• Regulamin biblioteki

Regulamin korzystania z biblioteki szkolnej

w okresie pandemii COVID-19

I Postanowienia ogólne

1. W wypożyczalni może przebywać maksymalnie 1 czytelnik z zachowaniem odpowiedniego (1,5-2m) odstępu między czytelnikiem a bibliotekarzem.

2. Czytelnicy w bibliotece muszą mieć założoną maseczkę.

3. Przed wejściem do biblioteki powinni zdezynfekować ręce.

4. Ograniczeniu ulega wolny dostęp do księgozbioru znajdującego się na półkach.

5. Po każdej przerwie międzylekcyjnej biblioteka jest wietrzona.

6. Na bieżąco dezynfekowane są wszystkie powierzchnie dotykowe lub elementy wyposażenia często używane (klamki, stoliki, biurka, blat itp.)

II Wypożyczanie książek

1. Wypożyczane książki podaje bibliotekarz.

2. Czytelnicy po odebraniu książek opuszczają bibliotekę.

3. Książki należące do księgozbioru podręcznego wykorzystywane na lekcjach, tj. słowniki, encyklopedie itp. obejmowane są kwarantanną.

III Zwrot książek

1. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

2. Przyjęte książki należy włożyć do pudełka z oznaczoną datą zwrotu na okres 3 dni.

3. Odizolowane egzemplarze zostają wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny.

4. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi.

5. Po zakończeniu kwarantanny egzemplarze z pudełek zostają przywrócone               do wypożyczania i trafiają na półki.

IV Postanowienia końcowe

1. Ze względu na brak przewidywalności w zakresie rozwoju sytuacji epidemiologicznej oraz obowiązujących obostrzeń i rekomendacji dyrektor szkoły w każdym czasie może niniejszy Regulamin uszczegóławiać                      i modyfikować.

1. Dla użytkowników biblioteki dostępne jest wypożyczalnia.

2. Czytelnicy w bibliotece muszą mieć maseczki.

3. Przed wejściem do biblioteki powinni zdezynfekować ręce.

4. W wypożyczalni może przebywać maksymalnie jeden czytelnik                                  z zachowaniem odpowiedniego (1,5-2m) odstępu między czytelnikiem                                      i bibliotekarzem

I. Postanowienia ogólne

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice i opiekunowie uczniów naszej szkoły.

2. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

3.Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
          4.Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie książki.

5.Przy zapisie zgłaszający się powinien zobowiązać się do przestrzegania regulaminu.

6. Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń.

7.W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

8. Na terenie biblioteki obowiązuje zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.

II. Regulamin wypożyczalni

1. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
          2. Jednorazowo można wypożyczać 3 książki.

3.Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można wypożyczając je do domu, czytając lub przeglądając na miejscu, bądź wypożyczając w czasie zajęć lekcyjnych. 4. Na prośbę czytelnika można zarezerwować książkę, która jest aktualnie wypożyczona. 5. Uczniowie przygotowujący się do konkursów, olimpiad lub z innych ważnych powodów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej ilości książek.

6. Nauczyciele bibliotekarze udzielają informacji o książkach, pomagają w doborze literatury.

7. Czytelnik, który zgubi bądź zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych zobowiązany jest odkupić taką samą książkę lub lub oddać inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

8. Nie wolno samemu brać książek z księgozbioru podręcznego.

9. Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy VI zobowiązani są oddać wszystkie wypożyczone książki. Uczniowie pozostałych klas po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem mogą zatrzymać książki na okres wakacji.

10. W przypadku zmiany miejsca pracy lub szkoły, czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

III. Poszanowanie książek

1. Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych książek.

2. Czytelnik osobiście odpowiada za książki i czasopisma, z których korzysta.

3. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem

i zgubieniem.

4. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia niezwłocznie zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

Opracowała: Nina Wójcik - Skiba

nauczycielowi bibliotekarzowi.