• Program - Znajdź właściwe rozwiązanie

Program profilaktyki palenia

„Znajdź właściwe rozwiązanie”

Nasza Szkoła po raz kolejny będzie realizowała program profilaktyki palenia tytoniu "Znajdź właściwe rozwiązanie". Koordynatorem programu jest pani Katarzyna Nowak.

Cel główny programu:

• Zapobieganie palenia tytoniu wśród młodzieży szkolnej.

Cele szczegółowe programu:

• Zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego.
          • Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.
          • Kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Adresaci programu:

• Uczniowie starszych klas szkół podstawowych

Oczekiwane efekty realizacji programu:

Przyswojenie wiedzy o tym, że:

• Nikotyna występująca we wszystkich postaciach tytoniu jest narkotykiem.
          • Palenie tytoniu pociąga za sobą zarówno przejściowe, jak i długofalowe skutki fizjologiczne, estetyczne i zdrowotne.
          • Oddychanie powietrzem zawierającym dym tytoniowy jest niebezpieczne dla zdrowia.
          • Zaprzestanie palenia przynosi korzyści natychmiastowe oraz korzyści w przyszłości.
          • Wpływ na decyzję o podjęciu palenia mają przekonania osobiste oraz rodzina. rówieśnicy i środki masowego przekazu.
          • Większość dzieci, młodzieży i dorosłych nie pali.
          • Reklamy papierosów na całym świecie są często ukierunkowane na dzieci i młodzież.
          • Dzieci i młodzież mogą skutecznie oprzeć się presji palenia.
          • Sprzedaż i palenie papierosów podlega przepisom prawa i normom społecznym

Kształtowanie postaw:

• Zobowiązujących do niepalenia.
          • Dumy z faktu niepalenia.
          • Wspierania innych osób w decyzji nie podejmowania palenia.
          • Odpowiedzialności za własne zdrowie.

Rozwinięcie umiejętności do:

• Przekazywania wiedzy i wyjaśnienia własnych postaw wobec palenia tytoniu.
          • Wspieranie innych ludzi, by nie podejmowali palenia.
          • Przeciwstawiania się paleniu tytoniu.
          • Określania korzyści przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
          • Wspierania ludzi palących, którzy pragną zerwać z nałogiem

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do programu profilaktycznego „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany jest do uczniów starszych klas szkoły podstawowej. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Niekiedy młodzi ludzie najpierw palą okazjonalnie, a potem czynią to w regularnych odstępach czasu, wkraczając na drogę pełnego uzależnienia od nikotyny.