• Strona 2019/2020


        •  

          1 czerwca – Dzień Dziecka

           

          Pierwszy czerwca dzień radosny,
          kwitną kwiatki, słońce świeci...
          W dniu tak pięknym i wspaniałym
          życzenia dla wszystkich dzieci,                                                                                                                                                                   
            moc uśmiechu i radości,
          szczęścia, zdrowia, pomyślności.

           

          1 czerwca każdy jest dzieckiem i się raduje.
          Małych przyjemności, wielkich miłości,
          zdrowia, szczęścia i przyjemności.    
          Każdemu życzymy tego, co potrzebuje.  
          W Dniu Dziecka każdy z nas króluje! 

             

          Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku  z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom na świecie. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych  w Karcie Narodów Zjednoczonych.

          W niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka nie jest obchodzony 1 czerwca. We Francji Dzień Dziecka świętuje się wraz z Dniem Rodziny, które wypada 6 stycznia. W Japonii  postanowiono osobno świętować Dzień Dziewczynek - 3 marca i Dzień Chłopca - 5 maja. W Turcji natomiast 23 kwietnia obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci. 

          Co ciekawe, tak zwany drugi Dzień Dziecka pod nazwą "Święta Dziecka" obchodziło się dawniej 22 września.  Zostało ono zainicjowane przez Polski Komitet Opieki nad Dzieckiem. Po uroczystych mszach świętych dzieci wybierały się na wycieczki, jak również dostawały słodycze.

          Dzieci dla swoich rodziców są najważniejsze, dlatego tradycyjnie w Dzień Dziecka rodzice, wyrażając swoją bezwarunkową miłość obdarowują swoje pociechy mniejszymi bądź większymi upominkami.

          W 2020 roku święto dzieci wypadnie w poniedziałek. 

           

          26 maja - Święto Matki

          Pamiętajmy o naszych mamach, którym tak wiele zawdzięczamy, w dniu ich święta.

          Dzień Matki to wyjątkowe święto, którego celem jest wyrażenie szacunku, miłości i okazanie wdzięczności. Zgodnie ze zwyczajem tego dnia obdarowujemy swoje mamy różnymi upominkami: kwiatami, słodyczami, prezentami czy laurkami.

          Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja - w 2020 roku wypada on we wtorek. W Polsce obchodzony jest on od 1914 roku, a w wielu innych krajach oficjalnie dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

          Według historyków uhonorowanie matek było zwyczajem praktykowanym przez starożytnych Greków i Rzymian. W te dni kultem obdarzano matki-boginie, które były symbolem urodzaju i płodności. Chrześcijaństwo zakazało jednak kultu innych bogów, a tym samym święto to odeszło w zapomnienie.

          Dopiero w XVII wiecznej Anglii zaczęto obchodzić tzw. niedzielę u matki. Tego dnia w katedrach odprawiano modlitwy w intencjach matek, był to też dzień wolny od pracy. Tradycyjnie dzieci wręczały mamie podarunki - kwiaty i słodycze. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a wznowiony został po II wojnie światowej.

          Dzień Matki w Bułgarii, Armenii, Białorusi, Mołdawii, Maroko, Rosji, Słowenii, Serbii czy Wietnamie łączony jest zwykle z Dniem Kobiet. W wielu krajach arabskich Dzień Matki obchodzony jest 21 marca. W większości krajów na świecie dzień ten wypada w drugą niedzielę maja. Taka data obowiązuje w Australii, Grecji, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Słowacji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech.

          Już jutro - 26 maja wszystkie mamy będą obchodzić swoje Święto.

          Poniżej zamieszczamy Wam link, który może pomóc w przygotowaniu oryginalnego prezentu dla mamy bądź zainspiruje Was do stworzenia własnego.

          Zachęcamy do skorzystania https://www.facebook.com/PaperZoom2020/

           

          1 maja: Święto Pracy

                      Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia protestu robotników w Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r. 1 maja to także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

           

          2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,

          Dzień Polonii i Polaków za Granicą

                      Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle. Po roku 2000 powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej, który to zwyczaj spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński. Jest on kontynuowany przez jego następców – Bronisława Komorowskiego i obecnie Andrzeja Dudę.

           

           

          3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja.

          W tym roku przypada 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

                      3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego, zwanego także Sejmem Czteroletnim i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Od kwietnia 1990 r. należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

           

          Quiz

           

          1.  Flaga Narodowa Polski jest:

          1. czerwono-biała,
          2. biało-żółta.
          3. biało-czerwona,
          4. biało-czerwono-niebieska
          5. zielono-szara

          2.  Jakie święto obchodzimy 1 maja?

          1. Święto Flagi Narodowej,
          2. Święto Niepodległości,
          3. Święto Pracy.
          4. Święto Polski
          5. Rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej

          3. Co symbolizują barwy na fladze Polski?

          1. Biel oznacza radość a czerwień gniew,
          2. Biel oznacza czystość duszy a czerwień waleczność serc i krew przelaną za ojczyznę,
          3. Biel oznacza doskonałość a czerwień bunt.
          4. Biel oznacza spokój, a czerwień wojny
          5. Te kolory nic nie znaczą

          4. Flagę Narodową Polski wywieszamy:

          1. wtedy, gdy tylko mamy ochotę,
          2. aby uczcić święta narodowe,
          3. dla ozdoby.
          4. na znak, że jesteśmy patriotami
          5. Nie wolno wywieszać flagi

          5. Jakie święto obchodzimy 2 maja?

          1. Święto Niepodległości,
          2. Święto Pracy,
          3. Święto Flagi Narodowej.
          4. Święto Drzew
          5. Święto Szkoły

          6. Jakie państwa brały udział w pierwszym rozbiorze Polski?

          1. Prusy, Austria, Turcja,
          2. Prusy, Rosja, Turcja,
          3. Austria, Rosja, Prusy
          4. Ameryka, Rosja, Austria
          5. Japonia, Austria, Włochy

          7. Dokończ słowa hymnu narodowego Polski: Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my …

          1. będziemy,
          2. żyjemy,
          3. istniejemy,
          4. żądzimy,
          5. robimy co chcemy

          8. Jakie święto obchodzimy 3 maja?

          1. Święto konstytucji
          2. Święto Flagi Narodowej
          3. Święto Pracy
          4. Żadnego
          5. Święto Władzy

          Łamigłówki Podróżnik

          1.Karol mieszka w miejscowości Lipowo i ma za zadanie zawieźć lekarstwa dla babci, która mieszka w Dębowie. Ponieważ będzie to pierwsza tak daleka wyprawa Karola rowerem, popatrz na mapę i podpowiedz mu najkrótszą drogę z Lipowa do Dębowa. Zaznacz tę drogę czerwoną kredką. Najdłuższą drogę zaznacz kredką niebieską. 

           

           

           

           

          2.Renata mieszka w Jeleniowie i wybiera się w odwiedziny do cioci mieszkającej w Królikowie.
          Znajdź najkrótszą trasę, która poprowadzi Renatę z Jeleniowa do Królikowa. 
          Którą drogę odradzałbyś Renacie jako najdłuższą?

           

           

           

          3.Podróż Państwa Wisniewskich

          Państwo Wiśniewscy mieszkają w Pstrokatowie i wybierają się do swojej rodziny, która mieszka w Kolorowie. Mają do wyboru dwie trasy jak pokazano na rysunku: bezpośrednio do Kolorowa lub przez Szarówkę. 

          Twoje zadanie

          Którą trasę powinni wybrać Państwo Wiśniewscy by szybciej dostać się do Kolorowa? Ile czasu będzie trwała podróż?

          Uwaga...

          Zwróć uwagę na ograniczenia prędkości na każdej trasie!

           

           

           

          Gry logiczne

          1. Dywan perski i cudowny ananas

          Bajkowa zagadka dla dzieci

          Marysia weszła do komnaty z wyścielonym magicznym dywanem perskim. 

           

           

          Twoje zadanie:

          Twoim zadaniem jest pokazać Marysi drogę jaka musi się poruszać się by dotrzeć do cudownego ananasa. Wejście (miejsce, gdzie znajduje się Marysia) i wyjście z dywanu (miejsce gdzie jest ananas) oznaczone jest strzałkami. 

          Jak poruszać się po perskim dywanie?

          Po magicznym dywanie nie można chodzić dowolnie. Należy stąpać po kafelkach według następującej kolejności:

          Magiczna sekwencja.

          Tak więc po przejściu 3 następujących kafelków Magiczna sekwencja kafelków - mały rozmiar.  należy znów znaleźć 3 kolejne kafelki  Magiczna sekwencja kafelków - mały rozmiar.  po których trzeba następnie stąpać i tak dalej.

          Przechodzenie z kafelka na kafelek

          Po kafelkach można poruszać się tylko poziomo i pionowo. Nie wolno poruszać się po przekątnych - przechodzić na kafelek, który styka się z aktualnym narożnikiem. Można iść prosto, skręcać w lewo lub w prawo. Nie można przejść przez żaden kafelek dwukrotnie.

          Misja

          Marysia potrzebuje cudownego ananasa, gdyż jego sok ma cudowne właściwości. Wypicie szklanki cudownego soku ananasowego daje ogromne chęci do nauki i pozwala łatwo zrozumieć matematykę. Marysia bardzo chce startować w konkursach matematycznych.

          Nie zamień Marysi w kamień

          Pamiętaj by wskazać Marysi poprawną drogę. Jeśli nie będzie chodzić po perskim dywanie według ustalonej sekwencji kafelków i zboczy na fałszywy kafelek to zostanie zamieniona w kamień!!! Dużo dzieci próbowało już dojść do cudownego ananasa. Pewnie zauważyłeś, że nie wszyscy byli w stanie do niego dotrzeć...

          Pomożesz?

          Pomożesz Marysi i wskażesz jej drogę? Jeśli tak to znaczy, że już piłeś magiczny sok ananasowy...

           

           

          1. Droga do banku

            Skończyłeś właśnie posiłek w barze i wsiadasz do samochodu na parkingu przed barem - jesteś w punkcie oznaczonym jedynką. Musisz dostać się do banku na drugim końcu miasta - do miejsca oznaczonego dwójką. 

            Twoje zadanie

            Twoim zadaniem jest wskazać jakimi ulicami musi poruszać się Twoje auto by możliwie krótką trasą dojechać z punktu 1 do punktu 2. 

            Miasto ulic jednokierunkowych

            Pamiętaj, że wszystkie ulice w mieście są jednokierunkowe. Kierunek jazdy każdej ulicy pokazują strzałki. 

           

          Diagramy

          1. Uzupełnij każde pole diagramu odpowiednim działaniem tak, aby uzyskać wynik jak w środkowym, wyróżnionym polu! 

          Na szaro zaznaczono przykład.

          12 …

          8 + 0

          1 …

           

                6 …

           

                 8

           

            19 …

          3 …

          18 …

          0 …

           

           

           

           

          5 …

          3 …

          1 …

           

               11 …

           

          5

           

              4 …

          20 …

          6 …

          15 …

           

          11 …

          2 …

          8 …

           

               3 …

           

          9

           

              9 …

          20 …

          0 …

          15 …

           

           

          1.Poniższa tabliczka mnożenia zawiera niektóre pola puste. Uzupełnij puste pola wiedząc, że w białych polach tabliczki mnożenia znajdują się iloczyny liczb

          z szarych pól.

           

          ·

          5

           

           

           

          6

          30

           

          36

           

           

           

           

           

          49

           

           

           

          54

           

           

          20

          32

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ·

           

           

           

           

           

          18

          12

           

          30

           

           

           

          24

           

           

           

           

           

          2.Czy potrafisz rozwiązać krzyżówkę? W każdą kratkę wpisz odpowiednią liczbę lub znak działania (· albo ¸), tak aby w każdej kolumnie i w każdym rzędzie było prawidłowe działanie: mnożenie lub dzielenie.

           

          6

          ·

           

          =

          12

          ·

           

          ·

           

           

           

          ¸

          4

          =

          2

          =

           

          =

           

          =

           

          ¸

           

          =

           

           

          3

           

          4

          =

           

           

           

          ·

           

          ¸

          8

           

           

          =

          4

          =

           

          =

           

          =

           

          ¸

           

          =

           

           

           

           

           

          1. Zagadki logiczne:

           

          • Urodziny

          Urodziny Marka, Stefka, Felka i Michała przypadają w następujące dni (kolejność przypadkowa): 23 czerwca, 7 stycznia, 8 stycznia, 8 grudnia. Marek i Michał urodzili się            w tym samym miesiącu. Michał i Felek urodzili się tego samego dnia miesiąca. Podaj dzień          i miesiąc urodzin każdego chłopca.

           

          • Zwierzątko

          Każda z dziewcząt: Zosia, Marysia, Julia i Ada hoduje w domu jedno zwierzątko spośród następujących: kot, papużka, kanarek, wąż boa. Jakie zwierzątko hoduje każda z dziewcząt, jeśli wiadomo, że: Marysia nie lubi ptaków. Julia nie hoduje kanarka. Zosia ma zwierzątko o największej liczbie nóg. Wiadomo również, że każda z dziewcząt ma inne zwierzątko.

           

          • Ile waży rower?

          Jak mając domową wagę służącą do ważenia ludzi (pokazującą rzeczywistą wagę), zważyć niezbyt ciężki rower?

           

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach
      • 41 3534183
      • Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach Niziny 120A 28-142 Niziny Poland
      • mgr Bożena Tałaj
  • Galeria zdjęć

      brak danych