O bibliotece Regulamin biblioteki Ciekawostki "NASZ ELEMENTARZ" - regulamin wypożyczania Nasze działania Warto przeczytać

Nasze działania

LEKCJE BIBLIOTECZNE

Lekcje biblioteczne są jedną z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie Biblioteki. Uczą także korzystania ze źródeł oraz pozyskiwania potrzebnych informacji.

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA - CZYTANIE KSIĄŻEK O MISIACH

Dnia 25 listopada 2014 r. Szkoła Podstawowa w Nizinach włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który został ustanowiony dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.

Świętowały wszystkie pluszaki, małe i duże, stare i te całkiem nowe. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. W tym dniu w naszej szkole gościliśmy najmilsze zabawki dla dzieci – pluszowe misie. Dekoracja ścienna na korytarzu szkoły zapełniła się wspaniałymi portretami misiów z różnych książek i filmów. Większość uczniów z klas I-III zabrało z domu swoją ulubioną przytulankę. Taki dzień jest nie tylko okazją do świetnej zabawy, lecz umożliwia także na zwolnienie uczniów z pytania przez nauczycieli, dlatego też nawet uczniowie klas IV-VI przynieśli ze sobą swoje maskotki. Fajnie, że jest taki dzień i obchodzony jest właśnie w naszej szkole!

W obecnym roku przypada 112 rocznica ustanowienia Światowego Dnia Pluszowego Misia. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, nawet niektórzy dorośli trzymają z sentymentu swojego pluszaka. Czy można wyobrazić sobie świat bez misia?

A czy wiecie skąd w ogóle wzięły się pluszowe miśki? Są dwie różne historyjki, opowiadające o początkach misia. Pierwsza z nich mówi, że w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych pojechał na polowanie. Jego towarzysz postrzelił małego niedźwiedzia. Gdy prezydent zobaczył małego, przerażonego zwierzaka, kazał go koniecznie puścić na wolność! Ta historia została opisana w gazetach i bardzo spodobała się ludziom. Wtedy właśnie właściciel jednego ze sklepów postanowił wyprodukować zabawkę – pluszowego misia. Dostał na to pozwolenie samego prezydenta. Na cześć jego imienia, Teodor „Teddy” Roosevelt miś został nazwany „Teddy bear”. Tak mówi się na pluszowe misie do dziś.
Druga historia opowiada o Niemce, która była sparaliżowana. Dla zabicia czasu szyła różne zwierzaki z materiału. Potem jej siostrzeniec skorzystał z pomysłu i otworzył fabrykę pluszowych zabawek. Nie wiadomo jak było dokładnie, ale najważniejsze, że pluszowe misie są chyba najpopularniejszą zabawką świata! Każdy miał lub ma swojego misia! Nawet niektórzy dorośli!

Misie zrobiły się tak popularne, że zaczęły powstawać o nich bajki. Najsławniejsze misie, to chyba: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol, Balloo z „Księgi Dżungli”, Miś Paddington, Gumisie, Troskliwe Misie, Miś Yogi.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w szkole odbyły się w różnej formie zajęcia edukacyjno-rozrywkowe związane z misiem dla dzieci. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyło się czytanie książek o misiach. Dzieci dowiedziały się jaka była historia tego święta, a przy pomocy przedstawionej prezentacji multimedialnej zapoznały się z postaciami ważnych i znanych misiów, bohaterów książek i filmów. Rozpoznawały portrety Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Gumisiów, misia Paddingtona, Yogi, Colargola. Dużo radości sprawiło wszystkim rysowanie swojego ulubionego misia.

Nina Wójcik - Skiba - bibliotekarka