Program "Nie pal przy mnie proszę"

PROGRAM "NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ"

Kolejny już raz nasza szkoła realizuje program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Program adresowany jest do uczniów klas I-III oraz ich rodziców.

Według danych szacunkowych, co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na bierne palenie. Głównym celem programu „Nie pal przy mnie, proszę”, jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Należy sobie bowiem uświadomić, że palenie tytoniu jest główną, pojedynczą, dającą się zapobiec przyczyną przedwczesnych zachorowań i zgonów w Polsce.

I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE PROGRAMU:

• Program przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

• Program stanowi ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

• Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci.

• Program ma charakter profilaktyczny, jednak jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

II. CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.

• Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.

• Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.

• Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

• Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

III. STRUKTURA PROGRAMU

Program składa się z 5 zajęć warsztatowych o następujących tytułach:

1. Co to jest zdrowie?

2. Od czego zależy nasze zdrowie?

3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

4. Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?

5. Nie pal przy mnie, proszę!

Koordynator programu: p. Marta Redka