Nawigacja

PRZEDSZKOLE

Kronika 2014/15

 

Ważne wydarzenia z życia Przedszkolaków

 


  ŻEGNAJ PRZEDSZKOLE

Dnia 26 czerwca miało miejsce uroczyste pożegnanie starszaków z okazji zakończenia roku szkolnego. Dzieci otrzymały z tej okazji piękne Dyplomy ukończenia zerówki z dedykacją, wpisem nauczycieli uczących w przedszkolu oraz życzeniami sukcesów na nowej jakże trudnej drodze obowiązków szkolnych.

Życzymy Wam wielu sukcesów w szkole. Powodzenia!

Wszystkim rodzicom dziękujemy za współpracę i aktywne uczestnictwo w życiu przedszkola.    

   

  

 


 

DZIEŃ OTWARTY W NASZYM PRZEDSZKOLU

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i ich rodziców, w dnia 23 czerwca w naszym Przedszkolu odbył się dzień adaptacyjny, którego celem było zapewnienie naszym nowoprzyjętym przedszkolakom atmosfery zaufania, akceptacji i bezpieczeństwa.
Dzieci poznały swoją wychowawczynię, mogły wspólnie się pobawić, poznać i zintegrować,  a ich rodzice mieli okazję zapoznać się w skrócie  z zasadami funkcjonowania naszego przedszkola, sposobami organizacji zajęć oraz z wyposażeniem sal i placu zabaw. Dziękujemy rodzicom za przybycie, a także dzieciom za ich uśmiech, który jest dla nas największą nagrodą, i zapraszamy już we wrześniu.


 

Dzień Mamy i Taty w Przedszkolu 

Niech Wam powie serca bicie, że kochamy Was nad życie!

Dnia 19 czerwca świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji dzieci przygotowały dla swoich rodziców program artystyczny oraz upominki. Wszystkie przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki w języku polskim oraz angielskim, tańczyły. Występom tym towarzyszyło wiele emocji okazywanych nie tylko przez dzieci lecz także rodziców. Panowała podniosła atmosfera.

Dziękujemy rodzicom za przybycie na wszystkie uroczystości, życzliwość i ciepłe słowa.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

 


 

Konkurs wiedzy o książce p/n. „Książka przyjacielem człowieka” 

W dniu 15.06 2015 r. odbył się X międzyprzedszkolny gminny konkurs wiedzy o książce p/n. „Książka przyjacielem człowieka" W świat bajek wprowadziła nas pani Katarzyna Haczyk bajkową wyliczanką. W rozwiązywaniu bajkowych zadań zmagały się cztery grupy przedszkolaków z przedszkoli Gminy Tuczępy. Konkurs dostarczył wiele emocji i zabawy, był też sprawdzianem wiedzy i udowodnił, że od najmłodszych lat książka jest przyjacielem dziecka.

Szczególną wiedzą i umiejętnościami wykazały się wszystkie przedszkolaki biorące udział w konkursie, poziom prezentowanej wiedzy był bardzo wyrównany, a nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, konkursu. Zachęcamy rodziców do dalszego wspólnego czytania z dziećmi.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

  

  


 

 Wizyta w bibliotece

W naszym przedszkolu od dawna popularyzujemy zainteresowania książką i czytelnictwem wśród wychowanków. Pomocą w tej dziedzinie służy pani bibliotekarka Nina Wójcik-Skiba, które prowadzi zajęcia czytelnicze w przedszkolu.

Ale tym razem to dzieci były gośćmi w bibliotece. 3 czerwca Przedszkolaki zostały oprowadzone po bibliotece, poznały jej regulamin i oglądały księgozbiór. Pani Bibliotekarka w ciekawy i dostępny sposób przybliżyły dzieciom na czym polega praca w bibliotece oraz opowiedziała o zasadach zachowania się w czytelni. Zachęciła również do odwiedzenia biblioteki razem z rodzicami. Najwięcej emocji wzbudziły oczywiście dziecięce pozycje literackie.

Mamy nadzieję, że wizyta ta zachęciła niektóre dzieci do ponownych odwiedzin biblioteki i zapisania się wraz z rodzicami. 


 

Dzień dziecka

Pierwszy dzień czerwca to oczywiście święto wszystkich dzieci. W naszym przedszkolu w tym roku świętowaliśmy go 29 maja, był to dzień inny niż wszystkie – wyjątkowy. Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Calineczka”, piekły kiełbaski przy ognisku, rysowaly kolorową kredą na boisku asfaltowym. Zabawom towarzyszył śmiech i wzajemne zagrzewanie do działania. Zabawy taneczne i integracyjne przy muzyce towarzyszyły wychowankom niemalże przez cały dzień pobytu w przedszkolu. 
Mamy nadzieję, że każde dziecko radośnie i beztrosko spędziło to swoje święto.

           

  


 

Czyste powietrze wokół nas

To antynikotynowy ogólnopolski program, w którym po raz kolejny na przełomie kwietnia i maja wzięły udział przedszkolaki. W wyniku zajęć dzieci ustystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nie tylko papierosowego, uświadomiły sobie skutki palenia papierosów i dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacjach, w których narząone są na dym. Atrakcją programu był Dinek - smok, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem. 

Zaangażowanie i zaiteresowanie dzieci jest potwierdzeniem zasadności wprowadzenia wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego już w wieku przedszkolnym, ale tylko we współpracy z Wami Drodzy Rodzice. 

W albumie fotograficznym zdjęcia z podsumowania programu, który odbył się 29 maja 2015 roku.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

 


 

Wycieczka do Kielc 

Dnia 19 kwietnia Przedszkolaki pod opieką Pani K. Haczyk i Pani B. Mazur uczestniczyły w bardzo wartościowej wycieczce do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz zwiedzały Oceanarium w Kielcach. Dla wielu dzieci było to niemałe przeżycie, bo trzeba było wcześniej wstać i zjeść śniadanko w domu, gdyż wyjeżdżaliśmy już po godzinie siódmej, a to niemałe wyzwanie dla niejednego śpioszka. A potem witaj przygodo.

Przed wyjazdem przedszkolaki zapoznały się z regulaminem wycieczki oraz zasadami prawidłowego zachowania się miejscach publicznych.

Duże zaciekawienie wzbudziło u dzieci zwiedzanie Oceanarium, gdzie mogły podziwiać wspaniałe okazy ryb i zwierząt morskich pływających w akwarium. Pani przewodnik wyczerpująco przybliżała dzieciom informacje o mieszkańcach Oceanarium. Zapoznała dzieci z różnymi ekosystemami morskimi, rybami głębinowymi, słodkowodnymi z Morza Bałtyckiego oraz zwierzętami rafy koralowej. Cierpliwie odpowiadała na każde pytanie dzieci. Dzieci słuchały opowieści o ssakach morskich, rybach, gadach, rafie koralowej żywej.

Wizyta w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem. Niektóre dzieci w teatrze były po raz pierwszy, inne z przyjemnością powróciły po raz kolejny. Miło było zasiąść w mięciutkich, kolorowych fotelikach. No i…. zaczęło się ….. ciemno, głośna muzyka…. Przedszkolaki obejrzały spektakl pt: „Dziadki, dziatki”, który w dowcipny, a zarazem przewrotny sposób porusza temat relacji dziadka i wnuka. Maluje obraz dziadka, który ma w sobie dziecko i dziecka, które ma w sobie dziadka. Historia zaczyna się w teatrze, gdzie główny bohater Henri uczy się kunsztu sztuki od swojego dziadka - dyrektora. Gdy nauki dobiegają końca, dziadek znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Od tej chwili Henri próbuje zrozumieć, co się stało. Szuka dziadków o podobnej historii, którzy jak jego własny, mieli ciekawe życie i zniknęli w równie niezwykły sposób.

Dynamiczne tempo akcji poruszało wyobraźnię i intrygowało, pozwalało także pomyśleć nad sprawami ważnymi dla dużego i małego człowieka. Przedstawienie przygotowane z rozmachem, ogromnie zainteresowało dzieci – efektowne kostiumy aktorów, scenografia, lalki oraz efekty specjalne dostarczyły wielu wrażeń.  Dzieci żywo reagowały na to co się działo się na scenie. Pobyt w teatrze sprawił, że mogły na żywo obejrzeć grę aktorów, obejrzeć teatr od wewnątrz.

Dzieci spontanicznie wyrażały swoje nastroje: klaskały i śmiały się.

Po spektaklu obejrzały wystawę Lalek. Pracownik teatru opowiadał o pracy w teatrze i pokazał dzieciom różne rodzaje lalek – kukiełki, pacynki, marionetki oraz wiele, wiele innych.

W drodze powrotnej z teatru już na „luzie” spacerując ul. Sienkiewicza, można było pooglądać miasto: bloki, wieżowce, sygnalizację świetlną i dużo, dużo ludzi.

Przedszkolaki z wycieczki wróciły pełne  wrażeń. Oby więcej takich wyjazdów.

Na pamiątkę pobytu w Kielcach zrobiliśmy sobie zdjęcia.

 

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/119


 

Zielony ogródek

Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w przedszkolu, dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Dzięki kącikowi przyrody udaje się dzieciom ukazać walory estetyczne przyrody, rozwijać w nich umiejętności poznawcze, oraz kształtować opiekuńczą postawę wobec różnych roślin, zwierząt i środowiska.

 

Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny postanowiliśmy założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewkę), ziemię, nasionka i rozsadę. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu, obejrzały i omówiły wygląd nasion i rozsady, omówione zostały etapy wzrostu roślin i co należy zrobić by rosły. Następnie przedszkolaki przystąpiły do wysiewu wcześniej przygotowanych nasion do doniczek i sadzenia rozsady.

Przedszkolaki wspólnie sadziły cebulę oraz siały nasiona pietruszki, rzeżuchy, sałaty –wspólnie posadziliśmy dwa rodzaje kwiatów: stokrotki i fiołki. Założyliśmy również hodowlę fasoli. Jedne nasiona wsadziliśmy wprost do ziemi, a drugie na gazie, zanurzonej w słoiku z wodą, a na mokrej wacie rozsypaliśmy nasionka rzeżuchy. W ten sposób dzieci obserwują różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście oraz poznają różne sposoby sadzenia roślin.

Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone na parapecie. Kiedy wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach.

Codziennie przedszkolaki oglądają przez lupkę nasz piękny wiosenny kącik przyrodniczy i wspólnie wyciągamy z niego wnioski!

Dzieci będą systematycznie podlewały roślinki i obserwowały ich wzrost.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/118

  

    


 

Wiosenne sprzątanie 

Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 poprzedzone było warsztatami w ZGOK, których program i tematyka kształtowały ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.

Przedszkolaki w dniu 25 marca aktywnie uczestniczyli w akcji Czysta Gmina- Wiosenne Sprzątanie. Zadbali o czystość najbliższej okolicy Placówki. Nasi najmłodsi uczniowie z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wraz z wychowawcami przystąpili do usuwania zbędnych dla naszego środowiska odpadów i śmieci. Od najmłodszych lat uczymy bowiem nasze dzieci  jak dbać o przyrodę, chronić jej piękno i rozsądnie gospodarować jej zasobami.
Wiemy już jakie są  zależności pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem  mieszkańców naszej planety.

Celem święta "Dnia Ziemi" jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/112

    


 

Wizyta starszych kolegów i koleżanek 

W ramach lekcji przyrody Przedszkolaków odwiedzili uczniowie klasy 4 wraz z Panią Dyrektor. Przedszkolaki dzielnie przedstawiały się starszym kolegom, opowiadały o swoich zainteresowaniach i sposobach spędzania wolnego czasu. Następnie zaprezentowali się uczniowie klasy 4.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/115

 


 

  Pisanki, Kraszanki, Jajka malowane

Co roku w okresie przedświątecznym organizowane są zajęcia poświęcone tradycjom i obrzędom związanym z Wielkanocą. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach plastycznych, podczas których wspólnie zdobią jajka, wykonują palmy i urządzają wielkanocny kącik tematyczny.


 

Witaj wiosno!

 

"Zgiń, przepadnij Zimo i nie wracaj do nas!

Na przyjęcie Wiosny otwórzmy ramiona!"

 

Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród dzieci wzbudziły już same przygotowania. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny i z niecierpliwością oczekiwały na ten dzień. W końcu nadszedł ...

Rozpoczęliśmy go romową o zwiastunach wiosny. Dzieci rozwiązywały wiosenne zagadki. Wyklejały z wydzieranki przebiśniega. Śpiewały wiosenne piosenki. 

Po zabawie w przedszkolu udaliśmy siędo ogrodu, gdzie spaliliśmy symbol Zimy i głośnym okrzykiem żeganliśmy płonacą Marzannę, a witaliśmy upragnioną wiosnę.

Byliśmy na spacerze po okolicy, gdzie odnajdowaliśmy i rozpoznawaliśmy oznaki wiosny (krokusy, przebiśniegi, żonkile oraz śpiew skowronka).

Po powrocie dzieci malowały farbami "Najpiękniejszą Panią Wiosnę".

Po zakonczeniu tradycji powitania wiosny dzieci przystąpiły do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu w ogrodzie naszego przedszkola.

 

"Czym powitać cię wiosenko,

gdy zielona wracasz znów,

chyba tańcem i piosenką,

bo to milsze jest od słów..."

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/95

 

   


 

Wycieczka do ZGOK w Rzędowie

Przedszkolaki 23 marca 2015 roku wzięły udział w warsztatach ekologicznych połaczonych ze zwiedzaniem terenu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Warsztaty w ciekawy i interesujący sposób poprowadziła p. Małgorzata, ucząc jak prawidłowo segregować śmieci oraz zapoznając dzieci ze znaczeniem segregacji i recyklingu.

Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie ze "Sprzątaniem lasu". Dzieci nie tylko umiejętnie segregowały odpady i brały udział w zabawach ruchowych przy piosence, utrwalając kolory pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, ale również miały możliwość przekonania się, że nawet ze śmieci można zrobić wielkanocne zajączki, a podczas zwiedzania ZGOK mogły przekonać się jak pożytecznie wykorzystać śmieci. Dzieci miały możliwość zobaczenia na czym polega praca na składowisku.

Pracownicy oprowadzili dzieci po terenie składowiska dokładnie pokazując poszczególne jego elementy, tj. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, wagę, miejsca tymczasowego zbierania i magazynowania odpadów, techniczne urządzenia mobilne oraz kwaterę skladowiska. Dzieci dowiedziały się, że wszystkie przywiezione odpady są ważone, ewidencjonowane, a następnie składowane w specjalnie wyznaczonych miejscach. Na składowisku osobno są składowane odpady mokre, odpasy suche, szkło, opony, odpady budowlane oraz odpady zielone. przy czym część odpadów jest przetwarzana na składowisku w procesach odzysku i utylizacji, natomiast część jest przekazywana do odzysku i recyklingu do specjalistycznych zakładów zajmujących się przetwarzaniem. Dzieci miały okazję zobaczyć jak pracuje kompaktor, ładowarka, oraz mobilny przesiewacz bębnowy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty Ukończenia Warsztaków Ekologicznych w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej i obiecali segregować odpady w swoich domach.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/116

  

   


 

Częściowe zaćmienie słońca

20 marca przed południem przedszkolaki miały okazję obserwowania częściowego zaćmienia słonca przez "okienko" maski spawalniczej.

Zaćmienie Słońca obserwujemy wtedy, gdy Księżyc całkowicie lub częściowo przeszłania Słońce. W tym roku częściowe zaćmienie Słońca wypadło tego samego dnia, co początek astronomicznej wiosny. Od ostatniego częściowego zaćmienia Słońca widocznego z Polski minęły cztery lata, a następne tak spektakularne wydarzenie będzie miało miejsce dopiero w 2026 roku.


 

Basen to jest super sprawa, pełen relaks i zabawa!

18 marca po raz pierwszy w tym roku szkolnym dzieci wybrały się na pływalnię "Delfin" do Połańca. Pod czujnym okiem instruktora, ratowników i opokunów bezpiecznie i przyjemnie spędzały chwile pobytu w wodzie. Po kąpieli i dokładnym osuszeniu wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do przedszkola pełni wrażeń i z wesołym nastrojem. Po powrocie z pływalni pytały, kiedy pojada tam znowu. 

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/103

   

 


 

Eko - Marzanna

Przedszkolaki przy pomocy p. Beaty Mazur przygotowały ekologiczną Marzannę na konkurs organizowany przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie dla grup przedszkolnych. Przedszkolaki dumnie poatrzyły na efekt wspólnej pracy. Marzanna była wykonana z surowców wtórnych, dzieci mogły się przekonać, że odpady można wykorzystać do zrobiebia wielu ciekawych rzeczy. Eko - Marzanna została dostarczona do ZGOK w Rzędowie.


 

 Zabawa choinkowa 

14 lutego, tuż przed samymi feriami przedszkolaki wraz z młodszym rodzeństwem oraz kolegami i koleżankami licznie zebrały się na wyczekiwanej z niecierpliowścią od wielu tygodni zabawie choinkowej. Szkolna sala gimnastyczne zamieniła się w magiczną i kolorową salę balową. Punktualnie o godzinie 12.00 na przepięknie udekorowaną salę wkroczyły księżniczki, wróżki, policjaci, rycerze i inni ulubieni bohaterowie bajek i filmów. Dzieci ubrane w kolorowe stroje były nie do poznania. Nie zabrakło również rodziców, którzy z uśmiechem na twarzach towarzyszyli swym pociechom. Bal pełen emocji i wrażeń trwał 2 godziny. Dla dzieci w krótkiej przerwie między tanecznymi szleństwami został przygotowany pyszny poczęstunek. Przy dźwiękach wesołej muzyki wszyscy wspaniale się bawili. Bal choinkowy pozostawił miłe wsponianie. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.  

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/95

oraz  http://youtu.be/JCjwwbTP5C8

 

 


 

Spotkanie z policjantem "Bezpieczne ferie"

Kolejne już w tym roku spotkanie z policjantem odbyło się w ostatni dzień przed feriami zimowymi i dotyczyło bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

Podczas prelekcji omówiono zagrożenia dotyczące zimowych zabaw w rejonie drogi i na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz sposoby na ich uniknięcie. Zwrócono uwagę najmłodszych, aby do zjeżdżania i ślizgania wybierali tylko miejsca do tego przeznaczone, ustytuowane z daleka od ulicy, stawów i rzek. Duży nacisk położono na konieczność posiadania elementów odblaskowych oraz uczulono na prawidłowe poruszanie się po drodze tylko pod opieką dorosłych. 

Przeszkolone przedszkolaki wiedzą już, że do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach czy nartach należy wybierać miejsca bezpieczne oraz, że należy właściwie zachowywać się podczas zimowych zabaw, aby nie zagrozić innym uczestnikom "białego szaleństwa".

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/91


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA  W PRZEDSZKOLU

 

„Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”

 

Dzień 21 i 22 stycznia na stałe zapisał się w naszym przedszkolnym kalendarzu jako ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA.

22 stycznia o godz. 13-tej Dziadkowie i Babcie licznie przybyli na uroczystość.  W tych szczególnym dniu przedszkolaki zaprosiły Babcie i Dziadków do obejrzenia przygotowanego programu artystycznego. Swoją miłość dzieci wyraziły poprzez piękne piosenki, taniec i poruszające wiersze. Wspaniały występ wywołał na twarzach uśmiech jak również łzy wzruszenia.

W podziękowaniu za miłość i okazywaną codzienną troskę goście otrzymali własnoręcznie wykonane laurki. Uwieńczeniem uroczystości a zarazem kolejną niespodzianką dla naszych gości były wspólne tańce babć i dziadków z wnukami.  

Pełne serdeczności i humoru spotkanie dostarczyło niezapomnianych emocji i wrażeń. I za rok znów się spotkamy z naszymi miłymi dziadkami.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym) 

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/89

  


    Jasełka

W dniu 17 grudnia 2014r. przedzkolaki brały udział w szkolnej Wigilii wraz ze starszymi kolegami i koleżankami, rodzicami i dziadkami, nauczycielami, pracownikami szkoły oraz zaproszonymi gośćmi. Przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klas IV i V. Na zakończenie odbył się koncert kolęd, podczas którego zebrani składali sobie świąteczne życzenia łamiąc się opłatkiem. Po uroczystości odbył się kiermasz świąteczny przygotowany przez rodziców i nauczycieli naszej szkoły. 

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/84

     

 


   

Wizyta Świętego Mikołaja

 

"6 grudnia jak dobrze wiecie

Święty Mikołaj chodzi po świecie 

dźwiga swój worek niezmordowanie

i każde dziecko prezent dotanie ..."

 

W dniu 5 grudnia do przedszkolaków z workami pełnymi prezentów zawitał długo i niecierpliwie oczekiwany gość Św. Mikołaj. Od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku srebrnego dzwonka, z utęsknieniem wyglądały przez okna Szanownego Gościa. Mikołaj zjawił się w przedszkolu zaraz po obiedzie.

Wcześniej dzieci nauczyły się piosenek i wierszy, które specjalnie dla Niego przygotowały. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Przedszkolaki nie kryły zadowolenia z odwiedzin Mikołaja: śpiewały, recytowały wiersze dla długo oczekiwanego gościa, a Mikołaj obdarował każdego prezentem pełnym słodkości i niespodzianek.

Był to dzień pełen wrażeń i radości dla wszystkich dzieci, który upłynął w bardzo miłej atmosferze.

Dzieciom w tym dniu towarzyszyli rodzice, którym serdecznie dziękujemy za przybycie. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć, do obejrzenia,których zapraszamy do Albumu.

Dziękujemy Mikołajowi i rodzicom oraz oczywiście zapraszamy za rok....   

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/84

   


 

Stroimy naszą choinkę

Mikołajki to idealny czas, by zawitała w naszej sali zielona choinka, pięknie przystrojona przez dzieci.

Tak długo oczekiwane ubieranie choinki miało miejsce 2 grudnia. Małe rączki z wielkim przejęciem i ostrożnością wieszały ozdoby. Aż trudno uwierzyć jak wielkie to dla dzieci przeżycie.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym - Przedszkole) 

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/84

  

 


 

Próbna ewakuacja

W piątek 28 listopada 2014r. o godzinie 10.00 zostały przeprowadzone ćwiczenia z próbnej ewakuacji w ramach ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa PPOŻ.  Akcja ewakuacyjna została przeprowadzona szybko i bez zakłóceń. Wszyscy uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy sprawnie udali się wyznaczoną drogą ewakuacyjną i bezpiecznie opuścili budynek. W próbnej ewakuacji udział brali również strażacy z OSP w Nizinach.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/84

     


 

Andrzejki 

Świeca marszczy złoty nos,
z każdej strony kapie wosk,
Cienie tłoczą się co krok,
już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam
– pewnie przyszły wróżyć nam
Już się pchają na firanki,
cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:
czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje,
czarną róże nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny?

 

27 listopada przedszkolaki świętowały "Andrzejki". Przedszkolaki podczas tegorocznej zabawy andrzejkowej wróżyły, tańczyły, lały wosk przez klucz i objadały się smakołykami. Dowiedziały się również skąd pochodzi tradycja andrzejkowych wróżb. Najwięcej entuzjazmu i radości w dzieciach wzbudziła zabawa z krzesełkami oraz wróżba z bucikami. Dzieci przepowiadały sobie co ich czeka w przyszłości rzucając kostką oraz poznawały imię przyszłego przyjaciela przekuwajac serce szpilką. 

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

https://zponiziny.edupage.org/album/#gallery/84

    


 

Przedstawienie "Miesiące kupują buty"

26 listopada przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały przedstawienie "Miesiące kupują buty" przygotowane przez uczniów z koła teatralnego. Była to pierwsza okazja zobaczenia naszych szkolnych aktorów. Po występie przedszkolaki chętnie wymieniały wszystkie miesiące. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wiele radości. 

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

 

          


 

25 listopad - Światowy Dzień Pluszowego Misia

Już po raz drugi w naszym przedszkolu świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

25 listopada wszystkie dzieci opowiadały o swoich pluszakach, tańczyły, bawiły się oraz wykonywały prace plastyczne o misiach. 

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

 

 


 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

13 listopada uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Akademia w wykonaniu uczennic z klasy VI miała charakter koncertu pieśni patriotycznych. Przedszkolaki z zaciekawieniem przygladały się występom starszych kolegów. 

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

 

  

  

 


      

Uroczyste otwarcie Sali Gimnastycznej w Nizinach

Dzień 5 listopada to dzień wielkiego wydarzenia w naszej szkole i przedszkolu. Tego bowiem dnia została otwarta przestronna i nowoczesna sala gimnastyczna, na ktorą wszyscy czekali z niecierpliwością.

Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Grzegorz Bień, Wiceprezes Zarządu "KARTEL" S.A. Tomasz Sękiewicz, Wicestarosta Buski Stanisław Klimaczak, Wójt Gminy Tuczępy Marek Kaczmarek, Przewodniczący Rady Gminy Jacek Wilk, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Jacek Bławat, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Dorota Czerwiec. Nie zabrakło również miejscowych przedsiębiorców, radnych gminy, radnych powiatu, dyrektorów, przedstawicieli oraz pocztów sztanadarowych pobliskich szkół. W uroczystości uczestniczyli także uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy ZPO oraz mieszkańcy wsi.

Uroczystość rozpoczęło przecięcie wstęgi, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz poświęcenie obiektu przez księdza Jana Seweryna, proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Wydarzenie uświetniła akademia w wykonaniu uczniów szkoły w Nizinach, przygotowana przez panie Henrykę Wieczorek, Justynę Kwiecijasz, Annę Myśliwiec oraz Dorotę Nizioł-Janicką. Uroczystość prowadziła pani Klaudia Pałka, natomiast nad oprawą muzyczną i nagłośnieniem czuwał pan Grzegorz Kozioł oraz pan Grzegorz Studziżór. Dodatkową atrakcją były występy muzyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz występ grupy tanecznej.

Nowo wybudowana sala gimnastyczna jest nowoczesna, dobrze wyposażona i na pewno spełni oczekiwania uczniów naszej szkoły.

(więcej zdjęć w Albumie fotograficznym)

  

 


 

Wyjazd do Staszowskiego Ośrodka Kultury

Dnia 4 listopada 2014 r. przedszkolaki wyjechały do Domu Kultury w Staszowie na przedstwienie "Pan Andersen". Sztukę wystawiali aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Aktorzy przedstawili spektakl oparty na trzech baśniach Andersena - Brzydkie kaczątko, Calineczka oraz Nowe Szaty cesarza. Gra aktorów oraz przepiękne kostiumy przesniosły nas w cudowny świat baśni. Przedstawienie pokazywało jak ważne są w życiu takie wartości uniwersalne jak przyjaźń, tolerancja, dobro oraz prawda.

Dodatkowym atutem oglądanej produkcji było promowanie wśród najmłodszych czytania na dobranoc, które najlepiej sluży budowaniu więzi rodzinnych oraz rozwija wyobraźnię maluchów. 

Kierownikiem wycieczki była Pani Marta Redka, a opiekunami Panie: Katarzyna Haczyk, Iwona Banasik, Ewelina Łukawska, Nina Wójcik - Skiba oraz Roksana Wałaszek.

 

 


 

Magic Show - występ iluzjonisty 

27 października 2014 r. w naszej szkole wystąpił znajomy magik. Pokazał przedszkolakom magiczne sztuczki. Podczas występu dzieci pełniły rolę asystentów. Zachowali się jak profesjonaliści.  Ostatnim punktem programu było wręczenie dzieciom balonów, które na ich oczach zamieniały się w pieski i szable.  Występ magika sprawił wiele radości i usmiechu na twarzy.

  


  

Dary Pani Jesieni

21 października wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu jesiennych zbiorów. Zbieraliśmy kolorowe liście, żołędzie, kasztany i inne jesienne dary. Wszystkie zebrane skarby umieściliśmy w kąciku przyrodniczym. Niedługo wykorzystamy je do wykonania wspaniałych prac plastycznych.


 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z okazji tego święta przedszkolaki uczestniczyły w uroczystej akademii. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Halina Ormiańska, która podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie i pracę oraz wręczyła nauczycielom nagrody. 

Po części oficjalnej przyszła kolej na program artystyczny, który przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem nauczycieli: Janiny Ryk, Anity Machniak i Niny Wójcik-Skiby. Uczniowie dziękowali nauczycielom za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Przedstawili żartobliwy kabarecik - wiersze, piosenki i humorystyczne scenki z życia szkoły. Uczniowie zadedykowali również nauczycielom wspaniały taniec. Ostatnim punktem programu był mini konkurs, w którym nauczyciele odgadywali, którego z nich nasi "aktorzy" naśladują. Oczywiście odpowiedzi były bezbłędne. Występ wywołał radosne miny zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów oraz ogromne brawa. 

 

  

 

 


 

Samodzielne śniadanko

Dzieciom bardzo spodobał się dzień, w którym samodzielnie przygotowywują śniadanie. Dlatego od 1 października przedszkolaki codziennie same robią sobie kanapki. Z każdym dniem stają się coraz bardziej samodzielne, a ich brzuszki coraz bardziej zadowolone, ponieważ wszystko zawsze znika z talerza z wielkim uśmiechem na ustach. :)

   

 


 

Bezpieczny przedszkolak w ruchu drogowym

Przedszkolaki wybrały się na spacer po okolicy w celu utrwalenia poznanych zasad ruchu drogowego. W czasie spaceru dzieci miały okazję obserwowania znaków drogowych oraz przejeżdżających pojazdów. 


 

 

Wspaniałe Śniadanko.....

W celu zachęcania dzieci do samodzielności i podejmowania działań na rzecz własnego rozwoju w przedszkolu wprowadzono w ubiegłym roku DZIEŃ SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADANIA. 

Raz w tygodniu dzieci będą same robić sobie poranny posiłek. Panie kucharki zadbają o to, aby produkty dla dzieci były smaczne i zdrowe. Przedszkolaki robiąc sobie kanapki będą mogły wybierać najlepsze dla siebie smakołyki pełne witamin. Na stołach znajdą się: wędlina, ser żółty, papryka, pomidory, ogórki, sałata, rzodkiewka itp. 

Zgodnie z tradycją naszego przedszkola dzieci 19 września same po raz pierwszy przygotowywały sobie śniadanie. Kanapki zrobione przez dzieci wyglądały pięknie, a smakowały lepiej niż zwykle. Przygotowaniu towarzyszyły niezwykłe emocje, wiele dzieci robiło to po raz pierwszy w życiu, ale dali radę. Wszystkie brzuszki wyglądały na zadowolone.                                                                                                      

Rodzice! Zachęcajcie swoje dzieci do zdrowego odżywiania i uczcie samodzielności. Nie wyręczajcie swoich dzieci w różnych pracach. Zadowolenie dzieci, że czegoś dokonały same - jest bezcenne. 

 

 


 

Bezpieczeństwo przede wszystkim - spotkanie z policjantem

Dnia 10 września 2014 r. gościliśmy w szkole starszego aspiranta - Mariusza Więckowskiego. Policjant opowiadał o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych. Zaprezentowane zostały także dzieciom różne odblaski np. breloczki dopinane do tornistra, opaski odblaskowe na rękę czy kamizelki odblaskowe.


 

 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 

Tegoroczna  uroczystość  rozpoczęcia  roku  szkolnego 2014/15  odbyła się w poniedziałek 1 września o godz. 9.00, a tradycyjnie poprzedziła ją Msza Św. sprawowana w kościele parafialnym w Nizinach. Rozpoczęcia roku szkolnego dokonała Pani Dyrektor Halina Ormiańska. Na wstępie serdecznie przywitała wszystkich zebranych, omówiła ogólną organizację bieżącego roku oraz przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Po części oficjalnej przedszkolaki wraz z rodzicami udali się do sali na spotkanie z wychowawcą. 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach
    Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach
    Niziny 120A
    28-142 Niziny
  • 41 3534183

Galeria zdjęć