• Projekt - Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

•

Projekt ten obejmuje edukację dzieci i młodzieży w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów poprzez promowanie zdrowego stylu życia. Projekt jest realizowany we współpracy z Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w kształceniu właściwych postaw wobec zdrowia i stylu życia zatem prowadzenie systematycznej edukacji w zakresie zapobiegania zachorowaniom na nowotwory, ale również zachęcanie do różnego rodzaju aktywności w tym  obszarze jest nie tylko zasadne ale i niezbędne dla budowania zdrowej populacji. Koordynatorami projektu są panie  Katarzyna Nowak i Ewelina Łukawska.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

1. Nie pal;jeśli już palisz,przestań.Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

2. Wystrzegaj się otyłości

3. Bądź codziennie aktywny ruchowo,uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmnie 5 porcji dziennie.

5. Jeśli pijesz alkohol-piwo,wino lub napoje wysokoprocentowe-ogranicz jego spożycie.

6.Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

7.Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.

8. Kobiety po 25.roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

9. Kobiety po 50.roku życia powinny uczetniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

10.Kobiety i mężczyźni po 50.roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

11. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

12. Inne rozważane aspekty.