieci przeżyły prawdziwą przygodę) jak i dowolnym. Była też prawdziwa lekcja gotowania ! czyli MAŁY KUCHARZ a’la Kuchcikowo. Pieczenie zdrowych ciasteczek. Gdzie dzieci mieszały, lepiły, układały i piekły, ale przede wszystkim świetnie się bawiły :).a później degustowały. Jedynym przerywnikiem okazał się być poczęstunek.

Trzy godziny w bawialni wykazało jak dużo energii drzemie w naszych przedszkolakach. Atrakcje bawialni miały szczególny urok, ponieważ była cała grupa dzieci z przedszkola. Wybawieni i zadowoleni z wycieczki dzieci wraz z rodzicami wróciły do domów. Atrakcji było tak wiele, że nikt nie narzekał na nudę. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

więcej zdjęć TUTAJ

   


 

W GRODZIE KRÓLA KRAKA

12.05.2016r.

Chociaż nie mamy jeszcze wiele lat, chcemy poznawać świat ze wszystkimi jego tajemnicami. Przedszkolne wycieczki uchylają rąbka tym tajemnicom i każda nasza wyprawa uczy nas, jak zdobywać i poznawać to, czego jeszcze nie odkryliśmy...

 

Tradycją naszego Przedszkola jest udział przedszkolaków w wycieczkach zorganizowanych na przełomie maja i czerwca.

W tym roku szkolnym 12 maja dzieci wybrały się wspólnie z kolegami z przedszkola z Tuczęp na jednodniową wycieczkę integracyjną do Krakowa, której główną atrakcją było ZOO. Najpierw dość długo jechaliśmy autokarem do Krakowa, gdyż miasto to leży w sąsiednim województwie małopolskim. Ale czas podróży wcale nam się nie dłużył bo humory nam dopisywały. A wjeżdżając do miasta Krakowa już każdy z nas się rozglądał i szukał smoka.

ZOO przywitało dzieci, rodziców i opiekunów różnorodnością barw i dźwięków. Zarówno dzieci, jak i dorośli z ogromnym zainteresowaniem podpatrywali życie dzikich i egzotycznych zwierząt.  

Przemierzając alejki ogrodu dzieci oglądały z bliska zwierzęta, ich wygląd oraz tryb życia. Miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień ptaki i zwierzęta.

Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej z całego świata.
Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył wielu nowych wrażeń i radości, w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Kolejnym celem naszej wycieczki było podziwianie miejskiej architektury, zwrócenie uwagi na różnice występujące w krajobrazie miejskim odmiennym od obserwowanego przez dzieci na co dzień krajobrazu wiejskiego. Dzieci miały także okazję aby obserwować miejski ruch uliczny i poznać zasady poruszania się w mieście.

Później spacerkiem po bulwarach wiślanych udały się na Wzgórze Wawelskie. Jednak pierwszym pięknym widokiem była rzeka Wisła. Wszyscy już wiedzieliśmy, że jest to najdłuższa rzeka w Polsce. Kierując się na Wzgórze wawelskie, szliśmy wzdłuż Wisły, zachwycając się jej nurtem i odbijającymi się w niej promieniami słońca.   Po drodze na Wawel zastanawiały się z czego zbudowany jest mur otaczający zamek, podziwiały „królową” polskich rzek – Wisłę oraz dryfujące statki. Celem wycieczki była Smocza Jama! Niestety nie udało nam się kupić biletów.

Na szczycie wzgórza przedszkolaki, zrobiły sobie wspólne zdjęcie ze Smokiem Wawelskim, z przerażeniem spoglądały na buchającego ogniem smoka. Na szczęście była to tylko wielka rzeźba smoka – nawiązująca do pięknej legendy Kraka i smoka wawelskiego. Żywego Smoka nie znalazły, choć wszędzie go wypatrywały. Ale za to po drodze spotkały rycerza. Z Wawelu ruszyliśmy ul. Kanoniczną, a następnie przemierzając ul. Grodzką dotarliśmy do Rynku Głównego, pośrodku którego stoją Sukiennice, czyli dawne kramy handlowe.   Okrążyliśmy Sukiennice by dotrzeć do McDonalds’u na ul. Szewską, gdzie wszyscy spożyliśmy smaczny posiłek, mogliśmy chwilę odpocząć i naładować „baterie” do dalszej wędrówki. A później był pełen relaks na placu rynku, był czas na kupienie pamiątek. Ponieważ smok był "rewelacyjny” w opinii dzieci, niektóre z nich postanowiły zakupić jego  miniaturkę na pamiątkę i przywieść do domu.  Karmienie gołębi dzieciom sprawiło prawdziwą frajdę, zręcznie sypały przywiezione ze sobą ziarna i okruszki chleba,  które widać było, że są bardzo zaprzyjaźnione z ludźmi i wcale się ich nie boją. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy fontannie, by popatrzeć na tańczących breg densa turystów, gdzie za pokaz taneczny nagrodzeni byli brawami. Wysłuchały Hejnału z Wieży Mariackiej,a że jest on o urzekającej, urwanej melodii – dla upamiętnienia  nagłej śmierci strażnika, ranionego strzałą tatarską podczas grania na alarm. Pomachały rączkami trębaczowi, zrobiłyśmy pamiątkowe zdjęcia w tle z dorożkami. Na ul. Floriańskiej zatrzymaliśmy się na lody. Słychać było muzykę ulicznych grajków, a dzieci pytały- czy to wesele? Na chwilę zatrzymaliśmy się popatrzeć na sprzedających obrazy przy Bramie Floriańskiej, mijając muzyków w strojach krakowskich Bramą Floriańską poprzez Planty udaliśmy się w stronę Barbakanu, gdzie jeszcze raz mogły spojrzeć na mury Grodu Królewskiego otoczonego kiedyś fosą. Na placu Matejki wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Atrakcją  dla dzieci były jak to same nazwały powozy i karety, którymi podróżowali turyści. Ulice wyłożone kamieniami tzw. kocie łby. Zauważyli  też zagranicznych turystów, gdyż padło pytanie: w ilu językach tutaj mówią ludzie?

I tak nasze piesze zwiedzanie Krakowa dobiegło końca. Pełni niesamowitych wrażeń i zachwyceni urokiem miasta, zmęczeni, ale jakże szczęśliwi wróciliśmy wieczorem do domu. Dopisała piękna pogoda i dobry humor. W naszych przedszkolach, wędrówki i wyjazdy z dziećmi są na stałe wpisane w całoroczny kalendarz wydarzeń. Planujemy wycieczki krótkie - takie w pobliże przedszkola, a także dłuższe - autokarowe. Do każdej z wycieczek przygotowujemy się starannie, tak, aby przyniosły jak najwięcej zadowolenia naszym wychowankom i spełniały wszystkie warunki bezpieczeństwa.

Celem wycieczki było:
1. Wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata.
2. Zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO.
3. Obserwacja przystosowania się zwierząt do życia w różnych środowiskach.

Wszystkie nasze założenia zostały zrealizowane, a cele osiągnięte i w drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dopisywały humory.

Zapraszamy do Albumu zdjęć

    

  

 


 

WYCIECZKA NA ŁĄKĘ

6.05.2016r.

Tym razem wybraliśmy się na spacer i pobliską łąkę, aby obserwować przyrodę. Ścieżka edukacyjna „Mali ekolodzy” miała na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów w terenie, rozbudzanie zainteresowań przyrodą i otoczeniem jak również zabawę na łonie natury. Dzieci miały do dyspozycji lupy, przez które wypatrywały biedronki, pająki i obserwowały kwiaty w powiększeniu. Przedszkolaki w ten sposób relaksowały się i doceniały piękno przyrody.

 


 

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH

W naszej Placówce  odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączona z obchodami Święta Pracy oraz Święta Flagi. 

Zdjęcia

  


 

„DINUŚ W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH” KONKURS PLASTYCZNY 

W RAMACH REALIZACJI PRZEDSZKOLNEGO PROGRAMU EDUKACJI 

ANTYNIKOTYNOWEJ „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”                                                                

28. 04. 2016r.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach ogłosiła konkurs plastyczny, którego hasłem jest bohater programu antynikotynowego dinozaur Dinuś, w Górach Świętokrzyskich. W konkursie udział wzięło 6-ro przedszkolaków: Mateusz Lech, Alicja Tyminska, Basia Mroczka, Filip Grosicki, Paweł Janowski, Szymon Pałka. Życzymy sukcesu w województwie. Oto przygotowane prace konkursowe.  

Prace konkursowe - więcej zdjęć


 

SPOTKANIE Z PANIĄ DZIELNICOWĄ

27.04.2016r.

Dzielnicowa spotkała się z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola. Policjantka rozmawiała z maluchami o bezpiecznych zachowaniach na drogach, w przedszkolu, w domu oraz podczas zabaw.

Sierż. Monika Socha – policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Stopnicy wytłumaczyła dzieciom kim jest dzielnicowy i opowiedziała o codziennej pracy policjantów. Przedszkolaki bardzo cieszyły się mogąc obejrzeć wyposażenie służbowe dzielnicowego. Policjantka tłumaczyła, jak należy zachowywać się wobec kolegów i dorosłych. Radziła, też jak zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi. Uczyła, jak bezpiecznie korzystać z dróg i dlaczego należy nosić elementy odblaskowe. Podkreślała, że każdy policjant to przyjaciel dziecka, który zawsze udzieli pomocy, kiedy będzie to potrzebne. Przypomniała numery alarmowe.  

Zdjęcia tutaj

 


 

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

27.04.20016r.

W ramach realizacji tematyki prozdrowotnej odbyło się spotkanie z pielęgniarką. Dotyczyło ono higienicznego trybu życia, prawidłowego odżywiania się i zapobiegania chorobom. Pani pielęgniarka uświadomiła dzieciom konieczność przyjmowania leków w czasie choroby, zaleconych przez lekarza i podawanych wyłącznie przez rodziców oraz poruszyła tematy związane z utrzymaniem codziennej higieny osobistej oraz jak ważne dla naszego zdrowia jest mycie rąk przed każdym posiłkiem.

Zdjęcia tutaj 


 

KONKURS RECYTATORSKI W GMINNYM PRZEDSZKOLU W OLEŚNICY – OBCHODY NADANIA IMIENIA ŚW. JANA PAWŁA II

26.04.2016r.

Filip reprezentuje nasze przedszkole w konkursie w Oleśnicy.

 


 

PROMYCZKI DOBRA Z KONCERTEM W NASZEJ PLACÓWCE

26.04.2016r.

Koncert wzbudził u zebranych ogromny entuzjazm, gdyż dziecięcy zespół ,,Promyczki Dobra” z Nowego Sącza pod kierunkiem ks. Andrzeja Mulki oczarował publiczność swoim występem.  Jego członkowie pokazali publiczności, że  w różnym wieku, w różnych sytuacjach i na różne sposoby możemy się modlić.
Poprzez piosenki takie jak: ,,Aureola”,  ,, Hej! Baco”,  ,,Ufamy Tobie”, ,,Kogo Pan Bóg kocha”, ,,Dookoła słońca”… wykonane wspólnie z ,,Promyczkami ”oddaliśmy chwałę Bogu Ojcu, Jego Synowi, Matce Najświętszej i  Świętemu Janowi Pawłowi II. Mamy nadzieję, że dzięki tym wydarzeniom przekazaliśmy naszym najmłodszym wychowankom choćby cząstkę  ze świętej  osobowości tego Wielkiego Papieża , którego  nie dane im było poznać osobiście. Jednak wierzymy, że: ,,Ideały są jak gwiazdy – jeśli nie można ich dosięgnąć, to należy się nimi kierować”.

Pod koniec koncertu z rąk ks. Andrzeja Mulki i p. katechetki Henryki Wieczorek uczestnicy eliminacji do konkursu recytatorskiego „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II PAPIEŻ, KTÓRY ŻYJE W NASZYCH MAŁYCH SERCACH otrzymali nagrody rzeczowe- książkę. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a Filipowi życzymy sukcesu w Oleśnicy.

Zapraszamy do Albumu

 

 


 

KONKURS RECYTATORSKI „OTWÓRZMY DRZWI DO FANTAZJI” ELIMINACJE

22.04.2016r.

Dziś w naszej szkole odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego, któremu w tym razem przyświeca hasło „Otwórzmy drzwi do fantazji”. W konkursie wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie z klas I – III i IV-VI. Dzieci pięknie recytowały wiersze i wspaniale zaprezentowały się przed szkolną publicznością. Poziom, jaki prezentowali uczestnicy konkursu był naprawdę bardzo wysoki, a oceniający brali pod uwagę nie tylko pamięciowe opanowanie wiersza, ale również dobór repertuaru, jego interpretację, kulturę mowy, stopień trudności, ogólny wyraz artystyczny i oryginalność przekazu.  Po burzliwych obradach udało się jednak dojść do konsensusu i ogłosić werdykt. Grupę przedszkolną reprezentowali: Wiktoria Kowalik, Basia Mroczka i Filip Grosiki. Gratulujemy przedszkolakom wspaniałego występu, a rodzicom i wychowawcom dziękujemy za pomoc w ich przygotowaniu. Laureatem  wśród przedszkolaków został po raz kolejny Filip Grosiki i będzie nas reprezentował w Tuczępach. Uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek.

Zdjęcia tutaj

   


 

KONKURS NASZE EKOLOGICZNE PRZEDSZKOLE

21.04.2016r.

Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Nasze ekologiczne przedszkole”, którego organizatorem są Programy Edukacyjne z siedzibą w Warszawie, partnerem medialnym jest Polsat JIMJAM Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Celem konkursu jest nagrodzenie wykonanej Pracy przedstawiającej wymyślonego przyjaciela – Gryzmoła, wykorzystując surowce wtórne, jak również rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Zdjęcie pracy zostało zamieszczone  w galerii prac na stronie internetowej organizatora. W terminie od 22 kwietnia do 9 maja wszystkich internautów  prosimy o oddawanie głosu na naszą pracę.(www.programyedukacyjne.pl.- zakładka galeria prac głosuj Publiczne przedszkole w Nizinach). Na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Nagrodzone zostaną prace z największą liczbą zdobytych głosów.

W wykonaniu pracy pomogły nam mamy p. Aldona i p. Roksana, którym bardzo dziękujemy. A oto nasza praca, która otrzymała imię Wędruszka.

Zobacz


                    

SUPER PRZEDSZKOLAKI - NAJSYMPATYCZNIEJSZA GRUPA W POWIECIE

20.04.2016r.

Dziś nasze przedszkole odwiedził reporter Echa Buskiego, gdzie zrobił nam wspólne zdjęcie oraz nagrał krótki film (prezentacja piosenki). Wizyta ta była związana z ogłoszonym plebiscytem Tygodnika Echa Dnia na najsympatyczniejszą grupę przedszkolną powiatu buskiego. Zdjęcie ukaże się w piątkowym wydaniu Echa Dnia, a filmik będzie zamieszczony na stronie internetowej tygodnika. Zapraszamy wszystkich do głosowania.

 


 

BASEN TO JEST SUPER SPRAWA, PEŁEN RELAKS I ZABAWA!!!

18.04.2016r.

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym dzieci wybrały się na pływalnię "Delfin" do Połańca. Pod czujnym okiem rodziców, ratowników i opiekunów bezpiecznie i przyjemnie spędzały czas w wodzie. Po kąpieli i dokładnym osuszeniu wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do przedszkola pełni wrażeń, w wesołym nastroju.

zdjęcia w Albumie fotograficznym

 


 

WARSZTATY EKOLOGICZNE W ZGOK W RZĘDOWIE

12.04.2016r.

Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach ekologicznych połączonych ze zwiedzaniem terenu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Warsztaty w ciekawy i interesujący sposób poprowadziła p. Małgorzata Maruszewska-Osińska, ucząc jak prawidłowo segregować śmieci oraz zapoznając dzieci ze znaczeniem segregacji i recyklingu. Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie ze "Sprzątaniem łąki". Dzieci nie tylko umiejętnie segregowały odpady i brały udział w zabawach ruchowych przy piosence, utrwalając kolory pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, ale również miały możliwość przekonania się, że nawet gazetą można bawić się w sposób bardzo ciekawy i twórczy, a podczas zwiedzania ZGOK mogły przekonać się jak pożyteczne jest segregowanie śmieci. Dzieci miały możliwość zobaczenia na czym polega praca na składowisku.

Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty Ukończenia Warsztatów Ekologicznych w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej oraz kredki i odblaski z logo RCEE. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę pt.  i obiecały segregować odpady w swoich domach.

Więcej zdjęć w  Albumie fotograficznym

  


 

„ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II PAPIEŻ, KTÓRY ŻYJE W NASZYCH MAŁYCH SERCACH" KONKURS RECYTATORSKI – ELIMINACJE WEWNĄTRZPRZEDSZKOLNE

07.04.2016r.

W naszym przedszkolu odbył się pierwszy etap konkursu recytatorskiego pod hasłem ,, Św. Jan Paweł II – Papież, który żyje w naszych małych sercach”. Stanowił on niejako preludium do mającego odbyć się 26 kwietnia międzyprzedszkolnego konkursu organizowanego przez Gminne Przedszkole w Oleśnicy, któremu będzie przyświecało to samo motto. Spośród dzieci z naszego przedszkola, tylko jedno ma nas reprezentować w tym prestiżowym wydarzeniu. Do walki o laur pierwszeństwa przystąpiło  troje reprezentantów: Alicja Tymińska, Wiktoria Kowalik i Filip Grosicki prezentując  wiersz  ściśle związany tematycznie z Janem Pawłem II. Laureatem konkursu został Filip Grosiki i to on będzie reprezentować nasze przedszkole w kwietniowych zmaganiach w Oleśnicy. 

 


 

WIEZIEMY TU KOGUCIKA DAJCIE JAJEK DO KOSZYKA – ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚWIAT WIELKANOCNYCH

Każdego roku dzieci uczestniczą w zajęciach o tematyce wielkanocnej, poznają zwyczaje związane z tymi świętami zarówno te dobrze znane dzieciom np. malowanie pisanek, święconki,  śmigus -dyngus oraz mniej znane tradycje, jak zwyczaj obwożenia kogucikiem i zbierania jajek przez dzieci. Tego rodzaju zajęcia są okazją do kultywowania naszych tradycji, a prace plastyczno-techniczne, których tematem przewodnim jest Wielkanoc z radością są wykonywane przez małych artystów.

 

 


 

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ PLACÓWCE

8.03.2016r.

Przedszkolaki wzięły udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Kobiet przygotowanej przez starszych kolegów.  

Zdjęcia tutaj


 

BAJKOWY DZIEŃ TEATRU NA WESOŁO W PACANOWIE

23.03.2016

Przedszkolaki oraz uczniowie klasy I wybrali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Po przyjeździe zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Nasza grupa udała się do Małego Teatru na spektakl pt. "Mała Syrenka". Dzieci mogły obejrzeć przedstawienie z użyciem lalek teatralnych - Marionetek W tym samym czasie uczniowie klasy I wyruszyli na warsztaty cyrkowe. Po spektaklu nastąpiła zmiana przedszkolaki uczyły się trudnej sztuki chodzenia na szczudłach, żonglowania piłeczkami itp. Nie było też łatwo kręcić talerzykiem przy pomocy długiego kija, czy jeździć na mini-rowerku. Większość dzieci dała sobie pomalować twarz przez animatorki z Pacanowa. Atrakcją była też rozmowa dzieci z Koziołkiem Matołkiem oraz sesja zdjęciową z bohaterem rodem z Pacanowa.  Kiedy my korzystaliśmy z przygotowanych atrakcji  warsztatów cyrkowych, pierwszoklasiści w Małym Teatrze podziwiali "Dziadka do orzechów". Po posiłku wszystkie dzieci udały się do ogromnej sali, gdzie wspaniali aktorzy z Teatru Lalek "Rabcio" z Rabki-Zdroju zagrali sztukę "Pinokio". Dzieci z zapartym tchem śledziły kolejne przygody drewnianego chłopca. Po spektaklu zwiedzaliśmy plac i otoczenie ECB, oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Był to nasz kolejny kontakt z teatrem, który wspiera wszechstronny rozwój dziecka: społeczny, emocjonalny, poznawczy i kulturowy. Mamy nadzieję, że nasze dzieci dobrze się bawiły w Pacanowie, zrelaksowały się i odpoczęły. 

więcej Zdjęć tutaj

 


 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21.03.2016r.

Przedszkolaki przeszły po okolicy przedszkola niosąc kukiełkę – Marzannę, która została spalona na boisku szkolnym. Kukiełka była wykonana głównie z papieru. Dzieci marszem i piosenką wyraziły swoją radość z powodu odejścia zimy i nastania wiosny. Cieszyły się dostrzegając jej symptomy w przyrodzie. Pierwsze kwiatki, pąki na drzewach, młode kępki traw, radosny śpiew ptaków… wszystko to wywoływało uśmiech i wieki entuzjazm. A miejsce Marzanny  w kąciku przyrody zajęła jakże kolorowa Pani Wiosna.

Zdjecia tutaj


 

ZAKŁADAMY WIOSENNĄ HODOWLĘ

11.03. 2016r.

Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny postanowiliśmy założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory (talerzyki, watę, doniczki, konewkę itp.), ziemię, nasionka i cebulki. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu, obejrzały i omówiły wygląd nasion i cebul, omówione zostały etapy wzrostu roślin i co należy zrobić by rosły. Następnie przedszkolaki przystąpiły do wysiewu wcześniej przygotowanych nasion rzeżuchy na talerzykach wypełnionych watą oraz sadzeniu cebuli do doniczki. Dzieci będą mogły obserwować wzrost nasionek rzeżuchy w różnych warunkach.

Zdjęcia tutaj


 

WYCIECZKA DO TEATRU

8.03.2016r.

Dzieci pojechały na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, który występował w SOK w Staszowie. Tam oglądały sztukę pt. Alladyn. Przedszkolaki miały możliwość oglądania grę aktorów, którzy wcielili się w bohaterów baśni takich jak: Alladyn, Dżasmina, Dżinn, Dżafar i Sułtan.

Całość dopełniała muzyka i gra świateł. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali spektakl przeżywając losy bohaterów. Dzieci zadowolone dzieliły się swoimi wrażeniami po powrocie do przedszkola.

Więcej zdjęc w Albumie fotograficznym


 

EKO – MARZANNA PO RAZ DRUGI …

03.03.2016r.

Przedszkolaki przy pomocy mam p. Agnieszki Lech i p. Agnieszki Brzezina przygotowały Marzannę na II edycję konkursu ekologicznego organizowanego przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowe dla grup przedszkolnych. Przedszkolaki dumnie patrzyły na efekt wspólnej pracy. Marzanna była wykonana z surowców wtórnych, dzieci mogły się przekonać, że odpady można ponownie wykorzystywać  do zrobienia nowych, ciekawych rzeczy. Eko - Marzanna została dostarczona do ZGOK w Rzędowe. Może tym razem zwyciężymy….?

Zdjęcia: https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/171

 

 


 

REALIZACJA PROGRAMU ANTYNIKOTYNOWEGO 

,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

Po raz kolejny nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu edukacyjnego ,,Czyste powietrze wokół nas", który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie. Koleją formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z zajęć: co i dlaczego dymi, jak się czuję, kiedy dymi papieros, co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy, jak unikać dymu papierosowego, - nie pal przy mnie.

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. W ramach realizacji programu odbyła się również wycieczka w poszukiwaniu różnych źródeł dymu. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie", rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia i nauczyły się jego piosenki.

Zdjecia tutaj


 

ODWIEDZINY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

18.02.2016r. 

„KSIĄŻKA - przybliża wielki świat, prezentuje wiedzę, uczy, bawi i pomaga marzyć.
Starajmy się by była obecna w życiu naszych dzieci każdego dnia”.

                                                                                   L. Kulas

Przedszkolaki złożyły wizytę w szkolnej bibliotece, by podpatrzeć, jak ta funkcjonuje, miały okazję zapoznać się z księgozbiorem oraz wykazać się znajomością literatury dziecięcej. Pani Bibliotekarka w ciekawy i dostępny sposób przybliżyła na czym polega praca w bibliotece oraz opowiedziała o zasadach zachowania się i korzystania z zasobów biblioteki. Zachęciła również do odwiedzenia biblioteki razem z rodzicami.

Dzieci bardzo lubią kontakt z książką, chętnie słuchają bajek i opowieści czytanych przez nauczycieli, oglądają kolorowe ilustracje, wypowiadają się na ich temat, podejmują zabawy „w teatr”, trzeba tylko ten kontakt dzieciom umożliwić, „zaszczepić” zainteresowanie książką od najmłodszych lat.

W ten sposób kształtujemy u przedszkolaków postawę aktywnego czytelnika, który będzie odczuwał potrzebę stałego kontaktu z książką, będzie ją szanował i pamiętał, że ma ona służyć również innym. Nikt, bowiem nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować.

Zdjęcia: https://zponiziny.edupage.org/album/?#gallery/172

 

 


 

DZIŚ W PRZEDSZKOLU WIELKI BAL        

17. 01.2016r.

W karnawale, w karnawale

zawsze idziemy na bale.

Każde dziecko duże małe,

lubi bale w karnawale.

Można zmienić się w królewnę,

w królewicza można też,

są cyganki, wróżki, żabki,

jest i Batman, jest i jeż.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez najmłodszych, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

W niedzielę nasze przedszkole zamieniło się w magiczne miejsce – w „Królestwo bajek”. Rano, jak co dzień przyszły nasze przedszkolaki oraz dzieci nie uczęszczające do przedszkola wraz ze swoimi Rodzicami, ale nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zmieniły się w: czarownice, wróżki, królewny, policjantów, smoki, Supermenów oraz przeróżne zwierzaki i inne postaci z bajek, baśni oraz naszych marzeń. W pięknie udekorowanej sali przebierańców witali dwaj wodzirejowie pan Mateusz i pan … Mateusz, zapraszając do zabawy. Były tańce, konkursy (nie tylko dla dzieci). Wszyscy świetnie się bawili. Sądząc po wesołych minach dzieci i dorosłych, zabawa była bardzo udana, a atmosfera karnawałowego balu dostarczyła przedszkolakom wielu wrażeń. Na pamiątkę wykonano zdjęcia z zabaw przy muzyce.

Zdjęcia: https://zponiziny.edupage.org/album/?#gallery/162

 

  


 

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA TUŻ, TUŻ…

17.01.2016r

"Czas, jak koło szybko krąży,

Rok za rokiem szybko mija,

Z życzeniami wnuczek(a) dąży,

Niech Wam tylko szczęście sprzyja."

 

W tym roku uroczystość z okazji święta babć i dziadków naszych wychowanków odbyła się przed feriami. W pięknie udekorowanej sali dzieci zaprezentowały program słowno-muzyczny. Wszystkie dzieci pochwaliły się pięknie recytowanymi wierszami oraz tańcami. Wnuki śpiewały piosenki o babci i dziadku oraz tradycyjne Sto lat a upominkiem były kolorowe laurki. Na zakończenie zaproszono wszystkich gości na ciasto i herbatkę.

Zdjęcia: https://zponiziny.edupage.org/album/?#gallery/162

  


 

„BEZPIECZNA ZIMA” – SPOTKANIE Z POLICJANTEM

14.01.2016r.

Od pierwszego spotkania z policjantami upłynęły już 4 miesiące. W tym czasie przedszkolaki utrwaliły sobie zdobyte wiadomości o tematyce ruchu drogowego. Zimą szczególnie mroźną i śnieżną też bywa niebezpiecznie. Celem tego spotkania było, więc uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw grożących podczas zabaw zimowych, szczególnie w pobliżu tras komunikacyjnych, skutków niewłaściwie zorganizowanej zabawy na śniegu oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo ślizgania się po zamarzniętych stawach i rzekach.

Zdjęcia: https://zponiziny.edupage.org/album/?#gallery/170


 

WIZYTA MAGIKA

16.12.2015r.

„Dzwoneczku mały,
spraw by czary się udały...”

Każdy z nas lubi oglądać pokazy magików, ich czary i sztuczki. Również nasze dzieci z miały możliwość wzięcia udziału w pokazie iluzjonisty, który ze swoją magią przyjechał do naszej Placówki. Przedszkolaki były zachwycone, zwłaszcza, że mogły razem z magikiem spróbować kilku sztuczek i na chwilę same mogły zamienić się w małych czarodziejów.

 


 

Przedstawienie jasełkowe w Domu Strażaka w Nizinach 

19.12.2015

Dnia 19 grudnia dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały przedstawienie jasełkowe. Występ dzieci miał miejsce podczas Wigilii dla osób starszych i samotnych zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Niziny Górą” w Domu Strażaka w Nizinach. Jasełka  w wykonaniu dzieci wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój: salę zdobiła piękna dekoracja, dzieci występowały we wspaniałych strojach. Publiczność mogła przeżyć historię Marii i Józefa oraz nowonarodzonego Jezusa. Sala wypełniona była aniołkami, do szopki przybyli też pastuszkowie, trzej królowie oraz dzieci, które przyniosły Dzieciątku dary. Całość przedstawienia przeplatana były kolędami i pastorałkami w wykonaniu których pomogły małym aktorom uczennice klasy IIa oraz mamy. Na koniec dzieci kolędowały wspólnie z zebranymi i złożyły życzenia Bożonarodzeniowe. Wszystkie występujące dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek oraz otrzymały paczki świąteczne przygotowane przez Stowarzyszenie.

Zdjęcia w Albumie...

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/161

 

  


 

Spotkanie z górnikiem i Mikołajem

04.12.2015

W związku ze świętem górnika - Barbórką dzieci miały możliwość uczestniczyć w spotkaniu z najprawdziwszym górnikiem :) Pan Mirosław Zieliński opowiedział o trudnej i odpowiedzialnej pracy w kopalni, stroju górnika i kolorach czapki oraz o powstawaniu i wydobyciu węgla. W tym spotkaniu uczestniczył również wyczekiwany przez dzieci Mikołaj. Uczniowie klas I - III wierszami i piosenkami przywitali niezykłych gości. 

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/146

      


 

WIZYTA MIKOŁAJA

04.12.2015

Na tego gościa, czekaliśmy wszyscy już bardzo długo. Od porannych godzin dzieci nasłuchiwały dzwonków sań Mikołaja, ale niestety, żadnych dźwięków nie było słychać. Po obiedzie zjawił się natomiast nasz ulubiony Gość. Okazało się, że przyjechał do nas samochodem. Dzieci z radością, a niektórzy z lekkim strachem powitały sędziwego staruszka. Następnie zaśpiewały specjalnie na tę okazję przygotowaną piosenkę. Mikołaj był zachwycony podziękował za piękne przyjęcie i obdarował wszystkie dzieci podarkami. Na pożegnanie zaprosił nas do wspólnego zdjęcia i odjechał do innych czekających na niego dzieci.

Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

 

Zapraszamy do Albumu Fotograficznego:

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/144


 


 

RODZINNE UBIERANIE CHOINKI

02.12.2015

Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest ubieranie choinki. 2 grudnia dzieci zaprosiły do przedszkola swoich rodziców. Celem wizyty było wspólne tworzenie ozdób i dekorowanie świątecznego drzewka. Długo oczekiwany gość musiał wyglądać prześlicznie, więc wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Pomysłów było coraz więcej, z kolorowego papieru, bibuły, materiału przyrodniczego, waty, wstążeczek, sznurków powstawały łańcuchy, bombki-niespodzianki, choineczki-zawieszki i różnorodne ozdoby ekologiczne.

Coraz bardziej kolorowa strojnisia wywołała radość i dumę na twarzach nie tylko przedszkolaków. W ten sposób powstała najwspanialsza choinka, bo ubrana wspólnymi siłami dzieci i ich rodziców, stała się symbolem rodzinnej miłości. Rodzice  przekonali się, jak można aktywnie bawić się z dzieckiem, i jak bardzo dziecko takich chwil potrzebuje.

Wystrojone drzewko mieniące się kolorami ozdób i świateł wyzwoliło nastrój tajemniczości i oczekiwania na nadchodzące Święta.

Zapraszamy do Albumu:

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/148

  


 

CZERWONY KAPTUREK – WYJAZD DO STASZOWSKIEGO OŚRODKA KULTURY

30.11.2015

Przedszkolaki oraz uczniowie klasy I wyjechali do Staszowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teatralne. Aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza przedstawili historię, którą zna każdy z nas - ,,Bajkę o Czerwonym Kapturku”. Poza znanymi postaciami w przedstawieniu pojawiły się dwie wesołe wiewiórki oraz pan Muchomor - gospodarz lasu. Postaci te pomogły naszym widzom nie tylko zrozumieć pewne słowa czy rozwiązać trudne sprawy, ale także wnieść do tej historii dużo dobrego humoru. Spektakl był pełen komicznych sytuacji i bardzo rozśmieszył dzieci. Świetna gra aktorów, piękna scenografia, wspaniała muzyka i stroje pozostawiły u widzów niezapomniane wrażenia. Na uwagę zasługuje warstwa edukacyjna tego utworu, a mianowicie przestroga, by nie zbaczać z wyznaczonej drogi, nie rozmawiać z nieznajomymi, a już na pewno nie wpuszczać ich do domu.


 

ANDRZEJKI – DZIEŃ WRÓŻB

26.11.2015

Kultywując tradycje, w zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się przedszkolaki 26 listopada. Dzień ten był dla  dzieci wyjątkowy. Pomogły im w tym specjalne klucze do czarodziejskich wrót oraz stosowne rekwizyty, świece, dekoracja sali. Wszystko to wywołało nastrój sprzyjający przepowiedniom, rozbudziły fantazję i były okazją do śmiechu i żartów. Magiczna kraina wróżb była też miejscem wesołej zabawy przy lubianej przez dzieci muzyce. Podekscytowane dzieci z radością poznawały andrzejkowe tradycje. Różnymi sposobami odkrywały tajemnice losu. Za pomocą wędrujących bucików, serduszek z imionami i innych tajemniczych przedmiotów dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia np. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zaproszono na słodki poczęstunek- smakowite Muffinki przygotowane przez p. Martę mamę Mai specjalnie na tą okazję.

Zapraszamy do Albumu:

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/157

 


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25.11.2015 

25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych świąt – Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nasze przedszkole, po raz kolejny, postanowiło włączyć się do obchodów tego święta. W związku z tym, wszystkie dzieci przyszły do przedszkola z ulubionym misiem.

Były wśród nich misie maleńkie i duże, nowe i stare, a także Miś p. Roksany wielki, którego było trudno objąć.

Podczas parady pluszaków, dzieci opowiadały o swoich gościach, bawiły się z nimi, śpiewały piosenki, tańczyły, opiekowały się misiami oraz odpoczywały ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Przedszkolaki poznały historię pluszowej zabawki. Piosenka „Pokochaj pluszowego misia” stała się tanecznym przebojem dnia.

Dużo radości wywołała degustacja przysmaku Kubusia Puchatka. Dzieci chętnie wylizywały miód z talerzyków. Wielką niespodzianką były ciasteczka w kształcie misia przygotowane przez panie w kuchni, które stały się hitem dnia. Przedszkolaki chętnie wysłuchały też bajki z cyklu „Przygody Kubusia Puchatka”.

Był to dzień pełen bogatych wrażeń, podczas którego dzieci uświadomiły sobie, za co kochają pluszowego misia:

„…nie śmiejesz się, gdy płaczę,

gdy marzę ze mną śnisz,

nie krzyczysz, nie dokuczasz,

bo jesteś dobry miś…”

To przykład zabawki, która uczy, bawi i wychowuje. To nie tylko milutka przytulanka, ale przede wszystkim to bliski, czuły i cierpliwy przyjaciel, któremu można powierzyć najskrytsze tajemnice.

Na zakończenie tego wspaniałego dnia dzieci wykonały prace plastyczne, których tematem był  „Pluszowy miś”. Było zabawnie, smacznie i wesoło.

Zapraszamy do Albumu:

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/158

 


 

WIZYTA PANI PIELĘGNIARKI 

17.11.2015

Nasze przedszkole odwiedziła pielęgniarka pani Wiesia. Zdobyliśmy podstawowe wiadomości oraz utrwaliliśmy te już poznane na temat dbania o higienę osobistą oraz przybliżyła dzieciom konieczność mycia zębów , co należy spożywać, aby być zdrowym i mieć ładne, proste zęby. Dzieci  wiedzą, że należy zjadać dużo warzyw i owoców, które przed spożyciem trzeba umyć., że aby być zdrowym muszą myć ręce nie tylko przed posiłkami, ale również po zabawie i wyjściu z toalety.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/153


 

NIEZWYKLA LEKCJA PATRJOTYZMU

11.11.2015

11 listopada w Święto Niepodległości, dzieci wraz ze swoimi rodzicami wzięły udział w patriotycznym widowisku, przygotowanym przez uczniów klas IV-VI, przypominającym wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości. W tym właśnie dniu, w dzień 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowano również jubileusz 100-lecia istnienia szkolnictwa na terenie wsi Niziny. Uroczysty jubileusz został połączony z gminnymi obchodami Święta Niepodległości.

Choć dla przedszkolaków to pojęcia abstrakcyjne, ich ciekawe przedstawienie wzbudziło zainteresowanie dzieci. Przyczyniło się do rozbudzenia uczuć patriotycznych: jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce, mówimy po polsku. Stało się wstępem do poznawania symboli narodowych i legend o powstaniu państwa polskiego, do gromadzenia wiedzy na temat bliższego i dalszego środowiska.


 

PEŁNI PODZIWU DLA PIERWSZAKÓW

27.10.2015

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w październiku  odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawcy p. Marty Redka przygotowali na dzień ślubowania część artystyczną podczas, której zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością.  W kolejnej części uroczystości uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie miał miejsce uroczysty akt pasowania uczniów klasy I na uczniów naszej szkoły.

Akademia przebiegła w podniosłej i niezwykle sympatycznej atmosferze, a nasze przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem śledziły przebieg uroczystości.

 


 

WYCIECZKA DO LASU

28.10.2015

Las jest bogatym "źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. I właśnie temu miała służyć zorganizowana wycieczka do najbliższego lasu. Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć.

Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt oraz zbieranie grzybów. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze( liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady) Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych „dźwięków”. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/154

 


 

PRÓBNA EWAKUACJA W PRZEDSZKOLU

20.10.2015

Już od pierwszych dni pobytu w przedszkolu dzieci poznawały zasady bezpiecznego poruszania się drogą ewakuacyjną „odczytując” znaki ewakuacyjne. 20 października przyszedł czas na „egzamin praktyczny” - czyli ewakuację próbną pod kierownictwem  pani Dyrektor i przy pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej. Po usłyszeniu ostrzeżenia o zagrożeniu, dzieci wraz z nauczycielami i całym personelem sprawnie opuściły budynek udając się na miejsce zbiórki ewakuacyjnej. Pan Dyrektor oznajmiła, że ewakuacja próbna została przeprowadzona sprawnie i „egzamin” jest zaliczony. Dzięki zaangażowaniu całego personelu przedszkola próbna ewakuacja przedszkolu przebiegła szybko i sprawnie. Dzieci z dużym zaciekawieniem śledziły prowadzone działania przez strażaków.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/160


 

AKADEMIA Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

13.10.2015

Spadły z drzewa dwa kasztany toczą się po trawie.

Zrobię sobie z nich konika i w kąciku postawię

 Proszę Pani, proszę Pani jak to zrobić mam?

 Nasza Pani, nasza Pani wszystko powie nam.

W rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (14.10.1773) w naszej Placówce obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czyli innymi słowy DZIEŃ NAUCZYCIELA. Przedszkolaki wspólnie z nauczycielkami uczestniczyły w akademii przygotowanej przez starszych kolegów w ramach zajęć koła teatralnego. W iście uroczystym nastroju wysłuchano życzeń adresowanych do nauczycieli i innych pracowników szkoły, a o odrobinę rozrywki zadbali AKTORZY, którzy pod kierunkiem p. K. Pałka i p. G. Kozioł przygotowali i zaprezentowali program artystyczny nagrodzony gromkimi brawami i salwami śmiechu.

W scenkach ukazujących szkołę „z przymrużeniem oka” nauczyciele i pracownicy mogli zobaczyć siebie i sytuacje, w jakich często się znajdują. Występ, ubarwiony nowymi, oryginalnymi aranżacjami znanych przebojów muzycznych, był miłą zachętą do wspólnej zabawy… a że nauczyciele mają poczucie humoru, lubią się śmiać i bawić – ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci.


 

PRZEDSZKOLNA OLIMPIADA SPORTOWA

06.10.2015r

W Przedszkolnej Olimpiadzie udział wzięły wszystkie obecne dzieci. Celem Olimpiady było aktywizowanie dzieci, przekonanie ich do sportu, „zaszczepienie” w nich sportowego ducha rywalizacji w myśl zasady fair play. Dzieci rywalizowały w przeróżnych konkurencjach sportowych. Na sali panował prawdziwy duch rywalizacji i wszyscy dobrze się bawili. Każda drużyna biorąca udział w rywalizacji była zwycięzcą, wszyscy zawodnicy byli nagradzani gromkimi brawami. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi sportowcy.


 

TEATRZYK WARZYWNY

29.09 2015

Zabawa w teatrzyk warzywny, była nowym doświadczeniem dla dzieci. Przedszkolaki bardzo ciekawie manipulowały sylwetami warzyw wymyślając własne dialogi inspirowane wybranymi utworami z literatury dziecięcej i pięknie prezentowały je kolegom.
Odgrywając role w zabawach parateatralnych, posługują się mową, mimiką, gestem i ruchem, a przede wszystkim uczą  posługiwać się rekwizytami.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/151


WYCIECZKA DO SADU

25.09.2015

Dzieci obejrzały owocowe drzewka w pobliskim sadzie. Dowiedziały się ciekawostek dotyczących ich uprawy i czynności jakie wykonuje sadownik. Przedszkolaki mogły pospacerować po sadzie i obejrzeć obrodzone jabłonie, które mieniły się kolorami jabłek. Spacer wśród drzew owocowych dostarczył wielu doznań estetycznych.

Dla przedszkolaków wizyta w sadzie była kolejną udaną poznawczą wyprawą.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/152


 

PRZEDSZKOLAKI CORAZ WIĘCEJ POTRAFIĄ –

SURÓWKA MARCHEWKOWO - JABŁKOWA

W ramach omawiania tematyki „Dary jesieni na talerzu” przedszkolaki wykonały surówkę owocowo-warzywną. Ubrane w kolorowe „fartuszki”, dzielnie tarły przyniesione jabłka i marchewki. Po wykonanej pracy nastąpił moment kulminacyjny – kosztowanie przygotowanego smakołyku. Było tak pysznie, że dokładkom nie było końca, a po chwili cała surówka szybko zniknęła. To co same dzieci sobie przyrządzą jedzą z ochotą i wielkim apetytem. Ponadto miały okazję dowiedzieć się, że owoce i warzywa są największym źródłem witamin.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/150

 


 

 SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24.09.2015

„Co to za niebieska postać
wszystkim dzieciom uśmiech śle?
Dba o nasze bezpieczeństwo,
Czy Wy wiecie? – bo ja wiem!
To policjant – mój przyjaciel
Twój przyjaciel i Wasz też,
Który zawsze nam pomoże
Ufasz mu? Ja ufam też”

Ważnym wydarzeniem dla naszych przedszkolaków była wizyta policjanta. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań dotyczących codziennej pracy policjanta. Pan Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drodze, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypomniał również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród przedszkolaków opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja munduru policyjnego. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze można zwrócić się o pomoc.

   

 


 WYCIECZKA DO OGRODU WARZYWNEGO

23.09.2015

W dniu 23 września udaliśmy się na zajęcia do ogrodu warzywnego.

Dzieci wcześniej przygotowywały się do zajęć w terenie. Poznawały warzywa i ich części jadalne, rozwiązywały zagadki, a przyniesione warzywa ułożyły w sali w kąciku przyrody, aby służyły przez kilka dni utrwaleniu wyglądu i nazw.  

Na grządkach dzieci miały możliwość utrwalenia jadalnych i niejadalnych części warzyw. Mogły obserwować je rosnące, a już za chwilę wykopane lub wyrwane z ziemi przez właścicielkę.

Była marchew, pietruszka, por, strączki fasoli, ziemniaki, buraki czerwone, pomidorki, cukinia, koper i wiele wiele innych.

Mamy nadzieję, że dzieci zapamiętają to gdzie rosną, jak się nazywają i że są bardzo ważne w naszej diecie, szczególnie te z uprawy ekologicznej.

 

  

 


    SPACER NA PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH                              14.09.2015

W drugim tygodniu września zapoznaliśmy się z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdni i chodniku, poznaliśmy wygląd i znaczenie kilku ważnych znaków drogowych. Zgodnie z tematami zajęć wybraliśmy się na spacer niedaleko przedszkola. Obserwowaliśmy z wielką uwagą ruch uliczny, nazywaliśmy poruszające się po drogach pojazdy, a przede wszystkim uczyliśmy się zasad obowiązujących na przejściu dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej. Dzieci otrzymały znaczki odblaskowe i obiecały, że będą uważne na drodze. Te praktyczne zajęcia w sali i w terenie były przygotowaniem do spotkania z policjantem, które wkrótce odbędzie się w naszej Placówce.

Szczęśliwi i zadowoleni z siebie wróciliśmy bezpiecznie do przedszkola.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/135

         

 


       W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

8.09.2015

Za nami pierwszy tydzień września pełen emocji związanych z przekroczeniem progu przedszkola. Dzieci świetnie sobie radzą, więc...

Mamo! i Tato! nie martwcie się. W przedszkolu jest super! Pogoda dopisuje doskonale i codziennie bawimy się w ogrodzie przedszkolnym, który bogaty jest w różnorodny sprzęt sportowy. Pobyt na świeżym powietrzu urozmaicamy sobie różnorodnymi zabawami integracyjnymi. Oczywiście znamy już zasady, jak bezpiecznie bawić się w ogrodzie i korzystać ze sprzętu. Oprócz zabaw pobyt na świeżym powietrzu wykorzystujemy również do prowadzenia obserwacji przyrodniczych dzięki, którym poznajemy tajniki otaczającego nas świata. A jeśli pogoda nam nie sprzyja spacerujemy w pobliżu przedszkola. Codzienny pobyt na świeżym powietrzu hartuje nasz organizm.

https://zponiziny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D#gallery/134

        


 

ZACZĘŁY SIĘ DNI INNE NIŻ DOTĄD…

 

“Kiedy słońce świeci i gdy deszczyk pada,

idzie do przedszkola wesoła gromada.

Tupią małe nóżki tupu-tupu tup.

Raźno do przedszkola idzie mały zuch”.

 

To my Przedszkolaki pięknie Was witamy i do oglądania strony bardzo zachęcamy.

Nasza grupa liczy 25 dzieci. Jest wśród nas 7 dziewczynek: Basia, Alicja, Julia, Natalia Cz., Maja, Wiktoria, Natalia P., i 18 chłopców: Dominik, Karol, Marcin, Kuba, Łukasz, Igor, Mateusz, Ksawery, Wojtek F., Paweł, Szymon, Krzysztof, Wojtek S., Filip, Wiktor, Bartosz K, Marcel, Brajan, Bartosz Ś.

Codziennie spotykamy się w przedszkolu. Nigdy się  nie nudzimy. Nasze dni wypełnione są ciekawymi zajęciami i zabawami.

Mamy ulubione zabawki, książeczki i oczywiście ulubione koleżanki i kolegów! Najbardziej lubimy wycieczki - poznajemy wówczas świat przyrody i wiele ciekawych miejsc. Lubimy także gimnastykę i zabawy plastyczne. Potrafimy z naszymi Paniami wyczarować przepiękne "dzieła sztuki" z takich materiałów, o których nam się nawet nie śniło! Staramy się bardzo, aby miłe chwile  często u nas gościły. Lubimy nasze przedszkole, a przedszkole lubi nas!

 


 

WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

01.09.2015

 „Świat przedszkola jest radosny

od jesieni aż do wiosny.

Z radością dziś obwieszczamy,

że rok szkolny zaczynamy!”

 

Z dniem 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w naszym przedszkolu.

W tym roku swoją przygodę z przedszkolem rozpoczęło 25 przedszkolaków w grupie mieszanej 4,5 i 6 – latków.

Jeszcze przed rozpoczęciem roku dzieci miały możliwość uczestnictwa wraz z rodzicami w zajęciach integrujących zorganizowanych w ramach dnia adaptacyjnego. Na zajęciach oprócz zabawy, najważniejsze było oswojenie się z nową salą, innymi dziećmi, a także zapoznanie się z wychowawczynią.

W związku z rozpoczęciem roku wszystkim naszym podopiecznym życzymy samych sukcesów, nawiązania nowych przyjaźni i tylko radosnych chwil.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach
    Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach
    Niziny 120A
    28-142 Niziny
  • 41 3534183

Galeria zdjęć