Nawigacja

 • Program Szkolny Klub Sportowy

  Program Szkolny Klub Sportowy

            Szkoła Podstawowa w Nizinach oraz Gimnazjum w Jarosławicach to szkoły, które zostały zakwalifikowane do Programu „Szkolny Klub Sportowy”. W ramach SKS-u uczniowie ze Szkoły Podstawowej doskonalą swoje umiejętności piłkarskie  dwa razy w tygodniu w wymiarze 90 minut. Zajęcia odbywają się w każdą środę o godz.17.00  i piątek o 14.30 w sali sportowej w Nizinach.

              Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.

   

 • Zajęcia z robotyki

  Zajęcia z robotyki

  Na zajęciach z robotyki dzieci budują roboty ze specjalnych, edukacyjnych zestawów klocków Lego. Korzystają z interaktywnej instrukcji wyświetlanej na komputerach. Zestawy robotyczne oprócz „tradycyjnych” klocków zawierają silniki oraz czujniki. Roboty takie jak: roboramię, ważka, kosmiczna bitwa, wyścigówka i wiele innych, po zbudowaniu są podłączane do komputerów i programowane przez dzieci. Używana jest do tego specjalna aplikacja a samo programowanie polega na przeciąganiu bloczków poleceń i ustawianiu ich parametrów. Wprawione w ruch roboty dają dzieciom wiele radości.

  Marcin Winiarski

 • Terminy zajęć z robotyki w ramach projektu TIK

  21 listopada 2018 r. (środa)

  godz. 12:40    kl. I-III  (1 godz.)

  godz. 13:40    kl. IV, V, VI (2 godz.)

  27 listopada 2018 r. (wtorek)

  godz. 10:55   kl. III (1 godz.)

  godz. 11:50   kl. I-II (1 godz.)

  godz. 12:45   kl. IV i kl. V (1 godz.)

  godz. 13:40   kl. VII i kl. VIII (1 godz.)

   

  3 grudnia 2018 r. (poniedziałek)

  godz. 10:55   kl.II rozpoczyna

  11 grudnia 2018 r. (wtorek)

  godz. 10:55   kl.II i kl. III (1 godz.)

  17 grudnia 2018 r. (poniedziałek) 

  godz. 10:55   kl.I rozpoczyna

   

 • Wywiadówka

  Wywiadówka

  Dnia 15 listopada 2018 r. w czwartek o godz. 16.00  odbędzie się spotkanie dyrektora szkoły z rodzicami. Następnie zapraszamy rodziców na spotkanie z wychowawcami klas. 

 • Marsz dla Niepodległej

  MARSZ DLA NIEPODLEGŁEJ

              Rok 2018 jest  dla nas szczególnym czasem, bowiem 11 listopada przypadało stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 10 listopada nauczyciele oraz uczniowie kultywując tradycje patriotyczne wzięli udział w marszu aby oddać cześć tym, dzięki którym odrodziła się niepodległa Polska.

  Katarzyna Nowak

 • Świętujemy 100 lat Niepodległości

  Świętujemy 100 lat Niepodległości

         11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Obchodzimy je co roku. Wywieszamy flagi, bierzemy udział w uroczystościach lub biegach niepodległościowych, śpiewamy pieśni patriotyczne. W tym roku jednak to świętowanie było wyjątkowe, bowiem obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania po 123 latach przez nas Polaków niepodległości. W cykl uroczystości przygotowywanych dla Niepodległej wpisała się również nasza szkoła. W piątek 9 listopada uczniowie wraz z nauczycielami  przygotowali wyjątkowe świętowanie Dnia dla Niepodległej. Już pierwsza godzina lekcyjna była niezwykła, bowiem uczniowie przygotowywali plakat konkursowy z życzeniami dla Ojczyzny. Po twórczej godzinie plakaty zostały zaprezentowane komisji konkursowej oraz zaproszonym gościom. Kolejna częścią świętowania była część artystyczna przygotowana przez uczniów z klasy IV i Va należących do koła teatralnego prowadzonego przez autorkę skromnego artykułu. Następnym punktem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych przeplatanych konkursami sprawdzającymi wiedzę o Ojczyźnie, przygotowany przez klasę VIII pod czujnym okiem pani Justyny Kwiecijasz.

        Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu. A nim uczniowie wrócili na lekcje a goście do domu, wszyscy mogli poczęstować się smacznymi pączkami. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Justyna Kwiecijasz, Katarzyna Nowak i Bożena Tałaj  wspierane przez wychowawców.

  Bożena Tałaj

   

 • 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
  10.11.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI.

 • Ślubowanie pierwszaków

  Ślubowanie pierwszaków
 • Ślubowanie kl.1
  10.11.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie kl.1.

 • Pamiętamy o poległych żołnierzach

  Pamiętamy o poległych żołnierzach

         Listopad to miesiąc zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. W dniu 30 października,  w przed dzień ważnego dla każdego katolika święta Wszystkich Świętych, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udali się na grób nieznanego żołnierza  na Młyńczyska. Uczennice G. Ekiert, K. Ziółek i P. Pawłowska wyczyściły mogiłę, uporządkowały teren do niej przyległy, złożyły  wiązanki przygotowane przez uczniów i zapaliły symbolicznego znicza.
          Każdy uczeń powinien wiedzieć, że warto dbać o zapomniane i zapuszczone groby, bo najpewniej spoczywają tam Ci , dla których nasz los przed laty nie był obojętny.

  Anna Myśliwiec

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej

           Dnia 12 października o godzinie 9.00 w Zespole Placówek Oświatowych w Nizinach odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Wójt Gminy Marek Kaczmarek, Przewodniczący Rady Gminy Jacek Wilk, radni Gminy: p. Stanisław Zgrzywa i p. Piotr Molendowski, ks. Krzysztof Wieczorek, a także emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły: p. Halina Ślusarczyk, p. Janina Ryk, p. Halina Sakwa i p. Henryka Pabian oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Mariusz Tymiński.

            Na wstępie uroczystości głos zabrała  pani dyrektor Halina Ormiańska  witając  przybyłych gości, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi, po czym nastąpiła część artystyczna. Aby uczcić Święto Nauczycieli nasi wychowankowie pod kierunkiem p. Niny Wójcik-Skiby przy współpracy p. Grzegorz Kozła i p. Iwony Głąb przygotowali inscenizację pod hasłem „Tajemniczy pokój dyrektora szkoły”. Uczniowie trochę humorystycznie przedstawili pracę wykonywaną przez panią dyrektor. Oczywiście wszelkie podobieństwo zdarzeń i postaci  było przypadkowe i nie ma nic wspólnego z naszą rzeczywistością szkolną. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klasy VII i VIII wcielając się w role swoich bohaterów (Kornelia Mazur i Gabriel Toporek-narratorzy, Gabriela Ekiert-p. dyrektor, Zuzanna Sakwa-sekretarka, Wiktoria Dudek, Roksana Grabka, Zuzanna Janicka, Weronika Stolarska, Zuzanna Zielińska, Katarzyna Ziółek-uczennice), a oprawę muzyczną umiliły uczennice klas: IV (Wiktoria Bartocha),  Vb (Marika Bogdańska, Wiktoria Frelian, Wiktoria Lech, Katarzyna Majczak, Julia Nowak),  i VII ( Julia Gozdek, Wiktoria Majczak, Patrycja Mazanka, Anastazja Ptak, Oliwia Sapa, Katarzyna Ziółek). W przedstawieniu udział wzięli: Katarzyna Bławat, Amelia Brzezina, Nikola Kowalska, Magdalena Lech, Julia Stasik, Amelia Zgorska, Eryk Wałaszek, Julia Nowak, Wiktoria Lech, Julia Gozdek, Magdalena Rędzińska, Anastazja Ptak, Katarzyna Ziółek, Gabriela Ekiert, Zuzanna Sakwa, Zuzanna Janicka, Zuzanna Zielińska, Julia Garwacka, Roksana Grabka oraz Gabriel Toporek. Po występie głos ponownie zabrała p. Dyrektor, która mówiła o ciężkiej, ale i zarazem pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła cierpliwości i wytrwałości w dalszej edukacji uczniów. Nagrody przyznała nauczycielom za trud poświęcenia i pracę włożoną w edukację i wychowanie młodych pokoleń wręczając Nagrodę Dyrektora paniom: Henryce Wieczorek, Marcie Redka, Teresie Wójcik i Ninie Wójcik-Skiba, a także pracownikom obsługi: panu Tadeuszowi Czapla, paniom: Justynie Pabian, Marcie Bzówka, Ewie Jagielskiej i Krystynie Kolankowskiej. Na zakończenie wystąpił Wójt Gminy Tuczępy Marek Kaczmarek podkreślając jak ważna jest rola nauczyciela w kształtowaniu postaw młodego pokolenia, wręczając nagrodę Wójta Gminy p.dyrektor Halinie Ormiańskiej, po czym głos zabrał również Przewodniczący Rady Rodziców p. Mariusz Tymiński, przekazując najlepsze życzenia. W ramach życzeń i podziękowań słodkim akcentem na zakończenie uroczystości były torty złożone na ręce p. Dyrektor przez Wójta Marka Kaczmarka oraz ks. proboszcza KrzysztofaWieczorka.

                Przyjemnie spędzony dzień na długo pozostanie w naszej pamięci, będziemy miło i radośnie wspominać razem przeżyte chwile.

  Nina Wójcik-Skiba

   

 • Próbna ewakuacja 11.10.2018 r.

  Próbna ewakuacja 11.10.2018 r.
 • XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

  XIX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

  Po raz kolejny, już osiemnasty-wędrówka na Święty Krzyż

                 Od lat pielgrzymce na Święty Krzyż przyświeca zawsze ten sam cel, czyli wędrówka i pokłon relikwiom drzewa krzyża świętego, które od prawieków przechowywane są na szczycie Łysej Góry, w najstarszym polskim sanktuarium. Oprócz religijnego charakteru rajdu jest także wątek turystyczno-krajoznawczy, poznanie najpiękniejszych zakątków Gór Świętokrzyskich.

              "Krzyż stał się nam bramą"- oto hasło tegorocznego Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. Słowa zaczerpnięte z jednego z wierszy Cypriana Kamila Norwida, pielgrzyma, który w XIX wieku wędrował na Święty Krzyż. W wierszu "Krzyż i dziecko" pisze o tym, że Krzyż stał się nam bramą do zbawienia, bramą do radości i do szczęścia, ale też i nasze krzyże-cierpienia, choroby Bóg przemienia w takie bramy. Warto o tym pamiętać, szczególnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości, która została okupiona wieloma cierpieniami. W tym roku obchodzimy również Rok Świętego Stanisława Kostki, którego relikwie towarzyszyły podczas Mszy Świętej. Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż prowadził 15 trasami, zaczynał się w różnych miejscach. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Nizin w sobotę dnia 22 września tradycyjnie, bo po raz już osiemnasty pod opieką nauczycieli: Henryki Wieczorek, która od początku jest inicjatorem tegoż rajdu, Niny Wójcik-Skiby, Katarzyny Nowak i Mariusza Starby, wyruszyli na XIX Pieszy Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski. Radością jest również to, że w wydarzeniu tym towarzyszą rodzice, a nawet i babcie. Nasz trasa, którą przemierzaliśmy w tym roku to trasa Romańska, która prowadzi z Grzegorzewic przez Starą Słupię, Nową Słupię na Święty Krzyż. O godzinie 8:45 wyjechaliśmy autokarem z placu szkolnego do Grzegorzewic, skąd wyruszyliśmy pieszo, prowadzeni przez przewodnika na Święty Krzyż, dziewięciokilometrowym szlakiem. Pomimo porannej aury, niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych pogoda podczas rajdu nam sprzyjała, z czego wszyscy byli zadowoleni. Najtrudniejsza jak się okazała dla większości, wymagająca większego wysiłku był szlak królewski, którym zakończyliśmy naszą wędrówkę. Widok przy wejściu od tej strony jest przepiękny, wieża promieniuje już z daleka. Dzielnie i z uśmiechem na twarzach przebyliśmy drogę, docierając na miejsce około godziny 14. Głównym punktem wydarzenia była Msza Święta koncelebrowana przez wszystkich biskupów diecezji kieleckiej oraz wielu kapłanów. Podczas Najświętszej Ofiary homilię wygłosił biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Święty Krzyż to miejsce szczególne ze względu na swoją historię, ale również atrakcyjne położenie. Warto brać udział w tego typu wydarzeniach, które łączą aktywne spędzanie czasu z modlitwą. Rajd pielgrzymkowy jest dobrą alternatywą dla młodzieży, która dzięki temu może oderwać się chociaż na trochę od wirtualnego świata. 

         Wzmocnieni duchowo i fizycznie, wzbogaceni o nową wiedzę, wrażenia i doświadczenia szczęśliwie wróciliśmy do domu około godziny 19.

  Nina Wójcik - Skiba

   

                           

 • Uczniowie SP Niziny w programie "Niepodległa"

  Uczniowie SP Niziny w programie "Niepodległa"

  1.09 ,,Taktyka działań partyzanckich podczas II wojny światowej" - działanie w ramach projektu ,,Jesteśmy wolni, a pamięć niech trwa" realizowanego przez Centrum Kultury w Tuczępach we współpracy z Gimnazjum w Jarosławicach i SP Tuczępy w ramach Programu ,,Niepodległa" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpiła grupa M.O.R.T. Uczniowie byli świadkami inscenizacji ataku na Urząd Gminy oraz mogli strzelać z broni długiej i krótkiej pod okiem członków M.O.R.T.

  Zofia Kańska

 • Debata ekologiczna

  Debata ekologiczna
  20.09.2018
 • Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Nizinach

   

        W roku szk. 2017/2018 nasza placówka ZPO Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach realizowała program dla gmin województwa świętokrzyskiego: "Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej w szkole podstawowej".      

  Gmina Tuczępy otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach  w kwocie 20.000,00 na utworzenie i  wyposażenie pracowni edukacji ekologiczno-przyrodniczej w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Nizinach. Całkowity koszt realizacji programu to kwota 27.000 zł.

       Celem programu jest podniesienie jakości edukacji ekologicznej prowadzonej w szkołach podstawowych poprzez doposażenie, przeszkolenie i polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo-środowiskowych, podniesienie jakości edukacji ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów ekologią, ochroną środowiska, poszerzanie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (2 n-li przeszkolonych), a także integracja, komplementarność działań  poparta współpracą szkoły, urzędu gminy i społeczności lokalnej. W celu jak najlepszego zrealizowania w/w działań pracownia ekologiczno-przyrodnicza została wyposażona w pomoce dydaktyczne: zestawy doświadczalne dotyczące ochrony powietrza atmosferycznego, energii odnawialnej, ochrony wód, gleby i powierzchni Ziemi, przyrządy do obserwacji i badań przyrody, do pomiarów przyrodniczych. Ponadto zakupione zostały filmy oraz gry edukacyjne, plansze, laptop,  meble i stoliki 2-osobowe do pracowni. W ramach projektu zaplanowane zostały działania edukacyjno - przyrodnicze na zajęciach lekcyjnych, zajęcia terenowe, udział w ogólnopolskich akcjach ekologicznych i prozdrowotnych, rajd, wycieczki, konkursy, happeningi, zajęcia otwarte, projekty edukacyjne, działania praktyczne, ogródek szkolny, debata ekologiczna. Wszyscy uczniowie i ich rodzice włączyli się pośrednio w działania na rzecz środowiska związane z ekologią i ochroną.  Na podkreślenie zasługuje  udział uczniów szkół podstawowych całej gminy w konkursach przyrodniczo-ekologicznych, udział rodziców w zajęciach otwartych, warsztaty w przedszkolu, prezentacje multimedialne naszych uczniów, zajęcia dodatkowe, pozaszkolne, wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego, czy Rajd Świętokrzyski. Uczniowie na dwudniowej wycieczce w góry, zobaczyli elektrownię wodną, obejrzeli faunę i florę Pienińskiego Parku Narodowego. Aktywnie  uczestniczyli w zajęciach ekologicznych podczas wycieczki do Rzędowa do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, ucząc się segregować odpady i zwiedzając linię segregowania odpadów. Prowadzone były także wycieczki po najbliższej okolicy w celu obserwacji ekosystemów: lasu, łąki, pola uprawnego, rzeki. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach terenowych dotyczących przyrody ożywionej i nieożywionej, pobierali materiały do badań, prowadzili obserwacje z użyciem lup, lornetek, mikroskopu oraz innych przyrządów i pomocy. Dokonywali pomiarów przy użyciu drogomierza szkolnego, termometrów, stacji pogody, miernika promieniowania UV, mierników prędkości wiatru i temperatury. Badali stan wody, gleby i powietrza. Zaplanowano i zrealizowano wycieczki rowerowe w celu przybliżenia tajników przyrody i ekologii najbliższego środowiska.

       W czasie zajęć edukacyjnych, na wszyskich przedmiotach uczniowie wykorzystywali dekalog małego ekologa, na świetlicy  omawiali plansze ,,Ekosystem lasu”, ,,Jak prawidłowo segregować odpady” czy ,,Odnawialne źródła energii”. Oglądali filmy przyrodnicze: ,,Funkcje lasu, ,,Woda źródłem życia”, korzystali z gier i quizów przyrodniczych np. ,,Eko-Gra” czy ,,Chrońmy środowisko”. Uczniowie klas I-III poprowadzili kampanię zachęcającą do picia wody, wykonywali plakaty i wodolubka z plastikowych butelek. Chętni uczniowie brali udział w konkursach plastycznych  o tematyce ekologicznej. W ramach edukacji przyrodniczej najmłodsi zbierali materiały do kącików tematycznych, zakładali ogródki ziołowe na parapetach, a starsi przesadzali rośliny.

       Innym działaniem podjętym w ramach programu ekologicznego była reorganizacja ogródka szkolnego. W ogródku zostały posadzone zioła, kwiaty, drobne owoce i warzywa. Uczniowie uczyli się zasad upraw ekologicznych. W ogródku stanęła zakupiona z programu WFO ŚiGW klatka ze stacją meteorologiczną, która służy nam podczas prowadzonych obserwacji pogody.  W czasie obchodów Pierwszego Dnia Wiosny 21 marca 2018 r. uczniowie klas I-III, przedszkola wspólnie z rodzicami wykonali marzanny z surowców wtórnych. W tym dniu odbył się także happening ekologiczny z udziałem całej społeczności Nizin. Dnia 22 kwietnia 2018 r. z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas starszych wystąpili ze wspaniałym przedstawieniem ,,Działaj lokalnie, myśl globalnie”. Następnie na placu przyszkolnym zasadzono drzewko iglaste. W "Dniu Bociana" p.dyr. Halina Ormiańska zorganizowała konkurs wiedzy ekologicznej, nie zabrakło przedstawienia teatralnego, konkursu o bocianie i wielu innych atrakcji. Uczniowie biorący udział w realizacji programu tworzyli prezentację multimedialną ,,Odnawialne źródła energii”. Wszyscy uczestniczyli w akcji ,,Sprzątanie świata”. Organizowaliśmy w szkole zbiórkę nakrętek, baterii, surowców wtórnych i elektrośmieci. Razem z fundacjami i stowarzyszeniami współpracowaliśmy na rzecz najbliższego środowiska. Projekt pozytywnie wpłynął na pogłębienie wiedzy i zainteresowań ekologią wśród naszych uczniów i całej społeczności. Podejmowaliśmy wspólnie wiele działań, które spowodowały zmianę podejścia do problemów ekologicznych, a przede wszystkim zmianę zachowania wśród uczniów i rodziców. Zaobserwowaliśmy, że uczniowie żywo reagowali na niekorzystne zjawiska w środowisku, których przyczyną jest człowiek (brudne rzeki, śmieci na poboczu drogi, dzikie wysypiska w lesie, obserwowali gniazda bocianie itp.) Uczniowie tworzyli krótkie prezentacje multimedialne związane z tematykąW czasie realizacji programu ekologicznego zauważyliśmy jak rosło wśród uczniów zainteresowanie środowiskiem przyrodniczym. Aktywne i twórcze zaangażowanie uczniów mocno wpłynęło na kształtowanie pozytywnych postaw proekologicznych, co przyczyniło się do promocji szkoły jako instytucji dbającej o stan i zasoby środowiska naturalnego.

              Podsumowaniem naszych działań była debata ekologiczna 20.09.2018r z udziałem rodziców, uczniów i przedstawiciela zakładu HMP Strojny Recykling w Jarosławicach. Podczas tej debaty uczniowie podsumowali zdobyte i poszerzone kompetencjie kluczowe, niezbędne w byciu dobrym obserwatorem przyrody, dostrzegania i wpływania na najbliższe środowisko, szkołę, dom. W programie uczestniczyło 118 uczniów w ramach zajęć lekcyjnych, 20 uczniów na zajęciach pozalekcyjnych o charakterze przyrodniczym, 100 osób ze społeczności lokalnej. Łącznie programem objęliśmy 220 osób. Informacje o realizacji programu znajdują się na stronie internetowej szkoły zpo.niziny.edupage.org, w kronice placówki i w Kwartalniku "Głos Gminy Tuczępy".

   

  dyr. Halina Ormiańska

  N-l  edu. wczesnoszkolnej Marta Redka

   

 • NARODOWE CZYTANIE ,,Przedwiośnia Żeromskiego"

  NARODOWE CZYTANIE ,,Przedwiośnia Żeromskiego"

      Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, promowanie bogactwa polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Co roku w akcję włączają się miłośnicy literatury czytając dla publiczności wybrane fragmenty dzieł literackich ogłoszonych przez prezydenta RP. Coroczne odczytywanie obszernych fragmentów narodowych dzieł literackich zostało zapoczątkowane w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego,                                     a pomysłodawczynią była Agnieszka Celeda. Pierwsza lektura w 2012 roku to „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Zemstę” Aleksandra Fredry (2013), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015), „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (2016), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017). W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości nie przypadkowe było czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, bowiem nawiązuje ono do doświadczeń sprzed wieku, do dziejów kraju. Jest to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. To powieść niezwykle ciekawa, która obrazuje losy Polski. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001). Dnia 8 września uczennice klasy VII Szkoły Podstawowej w Nizinach wraz z panią dyrektor i panią z biblioteki włączyły się w Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Tuczępach. W tym roku czytanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Tuczępach ze względu na niezbyt sprzyjajace warunki pogodowe. Czytali młodzi i starsi, wójt gminy, pracownicy gminy, dyrektorzy szkół z Nizin i z Jarosławic, nauczyciele, uczniowie i osoby ze społeczności gminnej. 

  Nina Wójcik-Skiba

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Nizinach
  Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach
  Niziny 120A
  28-142 Niziny
 • 41 3534183

Galeria zdjęć